Menu
Flightradar24 – sledování letadel online, letecký radar

Flightradar24 – sledování letadel online, letecký radar

6 minut čtení

Sledování letadel online přes letecký radar je velmi oblíbenou službou. Díky ní je možné sledovat let kohokoliv z rodiny nebo přátel, ať už z pouhé zvědavosti nebo pro pocit jistoty a bezpečí. Následující článek pojednává o službě Flightradar24, která umožňuje sledování letů na webovém portálu i přes mobilní aplikaci.


Obsah článku

  • Flightradar24 – sledování letadel
  • Flightradar24 živě – základní vs. rozšířená verze
  • Flightradar24 – aplikace do mobilu
  • Flightradar tracker – kdo všechno data využívá?
  • Flightradar24 live – jak to funguje?
  • Flightradar24 česky
  • Funkce a princip leteckého radaru

Flightradar24 pro sledování letů dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější služby svého druhu. A to jak svou webovou podobou, tak mobilní aplikací. Od roku 2006 ho provozují švédští internetoví podnikatelé Mikael Robertsson a Olov Lindberg.

Letecký radar Flightradar24 live nabízí špičkový přehled o letovém provozu na celé planetě, a proto je také nejpopulárnější službou svého druhu. Využívají ho jak fanoušci létání, tak letci. Stačí mít přístup k internetu.

Flightradar24 – sledování letadel

Na webu Flightradar24: Live Flight Tracker je zobrazován letecký provoz ve světě přehledně na interaktivní mapě, kterou lze oddalovat a přibližovat pomocí tlačítek na mapě nebo touchpadu. Kdo sledování letadel Flightradar24 živě zatím nevyzkoušel, rozhodně by tak měl učinit.  

Ikonky letadel na mapě znázorňují letadla, která se právě pohybují po obloze. Kliknutím na libovolnou z nich se zobrazí tabulka s detailními informacemi o daném letadle (aerolinie, typ, fotografie a další) a především o konkrétním letu.

Lze tak zjistit jeho číslo, jakou má letadlo rychlost a výšku, v kolik startovalo a v kolik plánuje přistát, odkud kam letí a zobrazit si jeho přesnou trasu. Velice atraktivní funkcí je zobrazení 3D pohledu z letadla, která je však dostupná pouze v placené verzi.

Na Fligtradaru lze vyhledávat nejen pomocí mapy. Je také možné sledovat letadla podle čísla letu a nebo třeba podle typu letadla, letiště či aerolinie. Tato varianta je užitečné při konkrétním vyhledávaní, protože některé shluky letadel kolem velkých letišť jsou velmi husté a mohou být nepřehledné.

Modré ikonky na mapě poukazují na letiště a slouží podobně jako ikonky letadel – po rozkliknutí se zobrazí tabulka s příslušnými informacemi. Ty udávají jeho hodnocení, počasí, které v lokalitě aktuálně panuje a údaje o příletech a odletech.

Na www.flightradar24.com jsou dostupná také historická data, která jsou roztříděná podle leteckých společností, typu letadla, území a letiště. Ve výběru letišť se samozřejmě nachází i letiště Praha.

Flightradar24 živě – základní vs. rozšířená verze

Sledování leteckého provozu online Flightradar24 umožňuje ve dvou verzích. Lze vybírat z bezplatné alternativy s omezenými možnostmi a z plné verze.

Základní verze zdarma nabízí:

  • informace o letadle (fotografie, typ, aerolinie, registrace)
  • informace o konkrétním letu (rychlost, výška, poloha, odkud a kam míří)
  • sledování trasy letadla a jeho pohyb v reálném čase
  • informace o letištích (přílety, odlety, aktuální počasí, zpoždění letů a hodnocení letiště)

Pro běžného uživatele, který chce sledovat letecký provoz, je verze zdarma zcela vyhovující.

Na Flightradaru lze zjistit i to, která letadla právě stojí na ploše jednotlivých letišť.

Dříve v této verzi byla dostupná také možnost letadlo zobrazit ve 3D a sledovat směr a prostor pod letadlem. Dnes je pro využití této funkce potřeba připlatit si plnou verzi.

Kromě toho FlightRadar24 Premium nabízí možnost, jak sledovat let a letecký provoz bez reklam. Uživateli nikdy nevyprší platnost stránky, která ve verzi zdarma po několika minutách skončí. Dále je možné vytvářet záložky pro lety, zobrazit mapu v režimu celé obrazovky a nastavit si zasílání upozornění.

Flightradar24 – aplikace do mobilu

Mobilní aplikace Flightradar24 disponuje všemi funkcemi jako webová verze. Nic se za ni neplatí a mohou si ji naistalovat jak uživatelé operačního systému iOs, tak Androidu. Je tak dostupná pro každého. 

Hlavní výhodu mobilní aplikace Flightradar představuje to, že ji má uživatel neustále u sebe a nemusí požadována data dlouze lovit v prohlížeči, nýbrž je během pár vteřin dostane z aplikace. Namířením telefonu na letadlo pohybující se po obloze lze zjistit, kam letí a jaké společnosti patří.

Aplikace Flightradar umožňuje zjistit detaily o letu pouhým namířením telefonu na letadlo na obloze.

Oblíbené funkce aplikace Flightradar:

  • sledování pohybu letadel v reálném čase
  • detaily o letu, jako je trasa, čas odletu a příletu, typ letadla, rychlost, výška, fotografie letadla a další
  • identifikace letadel nad hlavou a zjištění údajů o nich a o konkrétním letu – pouhým namířením zařízení na oblohu
  • 3D pohled na pilota v konkrétním letadle
  • historická data
  • informace o letištích – tabule odletů a příletů, seznam letadel stojících na ploše, data o zpožděních, aktuální počasí
  • dohledání konkrétního letu pomocí čísla letu, letiště nebo aerolinie
  • filtrování letů na základě aerolinií, typu letadla, výšky, rychlosti a další

Recenzenti aplikaci Flightradar hodnotí velice pozitivně. Oceňují především její propracované funkce a v Google Play udělují průměrně 4,6 hvězdiček z 5. Zároveň varují před PRO verzí, kterou si zaplatili a nezaznamenali oproti základní verzi žádné přednosti.

V App Store aplikace Fligtradar disponuje dokonce 4,8 hvězdičkami z 5, přičemž už ji stihlo ohodnotit téměř 9 tisíc lidí. Chválí propracovanou základní verzi a taktéž uvádějí, že není třeba připlácet si za rozšíření.

Flightradar tracker – kdo všechno data využívá?

Údaje o leteckém provozu Flightradaru24 online využívají kromě soukromých uživatelů také:

  • letečtí profesionálové včetně aerolinek
  • letiště
  • pozemní dopravní firmy
  • výrobci letadel
  • poskytovatelé leteckých služeb
  • novináři

Novináři používají Flightradar tracker k zobrazení výkyvů leteckého provozu při přírodních katastrofách nebo teroristických útocích.

Flightradar24 live – jak to funguje?

Primární technologie FlightRadar24 živě tkví v tom, že letadla používají k přijímání informací vysílače automatic dependent surevelliance – broadcast (ADS-B) na frekvenci 1090 MHz.

Flightradar24 využívají letečtí profesionálové, pracovníci letiště, novináři, ale i prostí fanoušci letectví.

Jak funguje ADS-B technologie, přes kterou letecké radary fungují? ADS-B technologie pracuje skrz tyto kroky:

  • letadlo získává svou polohu pomocí GPS
  • ADS-B transpondér vysílá signál o své lokaci
  • ADS-B signál přijímá vysílač napojený na Flightradar24
  • následně se za pomoci přijímače data přenesou na letecký radar Flightradar24
  • aktuální data se objevují jak na stránkách Flightradar24, tak v aplikaci

Zkráceně – přes letecký radar ADS-B ověří aktuální poloha letadla přes GPS a přes ADS-B ji zaznamená přijímač, který údaje odešle na server FlightRadar24.

Letecký radar Flightradar24 česky

Nevýhodou služby je, že zatím neexistuje Flightradar24 česky. Není možné nastavit rozhraní na české provedení, ani v tuto chvíli nelze vybírat z různých jazyků. Kdo touží po Fligtradaru česky, musí zvolit některou alternativní webovou stránku nebo aplikaci.

Flightradar24 momentálně funguje pouze anglicky, užívání stránky je však intuitivní a i ti, kdo anglicky nemluví, by s ním neměli mít větší problémy.

Služba neplánuje rozšíření do dalších jazyků, a tak se Flightradar24 česky zobrazovat asi nikdy nebude.

Funkce a princip leteckého radaru

Letecký radar je složitý systém, který využívá vysokofrekvenční rádiové vlny k detekci, sledování a identifikaci letadel v okolí. Princip fungování letového radaru je založen na vysílání rádiových signálů z radarové antény, které se odrážejí od povrchu letadla a jsou zachyceny zpět radarem.

Na základě zpoždění mezi vysláním a příjmem signálu letecký radar určí vzdálenost letadla. Při dalším zpracování dat se zjišťuje směr a rychlost letu. Moderní letecké radary jsou vybaveny pokročilými funkcemi, jako je automatické sledování letadel a identifikace jejich transpondérů.

Poslední aktualizace: 10. 01. 2023