1 minuta čtení

Před časem jsem obdržel dotaz na téma, jak se vypracovat. Hodím sem na blog mou odpověď.

Dotaz: Jak ses posunul na úroveň, na které v současnosti jsi. Zajímá mě vše – od tvrdých dovedností po soft skills. Popř. jak se může freelancer posunout na tuto úroveň. Jestli je potřeba zásadní změna v myšlení nebo naopak po malých krůčkách? :)

Odpověď: Vnímám to tak, že většinou je ta cesta k růstu plná drobných krůčků. V mém případě stejně trpělivě, jako píšu 2,5 roku každý týden na tento blog, tak s podobnou pečlivostí a trpělivostí čtu knížky, bavím se s lidmi, komunikuji s klienty, pracuji a pořád něco zkouším a nad něčím přemýšlím. Soustředím se na výsledky a žiju tak, že i špatná cesta je vlastně správný krok – nasměruje tě to.

Podle mě neexistují nějaké zázračné zkratky nebo úspěch přes noc. Když čtu knížky, biografie, blogy, stále se opakují stejné věci, které vedou k úspěchu – každodenní dřina, sledování čísel a výsledků, hledání jednoduchých cest. Třeba teď o víkendu jsem se díval na video s panem Havlem z AK Havel&Holásek, která má valuaci 1 miliardu korun. Nepřekvapilo mě, když říká, že pracuje 300 hodin měsíčně.

Poslední dobou vnímám jako stále důležitější obklopovat se správnými lidmi a vybírat si do týmu ty nejlepší. Pokud máte kolem sebe lidi, kteří nedokáží podávat skvělé výkony a výsledky, nejsou spokojení se svou situací a nemají zájem a neumějí jí řešit, nejsou to lidi, kteří vás posunou dále. Je potřeba se obklopovat lidmi, kteří vám mohou něco předat, nějak vás posunout směrem k vašemu cíli.

Dává vám tahle odpověď smysl? Jak to vidíte vy?