Menu
Kryptoměny – jak fungují a jak do nich investovat?

Kryptoměny – jak fungují a jak do nich investovat?

9 minut čtení

Zejména za poslední rok se kryptoměny dostaly do povědomí široké veřejnosti. S neustálým pokořováním dosavadních maximálních hodnot navíc čím dál častěji dostávají prostor i v médiích. Co jsou vlastně kryptoměny, odkud se berou a jak do nich případně investovat?

Kryptoměny už nepředstavují pouze fantazii několika nadšenců, po celém světě jsou již využívány pro běžné platby. A rovněž s nimi lze investovat a nevídaným způsobem dosáhnout pohádkového zhodnocení peněz.

Tak, jako má mince dvě strany, i zde se samozřejmě může stát naprostý opak, vždy je tak nutné znát riziko, které investice přináší. Tento článek přináší veškeré základní informace pro zasvěcení do světa kryptoměn.

Někdo shledává investice do kryptoměn rizikovými, a proto může vyzkoušet investování do akcií.
Jednoduchý návod, jak koupit akcie >

Jak ukazuje výzkum společnosti STEM/MARK, kryptoměny se v poslední době těší oblíbenosti. Z výzkumu totiž plyne, že do kryptoměn investovalo 8 % Čechů. Co je to tedy vůbec kryptoměna?

Co je kryptoměna?

Ve své podstatě se jedná o digitální měnu. Takový pohled představuje jedno z nejjednodušších vysvětlení, které však pro pochopení základní problematiky postačí. Kryptoměny existují pouze ve virtuálním světě, tudíž neexistuje jejich hmotné vyjádření.

Zodpovězení otázky “Co je kryptoměna?“ není tak zásadní jako samotný důvod, proč vlastně kryptoměny vznikly.

Podstatou jejich celého fungování je šifrování, které zaručuje bezpečí uživatelů. Kryptoměny byly vyvinuty zejména pro větší transparentnost finančního systému a také pro jeho celkové zrychlení.

Právě doba převodu „klasických peněz bývá mnohdy kámen úrazu, jelikož se jedná o poměrně drahý a pomalý proces trvající mnohdy až několik dní, zejména pokud se jedná o zahraniční transakci.

Kryptoměny do systému přinesly i částečnou anonymitu, jelikož za sebou nezanechávají takřka žádné osobní informace. Toho bývá samozřejmě využíváno i za hranou zákona, což pověst kryptoměn lehce hatí.

Cena kryptoměn je určována klasickým tržním způsobem, což znamená, že funguje na principu poptávky a nabídky. Jednoduchý návod na to, jak koupit kryptoměny bude vysvětlen v článku níže.

Nejznámější kryptoměnou je bitcoin, který v únoru 2021 atakuje hranici 50 000 dolarů.

Jak fungují kryptoměny?

Nejznámější kryptoměnou je bitcoin a mnoho příkladů tak bude vycházet právě z této kryptoměny. Princip se však napříč kryptoměnovým spektrem v zásadě neliší.

Kryptoměna představuje měnu na kryptografickém neboli šifrovaném základě, která k fungování používá peer-to-peer síť (P2P). To znamená, že je plně decentralizovaná.

Termín decentralizace zajišťuje rovnováhu – nikdo nemá nad kryptoměnou speciální pravomoci, všichni jsou si zde rovni. Výhodou je nepotřebnost prostředníka v podobě banky, jak tomu je u tradičních finančních transakcí.

Kryptoměna nemůže být regulována ani kontrolována státem, či jakoukoliv jinou institucí, což představuje zásadní ve vysvětlení, jak fungují kryptoměny.

Jednotlivé kusy kryptoměn lze přesouvat mezi uživateli bez prodlení, poplatků a navíc kdekoliv na světě, a to bez regulace. Jejich přesun může probíhat i mezi krypto peněženkami nebo čistě mezi mobilními telefony.

TIP: S výběrem té správné bitcoin peněženky pomůže tento článek.

Zajímavým způsobem, jak zhodnotit peníze, může být investice do podílových fondů.
Jak fungují podílové fondy >

Těžba kryptoměn

Nové digitální mince u kryptoměny vydávají uživatelé sítě, kteří se nazývají těžaři a zabývají se procesem těžby kryptoměny. A jak těžit bitcoin?

Celý proces je velmi náročný na elektrickou energii. Bitcoin ročně spotřebuje téměř dvakrát více energie než Česko, za sebou nechává dokonce státy jako Argentinu či Nizozemsko. I proto těžařů až tolik nepřibývá.

Vydávání nových bitcoinů podléhá matematickému výpočtu, který nelze obejít – je technicky nemožné vydat jen tak sám od sebe 20 000 nových mincí. Proto taktéž nelze padělat kryptoměnu či ji jiným způsobem znehodnotit.

Těžaři kromě vydávání nových mincí zajišťují i průběh transakcí, přičemž každá transakce se potvrzuje několikrát a je nemožné zakázat, kontrolovat či jinak regulovat celkový tok peněz v rámci kryptoměn.

Jak již bylo uvedeno výše, celkový systém spočívá v matematice, přesněji řečeno v řešení složitých matematických algoritmů, pro než bývá vytvořen speciální software.

Proces vzniku nových kryptoměn se nazývá těžba.

Blockchain – mozek kryptoměny

P2P síť je typ počítačové sítě, ve které spolu komunikují přímo jednotliví klienti, tudíž zde není zapotřebí žádný prostředník. Fungování této decentralizované sítě pak spočívá v technologii jménem blockchain – řetěz složený z bloků.

Tento blok se následně naváže na poslední blok v blockchainu a už nikdo nemůže s tímto blokem hýbat, ani ho odstranit. Jinými slovy můžeme říci, že se vytváří nepřetržitý řetěz (chain) bloků.

Podobně jako u reálného řetězu nemůžeme odstranit oko, které se nachází uprostřed řetězu, tak u blockchainu nemůžeme odstranit bloky nacházející se v blockchainu.

Na Ethereum blockchainu běží například i CRO tokeny na platformě Crypto.com. Služba se dostává do širšího povědomí hlavně díky fyzické debetní kartě Crypto.com, jež lze využít až pro 8% cashback ze všech nákupů.

Blockchain je de facto distrubovaná decentralizovaná databáze, ve které jsou chronologicky zaznamenány veškeré transakce spojené s danou kryptoměnou. To znamená, že všichni klienti určité P2P sítě, v tomto případě kryptoměny, sdílejí jedinečnou databázi – blockchain.

Kdykoliv chce člověk obchodovat s určitou kryptoměnou a využije určitého softwaru, vzájemně s ním se mu stáhne i kopie blockchainu příslušné měny. Každá měna má svůj vlastní jediný blockchain, který se neustále aktualizuje a přibývají v něm nové bloky.

V případě prodeje či nákupu kryptoměny je tak blockchain nutný k zaznamenávání transakce. Pomocí vzájemně sdílející se databáze se lehce zabrání podvodům – útočník by pro změnu bloků v blockchainu musel vlastnit nadpoloviční výkon celé sítě.

Některé kryptoměny, například IOTA, používají místo blockchainu protokol Tangle.

Blockchain - princip
Detailní vysvětlení blockchainu poslouží k lepšímu pochopení principu, jak fungují kryptoměny.

Jak koupit kryptoměnu – nákup kryptoměn

Prodej i nákup kryptoměn je v dnešní době záležitost několika okamžiků. Vždy je však potřeba využívat specializované burzy a směnárny, které jsou prověřené, aby nedošlo k podvodu.

Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob nákupu kryptoměn je použít kryptoměnové burzy. Registrace bývá jednoduchá, někdy ale větší burzy vyžadují zaslání dokumentů pro ověření.

Ať už člověk využije jakoukoliv burzu, princip nákupu je zcela jednoduchý. Kryptoměny je možné nakoupit i po částech, nikoliv v celých jednotkách. Díky tomu stačí zvolit částku a měnu, kterou chce člověk nakoupit, a o zbytek se postará aplikace.

Za nákup kryptoměn i jejich prodej si většinou účtují poplatky, ve většině případů se však nejedná o vysoké sumy. Investice do kryptoměn tak lze provést již od nižších částek.

Díky burzám může mít člověk přehled nad hodnotou různých kryptoměn a objevit nové. Mezi nejpoužívánější burzy pro nákup kryptoměn, stejně tak i pro prodej kryptoměn, patří:

TIP: Jak vysoké jsou Coinbase poplatky? Za jaké úkony mohou být požadovány?

Ke sledování kurzů a k vytváření vlastních portfolií lze využít stránku CoinMarketCap nebo také mobilní aplikace. Nejznámější aplikací na Android je aplikace Delta, zatímco na iOS se jedná o aplikace Crypto Pro.

Je důležité nezapomenout, že i příjmy z kryptoměn podléhají danění.

Podvody v kryptoměnách nejsou nic neobvyklého a mohou způsobit nezvratné škody.
Nejčastější podvody a jak jim předejít >

Investice do kryptoměn

Investice do kryptoměn mohou přinášet pohádkové výnosy, přesto je nutné tuto problematiku nejprve pečlivě prostudovat. Pro někoho se může jednat o spekulace, avšak mnoho lidí v kryptoměnách vidí budoucnost a spatřují zde určitý fundament.

Na počátku celé krypto bylo investování do bitcoinu. V současné době si však obchodníci pro investování do těchto digitálních měn mohou vybírat z více jak 4 000 různých kryptoměn. Mimo již zmíněný bitcoin se jedná například o:

V minulosti se již objevilo i mnoho podvodných kryptoměn, kupříkladu OneCoin. Podobným typům je zapotřebí se vyhýbat a rozhodně se nejedná o vhodný způsob, kam investovat.

Samotná investice do kryptoměn může spočívat v různých strategiích. Investor může nakoupit, držet, a poté s rozdílem kurzu prodat se ziskem.

Obecně bývá u kryptoměn odměňováno právě dlouhodobé držení, což se projevilo zejména za uplynulý rok, přičemž v polovině února 2021 bitcoin dosahoval hodnoty 49 000 dolarů. Spolu s ním rostly i další kryptoměny.

Investice do kryptoměn mohou probíhat i spekulativně, tedy podobně jako obchodování na forexu, což však ve většině případů nepředstavuje bezpečné zhodnocení peněz. V neposlední řadě lze využít i samotná těžba kryptoměn a jejich následné držení.

Zda se jedná o bublinu si již musí každý investor vyhodnotit sám. Klasická fiat měna, tedy měna s nuceným oběhem, poměrně skomírá, čímž se otevírá prostor pro úvahy, zda se nevyplatí alespoň malou část svých peněz do kryptoměn přesunout.

Do bitcoinu investovala Tesla a další velké společnosti dosti možná budou následovat. Cena kryptoměn stále roste a čím dřív člověk naskočí, tím více může vydělat.

Investice do kryptoměn se vyplatí spíše z dlouhodobého horizontu nežli pro trading.

Kryptoměny – závěrem

Často se aktuální stav kryptoměn přirovnává k počátkům internetu – kryptoměny mají podobně jako internet potenciál změnit současné uspořádání světa a my všichni máme tu příležitost to sledovat od samého začátku.

Kryptoměny představují určitou hrozbu pro zastaralý finanční systém, který vydává ničím nekryté peníze a pomocí toho kontroluje ekonomiku. Mezi funkce ohrožující tradiční finanční systém patří absence nutnosti prostředníka či nemožnost kontrolovat platby.

Samotná technologie bitcoinu a jiných kryptoměn regulovat nejde. Jde pouze regulovat místa, kde se s kryptoměnami platí.

Již několik let se řeší, jak se k celé situaci postaví jednotlivé vlády, přesto k zásadnímu přelomu stále nedošlo. Naopak cena kryptoměn roste a s ní i poptávka. Veřejnost se začíná dostávat do FOMO fáze, tedy strachu, že ji něco unikne.

Potenciál kryptoměn je obrovský a mohou způsobit revoluci v celém finančním sektoru.

Poslední aktualizace: 13. 02. 2021