Menu
Jak odkyselit organismus a udržet si zdraví?

Jak odkyselit organismus a udržet si zdraví?

2 minuty čtení

Překyselení organismu se může projevovat nedostatkem energie, neurčitými bolestmi svalů nebo například kožními problémy. Způsobuje ho špatný životní styl, především nevhodná strava. Jaké jsou jeho další příznaky a čím organismus odkyselit?

Překyselení neboli acidóza organismu podle alternativní medicíny souvisí se špatným zdravotním stavem. Zdraví je závislé na rovnováze mezi kyselými a zásaditými látkami v lidském organismu. Pokud se v těle nachází nadbytek kyselin, dochází k úbytku minerálů, což může následně způsobit například osteoporózu nebo sklerotizaci cév. Proto je jednou za čas dobré se zaměřit na odkyselení žaludku.

Lidský organismus přirozeně usiluje o udržení správného poměru kyselých a zásaditých látek. Pokud se mu dostává příliš velké množství kyselin, znamená to pro něj značnou zátěž a vyčerpání. Tělo musí čerpat minerály (vápník, hořčík aj.) z orgánů a kostí, aby je neutralizovalo a vyloučilo. Tím dochází k oslabení i potenciálnímu poškození organismu.

Příkladem je tzv. řídnutí kostí neboli osteoporóza, k níž dochází v důsledku nedostatku vápníku. Osteoporóza ohrožuje především ženy po menopauze.

Mezi projevy překyselení těla patří:

  • nedostatek energie
  • bolesti svalů a hlavy
  • potíže se zažíváním
  • kožní problémy

Jak na odkyselení organismu?

Stav překyselení je způsoben především nevhodnou stravou. Na vině je příliš velké množství bílkovin a živočišných produktů, ale také dlouhodobý stres. Jak odkyselit tělo? Co jíst a pít a čemu se naopak raději vyhnout?

Jíst méně bílkovin a soli

Maso, mléčné výrobky, vaječný bílek a další živočišné produkty vytvářejí kyseliny. Stejně tak další potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou například luštěniny. Samozřejmě není dobré je z jídelníčku úplně vypustit, ale omezit je představuje dobrý způsob, jak jít odkyselení těla naproti.

Zařadit více ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina tvoří zásady, a to i v případě jejich kyselé chuti. Matoucí mohou být například citrusy, které, ač jsou kyselé, působí zásadotvorně. Čerstvé ovoce a zelenina tělu navíc přirozenou cestou dodávají vitamíny a minerály, proto se doporučuje konzumovat několik kusů ovoce a zeleniny denně.

Také sušené ovoce a uvařená zelenina prokážou tělu velkou službu. Jednoduchým a chutným způsobem, jak je do jídelníčku zařadit, je například zeleninová polévka jako součást oběda nebo lehká večeře. Sušené nebo čerstvé ovoce zase dodá chuť neslazeným cereáliím k snídani.

Dodržovat pitný režim

Klíčové pro odkyselení organismu je hodně pít, hlavně čistou neperlivou vodu. Pomáhá při vyplavování kyselin a udržuje dostatek kyslíku v těle.

Vyvarovat se naopak především alkoholu, kávě, černému čaji a perlivým nápojům. Není nutné se jich vzdát úplně, ale pomůže je alespoň na nějakou dobu omezit.

Dobrým pomocníkem mohou být také bylinné či zelené čaje. Díky antioxidantům mají pozitivní vliv na celkové zdraví a působí i proti překyselení organismu. Stejně tak lze sehnat i speciální čaj na odkyselení, který cíleně pomáhá vyplavovat kyseliny z těla.

Vyhýbat se stresu a jíst v klidu

Stres negativně ovlivňuje psychické i fyzické zdraví. Mezi následky trvalého stresu často patří snížená imunita, v horším případě i rozvoj některých duševních poruch. Dlouhodobý stres také způsobuje nadměrnou tvorbu žaludečních kyselin a přispívá tak k překyselení organismu.

Je proto důležité se zbavit úzkosti a napětí, a to jak aktivním, tak pasivním odpočinkem. Jako podpora pro odkyselení organismu je také doporučováno jíst v klidu a každé sousto pořádně rozkousat.

Poslední aktualizace: 26. 11. 2018