Menu
Kdo je Satoshi Nakamoto

Kdo je Satoshi Nakamoto

5 minut čtení

Od samotných začátků bitcoinu se lidé ptají: proč se tvůrce bitcoinu musí schovávat pod anonymní přezdívkou Satoshi na internetu? Je možné, že Satoshi bitcoin zneužije? Jsou nějaké šance, že někdy zjistíme, kdo Satoshi je? V tomto článku se pokusíme na tyto otázky odpovědět.

V historii se již mnoho lidí pokoušelo vytvořit alternativu k státem vynucovaným inflačním penězům (fiat měny – například česká koruna nebo americký dolar). Tyto alternativní měny se vracely k zlatému standardu – měna byla krytá zlatem.

Bohužel většinou neskončily tyto pokusy dobře. Majitelé byli často zatčeni za „praní špinavých peněz“ a zlato, které měnu krylo bylo zabaveno. Důvod je jednoduchý – kdyby se měna plošně zpopularizovala, stát by nemohl manipulovat s penězi a tak si udržovat své mocenské postavení.

Jaké informace máme o Satoshim?

Již od roku 2010 se lidé marně snaží zjistit, kdo je ten tajemný génius skrývající se pod přezdívkou Satoshi Nakamoto. Jediné, co Satoshi o sobě v e-mailové konverzaci a na bitcoinových fórech prozradil bylo, že žije v Japonsku a narodil se v roce 1975. Z internetu Satoshi kompletně zmizel v roce 2011, kdy předal vývojářům zdrojové kódy a odmlčel se.

Satoshi pravděpodobně vlastní přes 1 milión bitcoinů. Je pravděpodobné, že tyto bitcoiny se ze své adresy již nepohnou do nějaké bitcoin peněženky. Kdyby si je Satoshi pokoušel vybrat, někdo by zcela jistě dokázal dohledat, kam tyto bitcoiny šly.

Jaké informace používají lidé při (marném) hledání Satoshiho?

  • Znalosti – Satoshi musí mít perfektní znalosti z oboru kryptografie, teorie her, ekonomie a programování.
  • Poloha – Satoshi sám prozradil, že je z Japonska a je ročník 1975. Pravdivost těchto informací se ovšem nedá potvrdit.
  • Stylometrie – jedinou relevantní stopu, kterou nám Satoshi zanechal, jsou jeho e-mailové konverzace a příspěvky na fóru Bitcointalk. Někteří lingvističtí odborníci se snaží rozebrat satoshiho styl psaní a porovnávají jej s jinými osobnostmi z oblasti kryptografie a programování.

Proč je dobře, že se neví kdo je Satoshi Nakamoto?

V historii se mnoho lidí i organizací pokoušelo vytvořit alternativní měnu k státně vynucovaným penězům. Kromě Liberty Dollaru to byly také projekty e-gold, e-bullion a další.

Většina z nich neskončila krachem kvůli špatné organizaci či podvodům. Nejčastějším důvodem špatného konce těchto slibných projektů byla právě centralizace a všeobecná znalost autora, který vydával tuto konkrétní měnu.

Když vláda znala vydavatele měny, nebylo těžké na něj najít nějaký problém a zatknout jej. Po zatčení vláda následně znehodnotila měnu vyrabováním sídla společnosti a zabavením drahých kovů, které měnu kryly.

e-gold – měna znehodnocená podobným způsobem jako Liberty Dollar. Autoři e-goldu byli zatčeni za praní špinavých peněz.

Liberty dollar (1998 – 2009)

Asi nejznámější pokus o vytvoření alternativní měny, která byla kryta drahými kovy. Dokonce i virtuální jednotky, které sloužily k online platbám byly kryté zlatem a stříbrem. Bernard von NotHaus – zakladatel Liberty Dollaru dokonce používal pro svou měnu symbol $. Ten měl vyjadřovat snahu navrátit se do 18. století, kdy jednodolarová mince musela obsahovat dle zákona určitý obsah zlata.

Liberty Dollar – na bankovce stojí prohlášení, že tato bankovka je krytá stříbrem dle daného standardu.

Dlouhá léta dávala americká vláda Liberty Dollaru zelenou. Až do roku 2007, kdy proběhla razie v sídle Liberty Dollaru. V průběhu této razie byly zabaveny drahé kovy a záznamy o fungování Liberty Dollaru. O dva roky později byl NotHaus zatčen za padělání a snahu podvést zákazníky, právě kvůli užití symbolu $ a označení dollar.

Nikdo soudný si nemůže myslet, že tímto způsobem by NotHaus dokázal někoho napálit. Americké vládě se jednoduše nelíbila skutečnost, že jí někdo narušuje monopol vydávání peněz. To potvrzuje prohlášení státní zástupkyně: „Liberty Dollar představuje formu domácího terorismu, jelikož je ztělesněním snah o podrytí důvěry v domácí měnu.“

V čem je bitcoin speciální?

Vzhledem k tomu, že autor bitcoinu zůstává v anonymitě, tak jej vláda nemůže zatknout a vyhrožovat mu. Nejdůležitější vlastností bitcoinu je jeho decentralizovanost – to znamená absence sídla spolenčosti. Vláda nemůže přijít do sídla společnosti Bitcoin, vyrabovat jej a znehodnotit bitcoin.

Pozn. Žádná společnost Bitcoin samozřejmě neexistuje, používám jej v textu pouze jako příklad toho, že bitcoin nemůže být zničen podobným způsobem jako tomu bylo u Liberty Dollaru.

Kdo byl v historii již označen za Satoshiho?

  • Dorian Satoshi Nakamoto – první člověk, který byl podezříván z toho, že je Satoshi Nakamoto. Časopis Newsweek vyhlásil v roce 2014 tuto převratnou novinku pouze na základě shody jmen a Dorianově kariéře matematika a IT experta. Když jednoho dne přijely desítky novinářů před Dorianův dům, nestačil se divit. Pochopitelně Dorian nebyl autorem bitcoinu – shoda jmen byla čistě náhodná. Dorian se ovšem kvůli této kauze stal bitcoinovým nadšencem a do dneška navštěvuje bitcoinové konference po celém světě.
Dorian Satoshi Nakamoto
  • Hal Finney – fanoušek digitální měny ještě před bitcoinem. Hal byl špičkou v oboru kryptografie, kde se zabýval právě asymeterickým šifrováním, na kterém je bitcoin založen. Když Satoshi posílal svou první transakci v bitcoinové síti, posílal ji právě Halovi. Zajímavostí je, že Hal bydlel ve stejném městě jako Dorian Satoshi Nakamoto. Existují teorie, že přezdívku Satoshi Nakamoto převzal Hal z telefonního seznamu. Hal Finney ale autorství v roce 2014 popřel. V roce 2014 byl již ochrnutý na celé tělo a nechal se u společnosti Alcor zmrazit.
Hal Finney
  • Nick Szabo – prozatím nejslibnější kandidát, který by se mohl skrývat pod přezdívkou Satoshi Nakamoto. Nick Szabo je odborníkem v oboru kryptografie, ve svých textech popsal digitální měnu Bit Gold. Také rozpracoval koncept „těžení měny“, který je velmi podobný algoritmu, který je implementován v bitcoinu. Když lingvisté rozebírali styl psaní u Satoshiho a Nicka, našli mnoho společných prvků – včetně stejných iniciálů, Satoshi Nakamoto – Szabo Nick. Nick Szabo ovšem autorství popřel.
Nick Szabo
  • Craigh Wright – jediný člověk na světě, co se kdy za Satoshiho prohlásil a zároveň jediný člověk, u kterého je jisté, že Satoshi opravdu není. Autorství se snažil dokázat údajným podepsáním transkace soukromým klíčem, který patřil Satoshimu. Širší veřejnosti ovšem tento důkaz nepředvedl. Následně vyplynulo, že Wright není nic jiného, než dotační podvodník.
Craig Wright

Je pravděpodobné, že jednou budeme vědět kdo byl Satoshi Nakamoto?

Osobně si myslíme, že tato pravděpodobnost je velmi malá. V současné době ani nevíme, zda je Satoshi jeden člověk nebo například celá skupina vývojářů. V nedávné době se objevily určité spekulace, že NSA zná opravdovou identitu Satoshiho, tiskový mluvčí NSA ovšem tuto informaci vyvrátil. Je ovšem důležité vědět, kdo je Satoshi Nakamoto?

Poslední aktualizace: 28. 10. 2017