Menu
5 zásad, které mi pomáhají být produktivní každý den (připraveno pro Hospodářské noviny)

5 zásad, které mi pomáhají být produktivní každý den (připraveno pro Hospodářské noviny)

3 minuty čtení

Posledních 10 let podnikám na internetu. Z one-man-show jsme se rozrostli na současných 120 lidí v mém týmu a z toho vyplývá neustálý tlak na zlepšování procesů a zvyšování produktivity. Vždy se snažím v týmu i při vedení projektů soustředit se na zvyšování produktivity, protože to je základní předpoklad k dosažení výsledků.

Zde je pět velmi jednoduchých zásad, kterými se denně řídím a pomáhají mi zůstat produktivní.

1, Produktivitu celého týmu lze udržet jednoduchým pravidlem

Mou prací je z velké části vedení týmu, což je mimo jiné spojeno s pravidelnými meetingy. Ty se odehrávají standardně v kanceláři, ale minimálně jednou za kvartál naplánuji offsite meeting. S mým management týmem vyjedeme někam mimo Prahu – nejčastěji do hor. Tam nejenže řešíme výsledky a ladíme strategii, ale také čerpáme potřebnou energii, chodíme na túry a tak.

K tomu se držím jednoduchého pravidla, které pomáhá produktivitě celého týmu. Minimum schůzek a mikromanagementu v pondělí. Je obecně známo, že lidi mají v pondělí nejvíc práce a po víkendu také nejvíc energie. Je tedy škoda ji plýtvat na spoustě schůzek, měla by být vložena do složitějších úkolů.

2, Bez kvalitního spánku a jídla to nepůjde

Agendu si plánuji klidně několik týdnů dopředu. Někomu se to může zdát trochu „na hlavu“, ale ve skutečnosti je to dost pohodlné. Během týdne nemusím řešit žádné organizační věci a můžu se věnovat své práci. Mám několik velmi snadných a přesto efektivních pravidel, která mi pomáhají zůstat produktivní. Např. nikdy nejím u pracovního stolu. V kanceláři máme pro obědy vyhrazená místa a když je hezky, jdu si vzít jídlo ven.

Dalším důležitým faktorem je spánek a odpočinek obecně. Člověk by měl znát své produktivní hodiny a to, jestli je ranní ptáče nebo večerní sova. Podle toho by měl také spát a pracovat.


Celý můj článek v Hospodářských novinách zde (zvětší se po kliknutí)

3, Technologie jsou fajn, ale nesmí nás ovládat

Ačkoli si to většina lidí neuvědomuje, tak technologie jsou neuvěřitelným zabijákem produktivity. A o to je to těžší, když s nimi člověk musí pracovat. Myslíme si, že když zkontrolujeme, jestli nám někdo nevolal, odepíšeme na zprávu nebo jen rychle sjedete Instagram, je to OK. Ale ve skutečnosti pouhá minuta tohoto rozptýlení stojí dalších osm minut, než se opět začneme plně soustředit na svou práci.

4, Ukliďte si pracovní stůl a zbavte se všech rušičů

V práci jsme obklopeni obrovským množstvím rušičů. A přitom je stačí pouze odstranit z našeho dohledu. Vždy, než se pustím do práce, uklidím si stůl, aby na něm nebylo nic, co nebudu k práci potřebovat. Jsem známý jako člověk, co rád „uklízí“. Mobil přepnu do tichého režimu a pro jistotu ho uklidím na své místo nebo do zásuvky, aby mě nepokoušel a vyvaruji se tak předchozímu bodu.

Naopak pro pocit soustředěnosti je dobré mít na stole nějakou živou rostlinu. Je dokázáno, že rostliny dokáží pomoci s růstem produktivity až o 15 %. A základem je pohodlná židle – to je jedna z věcí, do které se opravdu vyplatí investovat!

5, Čtení, relax a čas pro sebe

K nejdůležitějším návykům, které se týkají produktivity, jsem se dostal díky knížkám. A to je další tip, jak zůstat produktivní. Každý den si najít alespoň 30-60 minut jen pro sebe a dělat to, co nás naplňuje. U mě je to právě četba. Dokonce jsem v práci zavedl knihovnu, přičemž o knížkách, které se koupí, rozhodují sami kolegové. Pořídil jsem samozřejmě nějaké must have knížky o produktivitě, k tomu se ve firemní knihovně najdou i psychothrillery, detektivky, romány a nějaká ta klasika.

Poslední aktualizace: 31. 10. 2018