Menu
Amazon bude najímat 5 tisíc lidí na práci z domova

Amazon bude najímat 5 tisíc lidí na práci z domova

2 minuty čtení

Před několika dny vyšel zajímavý článek o tom, že Amazon bude najímat 5.000 lidí na práci z domova. Osobně si vždy říkám, na kolik je home office efektivní. Obzvlášť, pokud se bavíme o velké firmě typu Amazon – práce z domova může i nemusí fungovat.

Mám řadu lidí, kteří pracují z domova a jsou to hvězdy a jejich výsledky jsou špičkové. Zhruba 20–25 lidí pro mě pracuje z homeoffice, to je polovina mého týmu.

Nemám striktně nastaveno, zda preferuji práci z domu nebo z kanceláře. Je poměrně časté, že už na pracovním pohovoru se kandidáti ptají na možnost homeofficů. Vždy záleží na konkrétním člověku a konkrétní pracovní pozici.

Některé lidi hodně motivuje v rozhodnutí pro práci právě flexibilita pracovní doby. Stále jsou poměrně rozšířené motivační dopisy, které přikládají uchazeči k strukturovanému životopisu. Tam se poměrně často objevuje zájem o flexibilní pracovní dobu a určitá míra svobody v práci.

V posledních 3–5 letech sleduji vyšší zájem o práci z domova. V některých případech může být „domov“ například někde daleko v Asii. I to funguje a věřím, že propojení cestování a práce bude stále častější. Technologie i konkurence na pracovním trhu tomu nahrávají.

Firmy nabízející homeoffice jsou oblíbenější a mají více zájemců a uchazečů na přijímacích pohovorech. Jen v posledních 3 týdnech mě požádali 3 lidi z týmu, že budou trávit 1-2 měsíce mimo ČR a částečně pracovat (konkrétně šlo o Brazílii, Filipíny a Thajsko).

Zpátky k Amazonu

Amazon je největší online prodejce na světě. V roce 2017 zaměstnával 566 000 zaměstnanců po celém světě a zakladatel Amazonu, Jeff Bezos, je od října roku 2017 nejbohatším mužem na světě. Jen pro představu, doba obratu zásob u Amazonu (jak dlouho leží výrobek na skladě) je pouze 33,92 dní. To znamená, že v průměru jakýkoliv výrobek, který Amazon prodává, je během zhruba jednoho měsíce zakoupen a vyexpedován.

Ten oznámil, že chystá najmout 5.000 lidí do týmu zákaznického servisu, kteří budou pracovat z domova. Mnoho těchto pracovních pozic bude také obohaceno o spoustu benefitů.

Mezi benefity práce v Amazonu patří jednoznačně flexibilita práce a dále: životní a invalidní pojištění, zubní a oční pojištění s prémií, kterou vyplácí Amazon v plné výši nebo třeba program Career Choice se vzdělávacími kurzy bez ohledu na to, zda budou dovednosti z nich důležité pro budoucí povolání v Amazonu.

Zatím to vypadá, že se bude jednat o práci hlavně o večerech a o víkendu, což není moc vhodné třeba pro rodiče na mateřské dovolené, kteří by jinak na tuto práci dobře seděli. Pravdou je, že tatínkové mohou využít možnosti otcovské dovolené. Jenže je týden poporodní péče dostatečně dlouhou dobou k tomu, aby se po jeho skončení mohl rodič začít věnovat víkendové a večerní práci? Odpověď každý zná.

Dalším limitem (aspoň prozatím) je také určité geografické omezení – Amazon omezil svou nabídku a žádat o místo mohou pouze obyvatelé 26 z 50 amerických států.

Kromě toho se Amazon chystá najmout 25 tisíc lidí na poloviční úvazek a dalších 100 tisíc na plný úvazek. Tato čísla pro řešení Amazon práce dávají představu, jak se plánuje HR v globální firmě. 🙂

Poslední aktualizace: 18. 04. 2017