Menu
BAT – Jak funguje, kde jej získat, jaký je kurz?

BAT – Jak funguje, kde jej získat, jaký je kurz?

7 minut čtení

BAT je token, který v sobě integruje komplexnější systém plateb a odměňování za sledování obsahu. Jeho uplatnění je především ve spojitosti s využíváním internetového prohlížeče Brave, který je konkurencí tradičním prohlížečům, jako jsou Chrome nebo Internet Explorer. Není proto divu, že již na samém počátku si tento token získal pozornost relativně velkého počtu uživatelů. Jaké funkce nabízí, jaké jsou jeho výhody a jaký je vývoj jeho ceny?

BAT neboli Basic Attention Token se doslova překládá jako token základní pozornosti.

Vznik BATu

BAT spatřil světlo světa v květnu 2017. Tehdy byla na trh uvedena celkem 1 miliarda tokenů, která byla rychle rozprodána. Jedná se open-source platformu, což znamená, že každý má možnost nahlédnout do zdrojového kódu a ověřit si i, zda nakládání s tokeny neskýtá nějaká rizika. BAT funguje na blockchainu Etherea.

Stojí za ním firma Brave Software se sídlem v americkém San Franciscu, kterou vede Brendan Eich. Brave Software zaměstnává tým více jak 70 vývojářů a odborníků. Samotný Eich je zakladatelem JavaScriptu a spoluzakladatelem internetového prohlížeče Mozzila a také někteří další členové týmu mají za sebou zkušenosti z vedoucích pozic podobně zaměřených firem.

Společnost Brave Software je také tvůrcem stejnojmenného internetového prohlížeče, se kterým je BAT neodmyslitelně spjat.

Vztah BAT tokenu a prohlížeče Brave

BAT představuje účetní jednotku, která se používá v případě využití prohlížeče Brave ve 3 rovinách. Ty jsou reprezentovány:

  • tvůrci obsahu běžných internetových stránek, YouTube, Twitteru, Redditu nebo třeba streamovací platformy Twitch,
  • návštěvníky těchto webů využívající prohlížeč Brave
  • a subjekty, které na tyto weby umísťují své reklamy.

Tvůrci obsahu mohou být od svých návštěvníků placeni za sledování obsahu, pokud si to návštěvník přeje. Aby mohli zájemci o takovou službu začít platby přijímat, musí se nejprve registrovat na stránkách Brave jako ověřený tvůrce obsahu. Těch je nyní více jak 236 000 a patří mezi ně i známá jména jako například deníky The Washington Post a The Guardian nebo v kryptosvětě prominentní médium Coindesk.

Většinu však tvoří ti, co obsah vkládají na YouTube. Těch je více než 170 000 a představují tak zhruba 72 %. Pokud má člověk YouTube účet, v rámci nějž zveřejňuje třeba vlastní videa, může se také stát součástí Brave ekosystému a svou aktivitu takto monetizovat.

Graf znázorňující rostoucí počet ověřených tvůrců obsahu kanálu Youtube. Zdroj: batgrowth.com.

Ze všech plateb uživatelů určených tvůrcům obsahu jde vždy 5 % na účet firmy Brave Software. Ta tento krok zdůvodňuje náklady, které jí vznikají v souvislosti se správou prohlížeče Brave a celého systému odměňování. Prohlížeč je totiž možné stáhnout a využívat zcela zdarma. Své příjmy mohou tvůrci obsahu generovat také skrze zveřejnění reklam na svých platformách.

Návštěvníci registrovaných webů pak mohou s využitím Brave odměňovat tvůrce obsahu, a to buď dle svého uvážení nebo na základě návrhu Brave, který vypočítá, kolik kterým stránkám návštěvník věnoval pozornosti.

Například pokud denně někdo sleduje svého oblíbeného YouTubera a pouze občas navštíví jiné stránky, většina odměny bude navržena právě pro konkrétního tvůrce obsahu na YouTube. Platby však nejsou povinností, pouze možností. BAT tokeny lze využít také pro sledování prémiového obsahu, popřípadě je mohou jejich držitelé obchodovat na burze.

Posledním elementem tohoto ekosystému jsou zadavatelé reklamy. Uživatelé se mohou rozhodnout, zda chtějí na navštívených stránkách vidět i reklamu. Pokud ano, získávají za to část platby v tokenech BAT, což činí 70 % částky za zobrazení reklamy. Zbylé prostředky jdou z 15 % tvůrci obsahu, respektive vlastníkovi dotčené webové stránky a z 15 % firmě Brave Software.

Schéma propojení ekosystému BAT, které je zároveň logem tokenu. Zdroj: basicattentiontoken.org.

Výhody prohlížeče Brave

Výhody prohlížeče Brave by se daly shrnout jako:

  • rychlost stahování dat
  • bezpečnost
  • omezení nevyžádaných reklam
  • tokenizace pozornosti

Samotný prohlížeč Brave je možné stáhnout a využívat zcela zdarma. Jeho výhoda je mimo uvedený systém odměňování především v možnosti blokovat reklamy a v případě zájmu uživatele o jejich sledování ve spárování s jeho reálnými preferencemi.

Brave také blokuje programy, které sledují internetovou aktivitu uživatelů. Tím dochází nejen ke zvýšení bezpečnosti při brouzdání internetem, ale zejména k urychlení načítání dat z navštívených webů.

Brave Software na základě vlastního měření nabízí srovnání s Chrome a Safari, kdy se data z hlavních zpravodajských webů jako například CNN nebo Fox News načítají při využití prohlížeče Brave dvakrát až osmkrát rychleji. Brave lze využít jak na počítači, tak i na mobilním telefonu a je k dispozici pro Windows, Linux, Android, iOS a MacOS.

Nabytí BAT tokenu

Celkové množství emitovaných tokenů je 1,5 miliardy. Z tohoto množství byla 1 miliarda nabídnuta 31. května 2017 zájemcům ve veřejném prodeji, v době, kdy kryptoměny začaly nabírat na popularitě za pozornosti mainstreamových médií.

Toto ICO (initial coin offering neboli prvotní veřejná nabídka mincí) vzbudilo také velkou pozornost, neboť patřilo k jedněm z nejrychlejších v historii. Celé množství nabízených tokenů, jejichž hodnota byla 35 milionů dolarů, bylo rozprodáno během půl minuty. Tokeny si rozdělilo okolo 130 nových majitelů. Cena vyjádřena v dolarech činila 0,035 dolarů za kus, prodej však probíhal za kryptoměnu ethereum, kdy za 1 ETH bylo možné koupit 6400 tokenů BAT.

Ze zbylých tokenů se společnost Brave Software na základě informací z Whitepaperu rozhodla 300 milionů využít pro PR účely, respektive motivaci osob ke vstupu do ekosystému okolo tokenu BAT. Pro ty, kdo začali využívat internetový prohlížeč Brave mezi prvními, tak bylo určeno až 6 tokenů na uživatelé; ty však musely být využity jen a pouze v rámci celého ekosystému, například na platby tvůrcům obsahu. Zbývajících 200 milionů tokenů si ponechala samotná společnost.

Nyní lze BAT získat především nákupem na burze nebo ve směnárně. Pokud jste tedy registrováni například na kryptoburze Binance nebo směnárně Coinbase, můžete si tyto tokeny nakoupit třeba za bitcoiny, ethereum nebo USDT.

Další možností je směna v rámci Brave peněženky. Do té si lze zaslat bitcoin, ethereum, litecoin, které budou automaticky konvertovány na BAT. Poslat lze také přímo samotné tokeny.

Takto uložené BAT nicméně slouží pouze k využití v rámci ekosystému Brave, tedy především k odměňování tvůrců obsahu a nelze je tedy poslat například na kryptoburzu.

V neposlední řadě lze BAT tokeny získat v rámci systému odměňování v souvislosti s využitím prohlížeče Brave, jak již bylo popsáno výše.

Vývoj ceny BAT

Jak již bylo zmíněno, v rámci ICO byla cena 0,035 dolarů za kus. Při aktuální ceně, která je něco okolo 0,18 dolarů, by tak bylo teoreticky možné prodejem vydělat více jak pětinásobek.

Cena tokenu se nicméně postupně vyvíjela, když dosáhla svého vrcholu v době kryptohorečky 9. ledna 2018 a to při ceně 0,98 dolarů. Nynější cena BAT jej řadí s tržní kapitalizací okolo 230 milionů dolarů v kryptoměnovém žebříčku aktuálně na 36. pozici.

Historický vývoj ceny tokenu BAT do 20. srpna 2019. Zdroj: coinmarketcap.com

Kryptoburza Binance pak na začátku srpna na svém blogu oznámila, že zvažuje zařazení BATu do svého nabídkového portfolia pro americký trh. Pokud by k tomu došlo, mohlo by to mít pozitivní vliv na cenu tokenu, který by tak mohl dále expandovat v rámci silného trhu.

Zhodnocení tokenu BAT a jeho budoucnost

BAT je novým způsobem, jak rozšířit možnosti tokenizace čehokoliv. V tomto případě netokenizuje jen hodnotu jakéhosi artiklu nebo finančního derivátu, ale přímo lidskou pozornost. Odvozeně by se dalo říci, že tokenizuje čas věnovaný nějaké činnosti a výsledný produkt je možné dále uplatnit jako užitkový token nebo prostředek směny.

Pro obchodníky je zde i jasnější fundament, který spočívá v užitkovosti a celkovém využití ekosystému okolo prohlížeče Brave a tokenu BAT. Ač byl BAT považován za revoluční token a převažovaly silně pozitivní ohlasy ještě před jeho uvedením na trh, v dlouhodobém časovém horizontu jeho cena stagnuje.

Kritice se nevyhnulo ani výše popsané ICO vzhledem k relativně malému počtu nákupců, kterým se podařilo získat prodávané tokeny. Upozorňuje se především na malou míru decentralizace, která může zavdávat pochyby o odolnosti BATu vůči cenové manipulaci. Tomu by mohlo nahrávat i to, že se jedná o předtěžený token, za jehož vydáním stojí konkrétní korporace podobně jako tomu je například u známého tokenu XRP od společnosti Ripple.

Na druhou stranu z pohledu na graf nejsou zřejmé žádné pokusy o „pump and dump“, tedy umělé rychlé zvýšení ceny a následný její rychlý pokles na ještě nižší než počáteční úroveň. BAT má pevné místo mezi altcoiny a i plány na jeho další zalistování svědčí o zájmu burz a směnáren, které mu takto vyjadřují svou důvěru.

V neposlední řadě – stojí za ním silný tým, který nepochybně může pomoci jeho dalšímu rozvoji a sekundárně tak pozitivně ovlivnit i jeho cenu.

Poslední aktualizace: 13. 09. 2019