Menu
Běžný účet – srovnání nejlepších bankovních účtů

Běžný účet – srovnání nejlepších bankovních účtů

7 minut čtení

Bankovní účet je dnes samozřejmostí. Otevření nového bankovního účtu zabere maximálně pár desítek minut. Kromě své základní funkce může běžný bankovní účet přicházet i s různými výhodami, např. výběr z bankomatů zdarma nebo úroková sazba. Jak a podle čeho si vybrat ten nejlepší běžný účet? 

Běžné účty nabízí v podstatě každá bankovní organizace. Založení bankovního účtu je dnes již velmi jednoduchý proces. Banky většinou nabízí několik variant účtů, od varianty běžného účtu zdarma po prémiové verze. U obou případů jsou dostupné věci, které lidé od běžných účtů již očekávají – internetové bankovnictví, mobilní aplikace, debetní karta a výběr z bankomatů banky zdarma. 

Česká spořitelna nyní například převádí své klienty ze stávajícího internetového bankovnictví Servis 24 na nového George. Ten kromě samotné správy účtu umí v reálném čase učinit na 40 rad a doporučení, a to personifikovaně podle finančního chování konkrétního uživatele.

Prémiové verze bankovních účtů pak nabízí služby jako neomezené výběry i z cizích či zahraničních bankomatů, výhodnější úrok na spořícím účtě apod. Spořící účty bývají dostupné zdarma i pro základní verze běžných účtů.

Banky také umožňují sjednání kontokorentu – možnost přečerpat účet do mínusu. Kontokorent se vyplatí při nákupu středně drahých věcí. Spotřebitelské úvěry by se pro středně drahé věci nevyplatily. Úrok se počítá denně, proto je výhodné dluh splatit co nejdříve.

Každý se musí rozhodnout na základě těchto parametrů, která banka nabízí nejlepší bankovní účet. Detailnější srovnání a popis vybraných bankovních účtů je k nalezení níže.

Srovnání běžných bankovních účtů

Zde je tabulka srovnání běžných bankovních účtů. Porovnávány jsou základní vstupní verze u jednotlivých bank. Srovnání by mělo pomoci si vybrat nejlepší běžný účet.

Bankovní účetCenaVýběr u bankomatů bankyVýběr u cizích bankomatů v ČRÚrok
Airbank – Malý tarifZdarmaZdarma25 1 %*/0 %
Česká spořitelna – Základní účetZdarmaZdarma40 %
ČSOB – Základní účet25 Kč měsíčněZdarma40 %
Equa bank – Běžný účetZdarmaZdarmaZdarma%
Fio banka – Fio osobní účetZdarmaZdarma**/9 30 %
Komerční banka – MůjÚčetZdarmaZdarma39%
mBank – mKontoZdarmaZdarma***/29Zdarma***/29%
Moneta – Bežný účet TomZdarmaZdarma20%
Raiffeisen bank – eKonto SMARTZdarma****/99 Kč měsíčněZdarmaZdarma%

*při platbě platební kartou 5 krát měsíčně

**prvních 10 výběrů měsíčně je zdarma

***pokud je výběr ve výši alespoň 1 500 Kč

****zdarma pokud na účet přijde alespoň 15 000 Kč měsíčně a jsou zaregistrovány alespoň 3 platby

Airbank – Malý tarif

Airbank nabízí dva různé běžné účty – Malý tarif a Velký tarif. Malý tarif je zdarma, zatímco Velký tarif přijde člověka na 100 Kč měsíčně. Největší výhoda Velkého tarifu je možnost vybírat z cizích bankomatů zdarma, stejně jako vybírat hotovost zdarma na pobočkách Sazky (Malý tarif má tuto možnost zpoplatněnou 10 korunami).

Velký tarif je možné vyzkoušet na měsíc zdarma. Úroková sazba 1 % při placení kartou alespoň 5 krát měsíčně je stejná u obou tarifů. Při sjednání běžného účtu dostane zákazník zdarma 2 platební karty (pokud si to přeje) a platební nálepku. Airbank také nabízí zdarma službu Šanon, kam si mohou klienti vkládat své faktury a účtenky v digitální podobě pro případné reklamace.

Česká spořitelna – Základní účet

Základní bankovní účet České spořitelny je zdarma. Lze i sjednat online z pohodlí domova. Česká spořitelna nabízí nejširší sít bankomatů v ČR, ze kterých je možné vybírat hotovost bezplatně, stejně jako zjišťovat dostupný zůstatek (u cizích bankomatů je to za poplatek 20 Kč).

K běžnému účtu dostane člověk i přístup ke službě Friends24, která umožňuje převod peněz přátelům, aniž by člověk znal číslo jejich bankovního účtu. Platbami kartou navíc lze získávat body do věrnostního programu České spořitelny iBodu. Za ty pak lze získat řadu výhod a slev.

ČSOB – Základní účet

ČSOB nabízí celkem 3 různé bankovní účty – Základní účet, Plus Konto a Premium Konto. Všechny varianty jsou zpoplatněny, výjimkou je Plus Konto. To je zdarma pro klienty do 26 let a pro klienty na mateřské. Pro klienty nad 58 a pro zdravotně postižené je zdarma při příjmu alespoň 5 000 Kč měsíčně. Pro zbylé je Plus Konto zdarma při příjmu nad 10 000 Kč.

Premium Konto přijde zájemce na 900 Kč měsíčně. Je určen pro velmi náročné klienty. Mezi výhodami této verze lze nalézt např. exkluzivní slevy do partnerských obchodů ČSOB nebo cashback u vybraných prodejců (ačkoliv je cashback možné získat i zdarma).

Equa bank – Běžný účet

Equa bank nabízí svůj Běžný účet zcela zdarma, včetně výběru ze všech bankomatů. Sjednat jej lze online z pohodlí domova, smlouvu poté doručí poštovní kurýr. K bankovnímu účtu je možné zdarma sjednat spořící účet HIT s úrokovou sazbou 1 % nebo třeba Minutovou půjčku Equa bank s řadou výhod. Běžný účet u Equa banky byl zvolen 30. ledna 2018 jako nejlepší běžný účet.

Běžný účet u Equa bank nabízí tři různé varianty platebních karet. Kromě standardní karty jsou zde i možnosti Premium a Premium Plus. Prémiové varianty stojí 89 a 129 Kč měsíčně a zahrnují pojištění karty a osobních věcí, cestovní pojištění a členství v bonusových programech Sphere a Mastercard Priceless. Platební karta, která nese logo Sphere, nahrazuje klasickou Sphere kartu v plném rozsahu.

Fio banka – Fio osobní účet

Fio osobní účet nabízí vedení zdarma. Prvních 10 výběrů je z bankomatů Fio banky zdarma, poté za 9 Kč. Fio banka umožňuje si zvolit číslo bankovního účtu zdarma. Kód banky na konci samozřejmě změněn být nemůže. Zdarma lze otevřít běžný účet ve 14 různých cizích měnách.

Za každé 4 000 Kč, které byly zaplaceny platební kartou získá klient také 1 výběr z cizího bankomatu zdarma. Měsíčně může člověk získat až 5 výběrů z cizích bankomatů zdarma.

Komerční banka – MůjÚčet

Komerční banka nabízí tři různé běžné účty – MůjÚčetMůjÚčet PlusMůjÚčet Gold. První variace je zdarma, prémiové účty pak přijdou člověka na 39 a 169 Kč. MůjÚčet Plus přichází se dvěma výběry měsíčně z cizích bankomatů zdarma, MůjÚčet Gold pak umožňuje neomezené výběry z bankomatů po celém světě a s cestovním pojištěním.

Komerční banka taktéž umožňuje sjednání běžného účtu online.

mBank – mKonto

Založení a vedení běžného účtu mKonto nabízí mBank zdarma, navíc je zdemožnost sjednání online. Nabízí výběr ze všech bankomatů po celém světě zdarma při výběru alespoň 1 500 Kč. Debetní karta je zdarma pouze pokud s ní klient uhradí měsíčně alespoň 1 500 Kč. Jinak stojí 29 Kč měsíčně.

mBank také nabízí sjednání a vedení kontokorentu mRezerva zdarma. První tři měsíce v mínusu jsou ještě k tomu bezúročné.

Moneta – Bežný účet Tom

Vedení bankovního účtu Běžný účet Tom je zdarma. Účet si lze založit online, pouze ale přes mobilní aplikaci Smart Banka. S Běžným účtem Tomem získá člověk také přístup do věrnostního programu bene+. Ten nabízí cashback, kupóny a slevy do partnerských obchodů. Mezi ně se řadí např. Cinestar, DámeJídlo nebo Euronics.

Raiffeisen bank – eKonto SMART

eKonto SMART je jedním ze tří různých běžných účtů u Raiffeisen banky. Pak je zde ještě eKonto KOMPLET a eKonto STUDENT PREMIUM. KOMPLET stojí 129 Kč při aktivním využívání, jinak 250 Kč. eKonto SMART je zdarma také pouze pokud je aktivně využíván. Tím Raiffeisen bank myslí alespoň 3 platby a příjem na účet ve výši 15 000 Kč měsíčně.

eKonto SMART navíc umožňuje získat 1 % slevu na hypoteční úvěr u Raiffeisen banky.

Na závěr

Na výběr je opravdu mnoho běžných bankovních účtů. Pro někoho, kdo často využívá bankomaty, bude nejlepší bankovní účet ten, který nabízí výběr zdarma. Někdo, kdo bankomaty nevyužívá, zase ocení vedení zdarma nebo úrokovou sazbu.

Každý účet také přichází s řadou extra výhod. Určitě se vyplatí se zamyslet, které z nich se vyplatí a pokud je člověk vůbec plánuje využít.

Cashback může být velmi příjemnou výhodou. Vyplatí se ale nezapomínat, že je možné jej získat i bez bankovního účtu u dané banky.

Cashback může být velmi příjemnou výhodou. Vyplatí se ale nezapomínat, že je možné jej získat i bez bankovního účtu u dané banky, např. skrz portál Tipli.

Každý si tedy musí podle svých vlastních potřeb odpovědět, co je pro něj nejlepší běžný účet. Nerozhodní pak mohou použít kalkulačku osobních účtů. Do ní stačí zadat vše, co od svého běžného účtu člověk čeká. Poté se zobrazí nabídka bankovních účtů podle toho, jak moc se pro daný případ vyplatí.

Studentům a mladým lidem do 26 let by se mohl více vyplatit jeden ze studentských účtů, které své cílové skupině poskytují více benefitů. Studenský účet lze založit například u České spořitelny, ČSOB nebo Komerční banky.

Poslední aktualizace: 26. 09. 2018