Menu
Bitcoin a kryptoměny – nákup, kde a jak koupit

Bitcoin a kryptoměny – nákup, kde a jak koupit

5 minut čtení

Poptávka po bitcoinech a kryptoměnách neustále roste a mnoho lidí zvažuje nákup bitcoinu. V tomto článku si rozebereme jednotlivé možnosti kde a jak koupit bitcoiny.

Nákup online přes burzy kryptoměn

Nejčastějším způsobem, jak koupit bitcoin jsou a kryptoměny jsou burzy. Je to zároveň nejvýhodnější a nejpohodlnější možnost nákupu. Stačí běžný účet nebo platební karta a bitcoiny koupíte z pohodlí domova.

Rozeberme si výhody a nevýhody jednotlivých burz a možností nákupu kryptoměn online.

Při nákupu bitcoinů na burze nejdříve musíte na burzu vložit prostředky ve fiat měně (EUR, USD). Poté si tyto prostředky můžete směnit za bitcoiny a další kryptoměny.

Slovníček pojmů: Fiat měna – měna s nuceným oběhem (v řečtině „fiat“ znamená rozkaz nebo nařízení). Do fiat měn patří aktuálně všechny statní měny – česká koruna, euro, dolar a další.

Výhody nákupu na burze:

  • Cena, za kterou bitcoin nakupujete je vždy aktuální, protože se zakládá na poptávce/nabídce.
  • Na burzách můžete peníze nebo bitcoiny lehce směnit za ostatní kryptoměny.

Nevýhody nákupu na burze:

  • Pro začátečníka možná příliš složité, obzvlášť některé zahraniční burzy.
  • Většinou trvá přibližně 2-3 dny, než peníze na váš účet na zahraniční burze přijdou.

Mezi hlavní výhody nákupu na online burzách patří jednoduché uživatelské prostředí.

Coinbase

Začátečníci obvykle využívají online burzu Coinbase. Ta nabízí jednoduché uživatelské prostředí včetně bezpečné peněženky.

Tip: Přes tento odkaz na Coinbase získáte vstupní bonus 10 USD od Coinbase při nákupu za alespoň 100 USD/EUR.

Není potřeba zařizovat externí peněženku. Coinbase při registraci vyžaduje ověření osobních údajů pomocí pasu nebo občanského či řidičského průkazu.

Výhodou je okamžitý nákup platební kartou pro měny Bitcoin, Ethereum a Litecoin.

Na druhou stranu poplatky za dobití pomocí karty jsou v řádu docela vysoké v řádu jednotek procent. Pro začátečníky to je možná v pořádku, pro větší investice to není nevýhodné.

Pro pokročilejší uživatele stojí za zmínku Coinbase Pro, ta nabízí pokročilejší nástroje pro nákup a prodej kryptoměn.

Coinmate

Burza Coinmate je registrovaná v Anglii. Majitelé jsou původem z Čech. Burza má účet v české Fio bance, kam můžete posílat peníze rovnou v korunách. Peníze dorazí do Coinmate rychle, například pokud máte Fio banku nebo jinou banku s rychlými převody, už za pár minut se poslané peníze z českého účtu připíšou na váš účet Coinmate.

Na burze je možné kupovat Bitcoin nebo Litecoin přímo za koruny. Tyto dvě měny patří aktuálně mezi nejoblíbenější, takže Coinmate pro první nákupy plně dostačuje.

Simplecoin

Za názvem Simplecoin se skrývá česká burza fungující od roku 2012. Bitcoiny lze koupit převodem z účtu. Pokud máte účet u ČSOB nebo Fio banky, pak je převod proveden okamžitě. Tuto burzu najdete na webové adrese Simplecoin.cz.

Výhodou je, že banka nemusí převádět české koruny na eura – vyhnete se poplatkům za konverzi měny. Nevýhodou je, že si předtím musíte vytvořit bitcoinovou peněženku, kam bitcoiny po směně přijdou.

Možnosti Bitcoinové peněženky si můžete pročíst v článku zde.

Burzy pro pokročilejší nakupování

Pro pokročilejší nákupy kryptoměn jsou vhodné některé zahraniční burzy. Najdete na nich měny, které na jiných burzách nenajdete.

Další výhodou mohou být pokročilé nástroje, které tyto burzy nabízí. Například možnost automatického nakupování při poklesu měny pod určitou hranici.

Seznam burz, kde můžete koupit bitcoin za peníze:

  • Bitstamp, Kraken – burzy registrované v Americe, možnost nákupu bitcoinů pomocí SEPA platby. Možnost nakoupit velké množství kryptoměn (např. BTC, ETH, LTC a XRP a další).
  • Bitfinex – ideální burza pro ty, kteří by se chtěli věnovat tradingu intenzivněji. Bitcoiny můžete nakoupit pomocí bankovního převodu. Výhodou je například možnost pákového obchodování nebo tzv. „shortování“. Nevýhodou je složitější uživatelské prostředí.
  • Cryptopia – zde lze nakoupit a prodat malé a často neznámé kryptoměny. Pro zkušenější to může být velmi výhodné.
  • Další burzy, které stojí za zvážení – Poloniex, Bittrex, Binance, Huobi, Gemini, KuCoin.

Fyzický nákup přes bitcoinomaty

Bitcoiny můžete koupit také osobně. Pro nákup bitcoinů v reálném světě je možné využít služeb Bitcoinmatů nebo se domluvit s držitelem bitcoinů a odkoupit je od něj. Další možností je také využít možnosti fyzického nákupu u směnárny Easycoin.

První možností jak koupit bitcoin je prostřednictvím bitcoinových automatů, které se u nás nacházejí v Praze, Ostravě a dalších městech. Podobají se klasickým bankomatům, jak je znáte z bankovního prostředí. Seznam Bitcoinmatů jednotlivých společností operujících po Česku lze nalézt zde: BitcoMAT, WBTCB a EasyCoin.

K nákupu bitcoinů v bitcoinomatu postačí většinou pouze peníze. Některé bitcoinmaty vyžadují ještě například autentifikaci pomocí telefonního čísla. Po zaplacení si můžete vybrat, kde a jak chcete mít uložené bitcoiny.

  • První možností je nechat si vytisknout papírovou peněženku (paper wallet) s privátním a veřejným klíčem, kde dojde k uložení bitcoinů.
  • Druhou možností je nainstalovat si do smartphonu libovolnou bitcoin peněženku – doporučujete Coinomi. Při nákupu stačí naskenovat QR kód mobilní peněženky, kam se bitcoiny odešlou.

Přímý nákup od člověka

Další možností kde a jak koupit bitcoin je domluvit se s někým, kdo žije poblíž a směnit peníze za bitcoiny osobně. Na tomto principu funguje například služba LocalBitcoins.com, která vybere lidi v okolí, kteří prodávají nebo shání bitcoiny.

Dále se dá nákup či prodej bitcoinu domluvit na Facebookových skupinách. Na tuzemském trhu je to například skupina Bitcoin komunita CZ & SK.

Nevýhodou osobního předání je obvykle o hodně nevýhodnější kurz, než například na burzách nebo při koupi v bitcoinmatu. Samozřejmě záleží, na jakém kurzu se domluvíte.

Shrnutí

Dle našeho názoru je nejjednodušší koupit bitcoin pomocí Coinbase. Nemusíte zakládat žádnou peněženku, uživatelské prostředí je velmi přehledné a poplatky v malém objemu nejsou vysoké.

Výhodná je také burza Coinmate, kam můžete posílat snadno peníze v korunách a na český účet.

Pokud v budoucnu budete chtít obchodovat i s jinými kryptoměnami, pak si jednoduše převedete již přímo bitcoin nebo peníze na konkrétní zahraniční burzu.

Poslední aktualizace: 24. 10. 2018