Menu
Bitcoin peněženka – jak bezpečně uložit bitcoin

Bitcoin peněženka – jak bezpečně uložit bitcoin

6 minut čtení

V dnešním článku vysvětlíme, kde nejlépe uložit bitcoiny a jak fungují bitcoinové peněženky a bitcoinové adresy.

Bitcoinové adresy

Bitcoiny jsou uloženy na adresách, které si můžete představit jako běžný bankovní účet. Na rozdíl od bankovních účtů nejsou nutné žádné třetí strany na založení bitcoinové adresy.

Na vytvoření bitcoinové adresy stačí například stránka bitaddress.org (jen pro ilustraci).

Každá bitcoinová adresa se skládá z veřejného a soukromého klíče. Bitcoin je založen na tzv. asymetrické kryptografii – to znamená, že k šifrování a dešifrování se používá jiný klíč:

  • Veřejný klíč slouží k přijímání plateb do bitcoinové peněženky. Když chcete, aby vám někdo poslal peníze, pošlete mu veřejný klíč.
  • Soukromý klíč slouží k posílání plateb a nikomu se nikdy nesděluje. Když chcete poslat platbu, musíte znát soukromý klíč. Když ztratíte soukromý klíč, ztratíte navždy i své bitcoiny.

Slovníček pojmů

  • HD (highly deterministic) peněženka – při vytváření peněženky se zobrazí několik slov, kterým se říká seed (semínko). Tyto slova je potřeba bezpečně zaznamenat, protože slouží k záloze a obnově peněženky pro případ, že dojde ke ztrátě přístupu.
  • 2FA – dvoufaktorové ověření – k přihlášení do peněženky nestačí pouhé heslo, je třeba ještě ověření kódem, který přijde například na mobil nebo na e-mail.

Bitcoinové peněženky

Pokud si představíte bitcoinové adresy jako klíče, poté můžete představit bitcoinovou peněženku jako klíčenku. Peněženka umožňuje přehledně spravovat všechny adresy.

Existuje několik typů peněženek:

  • On-line peněženky
  • Desktopové (softwarové) peněženky
  • Hardwarové peněženky
  • Android/iOS peněženky

Pozn. Peněženka umožňuje přehledně spravovat privátní a veřejné klíče, sledovat a posílat bitcoiny. Technicky jsou ovšem bitcoiny uložené v blockchainu. Kdokoli může zjistit zůstatek na jakékoliv bitcoinové adrese. Ochranu, aby s bitcoin peněženkou nemohl manipulovat nikdo jiný než vlastník, to zajišťuje právě soukromý klíč.

On-line peněženky

Nejjednodušší způsob, jak si bezpečně uložit bitcoiny, je pomocí online bitcoin peněženky. Prakticky všechny on-line peněženky poskytují službu dvoufaktorového ověřování.

V následujícím přehledu zkusíme odpovědět na dotaz, jaká je nejlepší bitcoin peněženka.

Pojďme si představit několik nejznámějších bitcoin peněženek:

  • Green Address – HD peněženka, která kromě webového rozhraní má také Android/iOS aplikaci.  To znamená, že k bitcoinům uloženým v peněžence je přístup z mobilního zařízení. Nabízí dvoufaktorové ověření pomocí Google Authenticator nebo posláním kódu na e-mail a mobil.
  • Coinbase – peněženka a směnárna v jednom. Aplikace Coinbase bezpečné uložení bitcoinů a směnu bitcoinů za USD, Bitcoin CashLitecoin, Ethereum, 0x a Ethereum Classic. Podobně jako GreenAddress nabízí také dvoufaktorové ověření. Privátní klíče jsou uložené v tzv. cold storage. To znamená, že privátní klíče jsou uložené v offline úložišti, kde jsou chráněny před útokem.

Tip: Přes tento odkaz na Coinbase získáte vstupní bonus 10 USD od Coinbase při nákupu za alespoň 100 USD/EUR.

Desktopové (softwarové) peněženky

Pro uložení bitcoinů v softwarové peněžence je potřeba stáhnout příslušný software. Softwarové peněženky je možné rozdělit na dva typy – plná verze klienta a tenká verze klienta.

Oba hlavní typy softwarových peněženek se liší tím, že u plné verze klienta se stahuje celá blockchainová databáze, která je aktuálně několik desítek GB. Tenká verze používá k přístupu k blockchainu servery třetích stran – nemusí stahovat celý blockchain.

Při instalaci Electra se nám zobrazí seed, který si nesmíme zapomenout zapsat pro zálohu a případnou obnovu peněženky
  • Blockchain Core (Blockchain Qt) – původní bitcoinová peněženka. Jedná se o plnou verzi, která stahuje při spuštění celý blockchain. To je důvod, proč se v současné době běžně již moc nepoužívá. Blockchain Core je velmi bezpečný – privátní klíče se ukládají do počítače. Velkou výhodou je možnost nastavení vlastního poplatku, který putuje těžařům bitcoinu při transakci. Pokud potřebujete rychlé zpracování transakce, nastavíte vysoký poplatek a získáte přednostní vyřízení u těžařů. Přesto Blockchain Core spíše nedoporučujeme.
  • Electrum – tenká verze klienta. Velmi populární HD peněženka. Přes průměrný vzhled poskytuje uživatelům vysokou úroveň komfortu i bezpečí. Nad privátním klíčem nabízí plnou kontrolu. Podobně jako Blockchain Core je možné nastavit vlastní výši poplatku při transakci.
  • Copay – peněženka dostupná i pro Android/iOS. Jedná se o typ tzv. multisignature peněženky, která vyžaduje k úspěšnému odeslání transakce zadaní dvou privátních klíčů. Jeden je možné mít uložený na smartphonu a druhý na počítači. Pro zneužití peněženky by se útočník musel zmocnit počítače i mobilu, aby mohl ohrozit držení bitcoinů.

Hardwarové peněženky

Nejbezpečnější způsob uložení bitcoinů jsou hardware peněženky jako je například Ledge Nano nebo Trezor.

Pro vysokou míru bezpečnosti se pro řadu investorů recrutuje nejlepší bitcoin peněženka právě z řad hardwarových peněženek. Pokud disponujete větším obnosem bitcoinů a dalších kryptoměn je téměř nezbytné pořídit si hardwarovou peněženku.

  • HD (highly deterministic) peněženka
  • Privátní klíč je uložen na peněžence – nikdy nepřijde do styku s internetem
  • Hardwarovou peněženku je možné připojit pomocí USB k mobilu
  • Zatím nikdo nedokázal prolomit zabezpečení HW peněženky

Fungování HW peněženky si rozebereme na příkladu u peněženky TREZOR.

  1. Vytvoří se transakce v libovolné softwarové peněžence, která podporuje TREZOR (Electrum, Mycelium, apod.)
  2. Nepodepsaná transkace se nahraje do TREZORU
  3. Zde se autorizuje pomocí PINu
  4. Na displeji TREZORU se zobrazí detaily o transakci
  5. Následně se transkace potvrdí zmáčknutím fyzického tlačítka na TREZORU
  6. TREZOR transakci podepíše a posílá jí zpět do online světa – do blockchainu
  7. Transakce byla provedena
  8. Privátní klíč v průběhu transakce nepřišel do styku s internetem

V současné době existují dvě nejznámější peněženky – TREZOR a Ledger Nano S.

  • TREZOR – česká a zároveň první HW peněženka na světě. Podporuje několik dalších kryptoměn. Cena přibližně 2.800 Kč. Nově dostupný i model TREZOR T, který podporuje více jak 500 kryptoměn.
  • Ledger Nano S – francouzská peněženka. Vyrobena z kvalitnějších materiálů než TREZOR. V současné době podporuje více kryptoměn než TREZOR. Cena přibližně 2.000 Kč.

Mobilní kryptoměnové peněženky pro Android a iOS

Mobil je možné lehce ztratit, proto je nutné si zapsat si seed, který se vygeneruje při registraci a slouží k záloze a obnově peněženky pro případ, že dojde ke ztrátě přístupu.

Na bitcoin peněženkách pro Android a iOS se nedoporučuje ukládat velké peněžní obnosy.

  • Mycelium – nejoblíbenější mobilní peněženka. Velkou výhodou je podpora HW peněženek, HD a 2FA. Privátní klíče zůstávají přímo v mobilu.
  • GreenAddress – HD, 2FA peněženka, kromě mobilního rozhraní má i PC klienta. To znamená, že s bitcoiny uloženými v peněžence je možné pracovat i pomocí počítače.
  • Coinbase – spolehlivá peněženka, která umožňuje i nákup bitcoinů. Jedná se o nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak si koupit bitcoiny pomocí mobilu.
  • Copay – peněženka dostupná i na PC. Jedná se o typ tzv. multisignature peněženky – viz. nahoře.

Kdy se vyplatí si pořídit peněženku pro kryptoměny?

V případě větší investice do bitcoinu se vyplatí věnovat trochu času a hledat pro vaše potřeby nejlepší bitcoin peněženku. Pokud investujete do bitcoinu a dalších kryptoměn je téměř nutností koupě hardwarové peněženky.

Menší peněžní obnosy například k obchodování je možné ponechat na desktopové peněžence. Pro občasné platby v reálném životě doporučujeme instalovat mobilní peněženku, například peněženku Mycelium nebo Copay.

Poslední aktualizace: 24. 10. 2018