Menu
Kryptoměna Cardano (ADA) – kurz, peněženka, jak nakoupit?

Kryptoměna Cardano (ADA) – kurz, peněženka, jak nakoupit?

4 minuty čtení

I přesto, že platforma Cardano a na ní fungující kryptoměna Ada vznikla až na podzim roku 2017, velmi rychle se dokázala dostat do Top 10 kryptoměn dle tržní kapitalizace. Co stojí za vzrůstem hodnoty, jak Cardano funguje, kde Adu koupit a má Cardano opravdu nějaký potenciál? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Základní informace o Cardanu

Cardano je platforma pro vytváření a běh smart contracts (chytrých smluv) a decentralizovaných aplikací (DAPPS). Příkladem smart contracts může být čip na otevření dvěří, který funguje jen v případě, že bylo pronajímateli již zaplaceno nájemné. Svým konceptem tak připomíná slavnější kryptoměnu Ethereum, Tron nebo NEO. Oproti Ethereu se Cardano snaží přinést pár vylepšení, například lepší škálovatelnost, bezpečnost a modernější architekturu.

Narozdíl od Etherea se Cardano snaží vybudovat platformu pro běh smart contracts a DAPPS pro velké firmy, společnosti, B2B business a podobně. Také je platforma Cardana uzpůsobena k potenciálním regulacím ze stran států. 

Cardano uvádí, že je prvním blockchainovým projektem vyplývající z vědeckého přístupu a z výzkumů založených na teoretických poznatcích. Není překvapením, že Cardano má za sebou velkou podporu akademického prostředí.

Na platformě Cardano funguje kryptoměna Ada. Cardano patří do třetí generace kryptoměn. Tato generace je definována snahou vyřešit škálovatelnost, zredukovat poplatky za transakci a přinést interoperabilitu (vzájemnou spolupráci s ostatními blockchainy).

 BitcoinEthereumCardano
KonceptDigitální penízePlatforma pro smart contractsPlatforma pro smart contracts
ZakladatelNeznámý (Satoshi)Vitalik ButerinFirma IOHK vedená Charlesem Hoskinsonem
Datum spuštění sítěLeden 2009Červenec 2015Září 2017
Způsob spuštěníPrvotní těžbaICOICO
Konečný počet mincí21 milionůNemá konečný počet mincí45 miliard
Způsob vydávání nových mincíProof-of-workProof-of-workProof-of-stake
Tržní kapitalizace (19.8.2018)111 miliard dolarů31 miliard dolarů2,6 miliardy dolarů

Vývojářský tým Cardana

Koncept Cardana navrhl spoluzakladatel Etherea Charles Hoskinson. V současnosti na Cardanu pracují tři organizace:

  1. Cardano Foundation – nezisková organizace zabývající se standardizací, chráněním a podporováním platformy Cardano.
  2. Input Output Hong Kong (IOHK) – společnost zabývající se výzkumem a vývojem systémů založených na blockchainu. Jejich cílem je pomocí blockchainu vytvořit dostupné finanční služby pro všechny. Byly uzavřeny smlouvy o udržování a vývoji Cardana společností IOHK do roku 2020.
  3. Emurgo – japonská společnost usilující o podporu společností, které se snaží inovovat zastaralá odvětví pomocí užití blockchainu. Emurgo mimo jiné podporuje také společnost IOHK.

Kde Adu koupit?

Adu lze koupit kreditní kartou na stránce Coinmama, která si však účtuje velké poplatky za nákup. Proto je nejlepší možností, jak nakoupit Adu, první nakoupit Bitcoin a následně jej směnit za Adu na jedné z těchto burz – Bittrex, Binance nebo Huobi.

Peněženka pro Adu

V současné době existuje pouze jedna peněženka, kde lze Adu uložit – Daedalus. Jedná se o softwarovou peněženku, takže je nutné si ji stáhnout z oficiálních stránek. Po stažení a instalaci se musí ještě Daedalus synchronizovat s Cardano blockchainem, což zabere přibližně 30 minut. Při vytváření peněženky je důležité zapsat si tzv. seed pro možnost budoucího obnovení peněženky! V budoucnu by měl Daedalus podporovat i Bitcoin a Ethereum.

Kurz a historie Cardana

Koncept Cardana jako platformy pro běh smart contractů vznikl již v roce 2015. Hlavním vývojářem byla firma Input Output Hong Kong (IOHK), kterou zakládal Jeremy Woods a Charles Hoskinson – jeden ze spoluzakladatelů Etherea.. Prostředky na svou činnost firma vybrala fundraisingem pomocí ICO (Initial Coin Offerings). V průběhu ICO si každý investor odkupuje podíl určité kryptoměny od vyvíjející společnosti a tím tak investuje do systému samotného. V průběhu ICO stála jedna mince Ady (kryptoměna běžící na platformě Cardano) 0.0024 dolarů.

Samotná síť Cardano se spustila 29. září 2017. Spolu s prosincovou Bitcoinovou horečkou se cena na začátku ledna vyšplhala až na 1.22 dolarů. Od té doby se cena v průběhu korekce trhu, společně s Bitcoinem i dalšími kryptoměnami, pohybuje směrem dolů.

Aktuální kurz Cardana lze přehledně sledovat na stránkách Coinmarketcap.com, v mobilní aplikaci Crypto Pro pro iOS a v aplikaci Delta pro Android.

Jak Cardano funguje?

Platforma Cardano funguje na dvou vrstvách. Na první vrstvě zvané Cardano Settlement Layer probíhá zpracování transakcí, zatímco na druhé vrstvě zvané Cardano Computation Layer probíhá zpracování smart contracts. Toto oddělení dává smart contractům větší flexibilitu.

Na Cardanu bude možné naprogramovat například účetní knihu, která odmítne veškeré transakce, které neobsahují informace o odesílateli. Cardano se i tímto snaží profilovat jako zlatá střední cesta mezi regulátory a kryptoanarchisty.

Cardano představilo také první fungující systém proof-of-stake Ouroboros. Ten, narozdíl od Bitcoinu, nepotřebuje k potvrzování transakcí drahé, neefektivní a energeticky náročné těžební stroje. Koncept zejdnodušeně funguje na tom, že je vždy sítí náhodně vybrán slot-leader, který následně vytváří nový blok a potvrzuje transakce. Každý, kdo drží Adu se může stát slot-leaderem.

Potenciál Cardana

Cardano přináší nové a dosud jedinečné věci na smart contracts platformy. Ať už se jedná o dvouvrstvý protokol, rychlé zpracování transakcí či efektivní proof-of-stake systém Ouroboros. Technicky je Cardano velmi vyspělé, navíc akademické prostředí dodává Cardanu potřebnou legitimitu. Umožnění určitých regulací na Cardanu přidává také plusové body.

Vývojáři chtějí, aby v budoucnu Cardano fungovalo jako spojovací most mezi tradičními bankovními institucemi a kryptoměnami. V roadmapě se také nachází vývoj nové mobilní peněženky pro Android a iOS. Zatím je Cardano velmi dobře rozjeté a pokud dokáže držet krok s konkurencí, tak se jedná o velice nadějný blockchainový projekt.

Poslední aktualizace: 25. 07. 2018