Menu
Cashback portál: zkušenosti a co byste měli vědět

Cashback portál: zkušenosti a co byste měli vědět

3 minuty čtení

Cashback na český trh přišel ze zahraničí a pomalu získává na oblibě u českých spotřebitelů. Obezřetné uživatele internetu většinou při prvním seznámení s cashback portály napadá totéž: “Není to podvod?” Věřte, že není – jednoduše a logicky funguje po celém světě.  V čem tento jednoduchý princip spočívá?

Jak to funguje? Zpětná sleva na zboží

Cashback doslova znamená “peníze zpět”. Nákupní proces pro získání cashback odměny se od běžných online nákupů se téměř neodlišuje – pouze se do svého oblíbeného obchodu necháte přesměrovat proklikem přes konkrétní cashback portál.

Tip: Podle nezávislého testu v magazínu Skrblík.cz nabízí největší odměny cashback portál Tipli.cz. Například během cestování lze ušetřit několik tisíc korun u rezervací ubytování přes Booking – 2-6 % zpět z ceny ubytování. (Test na Srkblík.cz zde.)

Představte si cashback službu jako propojení tří stran – na jedné zákazník, na druhé cashbackový portál, na třetí konkrétní e-shop.

Zákazník přejde do konkrétního obchodu skrze tento portál, na němž je zaregistrovaný, a objedná si zboží. Obchod zaplatí portálu provizi za přivedení zákazníka. Tuto provizi poté cashbackový portál dělí mezi sebe a konkrétního zákazníka.

Technicky internetový cashback portál funguje na principu affiliate marketingu. To je metoda někdy nazývána jako partnerský marketing nebo provizní prodej. Umožňuje internetovým obchodům odměňovat své partnery za konkrétní splněné cíle, například zprostředkované prodeje nebo získané nové zákazníky.

Registrace a schválení cashback odměny

Po krátké době vám cashback portál zašle informaci o zaregistrované odměně, která čeká 1-30 dní na schválení eshopem. To je ochranná lhůta, během které může zákazník zboží vrátit v zákonné reklamační lhůtě. Na vrácené reklamované zboží se cashback odměna logicky nevztahuje. Po schválení odměny je odměna připravená k vyplacení na bankovní účet.

Rozšíření ve formě pluginu do prohlížeče – upozornění na casbhack

Plugin do prohlížeče je často využívané rozšíření na cashback portálech. Nabízí možnost upozornit uživatele, pokud se nachází na stránkách obchodu nabízejícího cashback.

Rozšíření je určené pro webové prohlížeče Mozilla Firefox a Google Chrome. Při instalaci doplňku do prohlížeče dojde k propojení s cashback portálem, rozšíření si automaticky několikrát denně stahuje aktuální export nabízených obchodů s jejich nabídkou cashback odměn.

U každého obchodu je známá také URL adresa. To umožňuje uživatelům zapnout funkci, který ve výsledcích vyhledávání na Seznamu a Googlu zobrazuje aktuální nabídku obchodu, pokud je obchod v nabídce cashback portálu.

Z pohledu technologií je doplněk tvořen jako balíček souborů obsahujících HTML, CSS a Javascript. K tomu jsou doplněny různé obrázky a každý prohlížeč má své API, které se volá skrze Javascript.

E-shopy, které dobře znáte

Elektronika, oblečení, kosmetika, ale i bankovní a pojišťovací společnosti, cestovní kanceláře a slevové servery. Cashbackové portály spolupracují s drtivou většinu e-shopů, které už dávno znáte a na něž jste zvyklí.

Nakupujete, jako obvykle na stránce eshopu a zboží vám je doručeno Českou poštou nebo kurýrem, kterého si vyberete stejně jako vždy na eshopu. Po prokliknutí na stránky eshopu se už nic neliší proti klasickému nákupu v eshopu.

Cashback portály uvádí, že nabízí cashback odměny z 300-500 obchodů. Cashback z ceny nákupu nabízí například obchody AliExpress, Zoot, Booking.com, Bonprix, DámeJídlo, Notino a spousta dalších.

Garance nejlepších odměn a rychlé výplaty

Výše odměn je různá podle konkrétního portálu – s nabídkou garance nejvyšších odměn přišel cashback portál Tipli na konci roku 2016. Cashback odměny s mohou pohybovat do výše 33 %.

Liší se také hranice, od níž si můžete nechat na bankovní účet vyplatit odměny z vašich nákupů. U některých portálů tak můžete učinit již od 1 Kč, u jiných musíte čekat, až našetříte i několik set – u některých portálů si můžete nechat vyplatit peníze až od 200 Kč.

Další bonusy

Cashbackové portály mezi sebou soupeří, a tak se můžete při srování portálů od většiny z nich dočkat i dalších výhod – například bonusu za registraci či doporučení dalšího aktivního uživatele. Další odměnu mohou uživatelé získat při instalaci rozšíření do vyhledávačů (pro Chrome nebo Firefox).

Napadly vás během čtení ještě nějaké otázky ohledně cashbacku? Dejte mi vědět, rád se vám na ně pokusím odpovědět.

Poslední aktualizace: 08. 10. 2016