Menu
Čínské e-shopy: kde, jak a co nakoupit?

Čínské e-shopy: kde, jak a co nakoupit?

4 minuty čtení

Čínské e-shopy jsou lákadlem pro milovníky nákupů z celého světa. A není divu – vzhledem k obrovské nabídce zboží za příznivé ceny jim ostatní internetové obchody jen těžko konkurují. Jak v Číně nakupovat online, kdy se platí celní poplatky a jaké zboží se vyplatí objednat?

V čínských internetových obchodech sežneme téměř vše, na co si jen lze vzpomenout – například nabídka AliExpressu obsahuje neuvěřitelných 100 milionů produktů. Ať už se jedná o velké online tržiště nebo specializovaný e-shop, pro čínské prodejce jsou charakteristické zejména nízké ceny.

To však ještě neznamená, že se každý nákup vyplatí. Aby byl skutečně výhodný, je třeba zvolit ověřený e-shop, vyvarovat se určitým druhům zboží a ideálně i celním poplatkům. Mezi solidní čínské internetové obchody patří například:

  • AliExpress.com
  • CooliCool.com
  • DealExtreme.com
  • GearBest.com
  • TinyDeal.com
  • Wish.com
  • Zaful.com

Zmíněné obchody patří mezi ty, s nimiž mají zákazníci převážně pozitivní zkušenosti, a lze v nich tedy bez obav nakupovat.

Jaký e-shop vybrat, aby se nákup vyplatil?

Mnozí z nás nákupy z Číny považují za příliš riskantní a čínským e-shopům se raději vyhýbají. Častým důvodem jsou obavy z nízké kvality nabízených produktů nebo nutnost reklamace při dodání poškozeného zboží. Ostražitost je jistě na místě, nicméně v případě nákupů u ověřených prodejců je pravděpodobnost komplikací skutečně nízká.

Mezi spolehlivé e-shopy patří například DealExtreme, CooliCool, Zaful, TinyDeal nebo GearBest. Dobře známý AliExpress či Wish shop cz dokonce umožňují nakupovat v češtině, což celý proces objednávky značně usnadňuje.

Nákupy v ověřených čínských e-shopech jsou bezpečné a riziko komplikací je zcela minimální.
Nákupy v ověřených čínských e-shopech jsou bezpečné a riziko komplikací je zcela minimální.

Zmínění prodejci jsou ověřeni mnoha zákazníky z celého světa a není třeba se obávat ztráty peněz. Pokud nastanou nějaké problémy se zásilkou nebo samotným zbožím, zašlou nový kus, popřípadě vrátí platbu na účet. Stejně jako v jiných zahraničních e-shopech lze tedy nakupovat takřka bez obav.

Jak probíhá nákup z Číny?

Proces samotného nákupu je prakticky stejný jako v ostatních (českých i zahraničních) internetových obchodech. Prvním krokem je registrace neboli vytvoření uživatelského účtu. Bude třeba vyplnit údaje jako jméno a příjmení, adresu, e-mail a telefonní číslo, a zvolit heslo pro zabezpečení.

Poté se lze pustit do hledání konkrétních produktů – buď pomocí kategorií nebo s použitím okna pro vyhledávání. Pro větší úspěch je možné zboží filtrovat například podle ceny nebo hodnocení ostatních nakupujících.

Když je zboží v košíku, zbývá už jen zaplatit. Mezi nabízenými metodami je obvykle platba kartou nebo přes PayPal účet. Pokud zákazník zvolí první variantu, vyplní číslo karty, datum expirace, jméno držitele a CVV/CVC kód. V případě platby prostřednictvím služby PayPal se stačí přihlásit pomocí formuláře a postupovat dle pokynů.

Zásilku obvykle dodává Česká pošta, popřípadě DHL. Sledovat zásilku z Číny je možné na webových stránkách tnt.com nebo 17track.net po zadání jejího čísla.

I u čínských e-shopů dochází ke slevám a výprodejům. Nejznámější podobná akce je AliExpress Day, který probíhá 11. listopadu.

Clo a DPH

V některých případech se nákup neobejde bez celních poplatků. Týká se to zásilek, jejichž hodnota (tzn. cena zboží + poštovné + pojištění dopravy) je vyšší než 22 €. Kdy přesně se hradí DPH, popřípadě DPH i clo na nákupy z Číny?

  • hodnota zásilky je 0 až 22 € – neplatí se clo ani DPH
  • hodnota zásilky je vyšší než 22 € a nižší než 150 € – platí se DPH
  • hodnota zásilky je vyšší než 150 € – platí se DPH i clo

Výhodou je, že doprava je ve většině čínských e-shopů zdarma, a tak se do celkové hodnoty zásilky nezapočítává. Ceny zboží jsou navíc velmi nízké a je tedy poměrně snadné se těmto poplatkům vyhnout.

Jaké zboží se vyplatí nakoupit?

Extrémně levná elektronika, oblečení, šperky, potřeby do domácnosti a další zboží působí velmi lákavě. V některých případech však bohužel kvalita produktu odpovídá jeho ceně. Co z čínských e-shopů objednat, abychom nákupu nelitovali?

Specializované e-shopy i velká internetová tržiště jsou u mnoha lidí populární díky široké nabídce elektroniky a příslušenství. Z této kategorie se obecně vyplatí spíše příslušenství jako kabely, držáky na mobilní telefony, konektory, kryty apod. S nákupem elektroniky se obvykle pojí DPH a clo (jde-li o značkový přístroj) nebo riziko špatného výkonu (jde-li o napodobeninu).

Při nákupu oblečení je třeba počítat s tím, že velikosti nemusejí odpovídat evropskému číslování.
Při nákupu oblečení je třeba počítat s tím, že velikosti nemusejí odpovídat evropskému číslování.

Dalším oblíbeným artiklem je oblečení. Na otázku, zda je výhodné jej z Číny objednávat, neexistuje jednoznačná odpověď. Kvalita se u jednotlivých prodejců pochopitelně různí a může se lišit i v rámci jednoho e-shopu. Při nákupu oblečení je dobré číst recenze zákazníků, kteří konkrétní produkt již zakoupili, a hlavně si dát pozor na velikosti, protože zpravidla neodpovídají evropskému číslování.

Při nákupu doplňků do domácnosti či bižuterie obvykle nelze šlápnout vedle, jelikož v porovnání s produkty z běžných obchodů je jejich kvalita vesměs stejná a cena o dost příznivější.

Čínské internetové obchody disponují také širokou nabídkou dětských hraček. Ty se však řadí mezi zboží, které se doporučuje neobjednávat. Nesplňují totiž evropské standardy a mohou obsahovat látky či komponenty, kvůli nimž by byl jejich prodej na evropském trhu zakázán.

Poslední aktualizace: 31. 07. 2019