Menu
Clo na nákupy z Číny

Clo na nákupy z Číny

2 minuty čtení

Zboží z Číny považuje za dobrou volbu stále více lidí. Není divu, nakupování v Číně představuje možnost získat skvělé produkty za výhodné ceny. Ne vždy je ovšem zboží z Číny osvobozeno od cla. Kdy se platí clo a kdy DPH? A jak se s případnou platbou vypořádat?

Clo a DPH

Zboží z Číny láká svoji cenou. V mnoha případech ale nemusí být uvedená částka konečná. Někdy je třeba zaplatit navíc clo a DPH, které při objednání zboží z Číny platí zákazník, nikoliv prodejce. Z tohoto důvodu nejsou náklady v podobě cla a DPH v ceně zahrnuty.

Obecně platí, že zboží, které do Česka dojde ze zemí mimo Evropskou unii, podléhá dani z přidané hodnoty a také clu. Existují zde i výjimky. Vyhnout se placení cla při oblíbených nákupech z AliExpressu nebo z Wishe nemusí být nic obtížného.

Rozhodujícím faktorem je hodnota zásilky. Hodnotou zásilky se rozumí vlastní cena zboží, poštovné a pojištění dopravy.

  • 0 až 22 euro – neplatí se ani clo, ani DPH
  • 22 až 150 euro – platí se DPH
  • 150 euro a více – platí se DPH i clo

Hraniční hodnoty jsou uvedeny v eurech. Vyjádření v české měně se v čase liší, záleží na aktuálním kurzu. Pokud by se někdo nechtěl trápit s měnovými kurzy, mnoha eshopů, například AliExpress, nabízí možnost přepnout měnu na eura.

Výše cla a DPH

Výše DPH je totožná, jako když dojde k nákupu v České republice. Sazba je stanovena na úrovni 21 %. Daň z přidané hodnoty se vypočítává z ceny zboží vč. poštovného, případně může být zahrnuta i hodnota vyměřeného cla.

Kdy se platí clo je již jasné. A jak je to s výši cla při nákupu z Číny? Odpovědět na tuto otázku není tak snadné. Clo není totiž jednotně stanoveno. Sazba se mění podle charakteru zboží a stanovuje jej celní sazebník. Každé zboží má svůj číselný kód, který lze zadat do příslušného seznamu celní správy a zjistit tak výši cla.

Výjimky

Vše výše uvedené platí. Až na několik výjimek, na které se nevztahuje osvobození od cla ani od DPH. U vyjmenovaného zboží bude clo vyměřeno v každém případě, ať už je jeho hodnota jakákoliv.

  • alkoholické výrobky
  • tabák a tabákové výrobky
  • parfémy a toaletní vody

Celní řízení

V případě, že by reálná cena zboží neodpovídala udané hodnotě, vyžádá si celní úřad od prodejce fakturu. Mnohdy čínské obchody udanou cenu výrazně snižují. Celní úřad určí reálnou hodnotu zboží a na základě této hodnoty rozhodne, jestli je nutné DPH a clo z Číny zaplatit.

Pokud reálná hodnota nepřevyšuje částku 22 eur, je zásilka předána České poště, která jej doručí adresátovi. Česká pošta si za uskladnění, ověření zásilek a zastupování při celním řízení účtuje poplatek 180 korun. Držitel Zákaznické kartičky České pošty pak může zásilku sledovat, jakmile bude České poště předána.

Jestliže reálná hodnota zboží převyšuje výše uvedené hraniční hodnoty, vyměří celní úřad DPH, případně i clo. Kupující vyměřenou částku uhradí České poště před převzetím zásilky.

Na závěr je důležité podotknout, že běžný nakupující s problematikou cel z Číny nepřijde do kontaktu. Většina lidí nakupuje z Číny zboží v nízkých částkách, při nichž není clo ani DPH třeba hradit. Pokud by se ovšem někdo se záležitostí cel setkal, odteď už ví, jak na to.

Poslední aktualizace: 13. 07. 2018