Menu
Clo na nákupy z Číny

Clo na nákupy z Číny

Poslední aktualizace: 13. 07. 2018

2 minuty čtení

Zboží z Číny považuje za dobrou volbu stále více lidí. Není divu, nakupování v Číně představuje možnost získat skvělé produkty za výhodné ceny. Ne vždy je ovšem zboží z Číny osvobozeno od cla. Kdy se platí clo a kdy DPH? A jak se s případnou platbou vypořádat?

Clo a DPH

Zboží z Číny láká svoji cenou. V mnoha případech ale nemusí být uvedená částka konečná. Někdy je třeba zaplatit navíc clo a DPH, které při objednání zboží z Číny platí zákazník, nikoliv prodejce. Z tohoto důvodu nejsou náklady v podobě cla a DPH v ceně zahrnuty.

Obecně platí, že zboží, které do Česka dojde ze zemí mimo Evropskou unii, podléhá dani z přidané hodnoty a také clu. Existují zde i výjimky. Vyhnout se placení cla při oblíbených nákupech z AliExpressu nebo z Wishe nemusí být nic obtížného.

Rozhodujícím faktorem je hodnota zásilky. Hodnotou zásilky se rozumí vlastní cena zboží, poštovné a pojištění dopravy.

  • 0 až 22 euro – neplatí se ani clo, ani DPH
  • 22 až 150 euro – platí se DPH
  • 150 euro a více – platí se DPH i clo

Hraniční hodnoty jsou uvedeny v eurech. Vyjádření v české měně se v čase liší, záleží na aktuálním kurzu. Pokud by se někdo nechtěl trápit s měnovými kurzy, mnoha eshopů, například AliExpress, nabízí možnost přepnout měnu na eura.

Výše cla a DPH

Výše DPH je totožná, jako když dojde k nákupu v České republice. Sazba je stanovena na úrovni 21 %. Daň z přidané hodnoty se vypočítává z ceny zboží vč. poštovného, případně může být zahrnuta i hodnota vyměřeného cla.

Kdy se platí clo je již jasné. A jak je to s výši cla při nákupu z Číny? Odpovědět na tuto otázku není tak snadné. Clo není totiž jednotně stanoveno. Sazba se mění podle charakteru zboží a stanovuje jej celní sazebník. Každé zboží má svůj číselný kód, který lze zadat do příslušného seznamu celní správy a zjistit tak výši cla.

Výjimky

Vše výše uvedené platí. Až na několik výjimek, na které se nevztahuje osvobození od cla ani od DPH. U vyjmenovaného zboží bude clo vyměřeno v každém případě, ať už je jeho hodnota jakákoliv.

  • alkoholické výrobky
  • tabák a tabákové výrobky
  • parfémy a toaletní vody

Celní řízení

V případě, že by reálná cena zboží neodpovídala udané hodnotě, vyžádá si celní úřad od prodejce fakturu. Mnohdy čínské obchody udanou cenu výrazně snižují. Celní úřad určí reálnou hodnotu zboží a na základě této hodnoty rozhodne, jestli je nutné DPH a clo z Číny zaplatit.

Pokud reálná hodnota nepřevyšuje částku 22 eur, je zásilka předána České poště, která jej doručí adresátovi. Česká pošta si za uskladnění, ověření zásilek a zastupování při celním řízení účtuje poplatek 180 korun.

Jestliže reálná hodnota zboží převyšuje výše uvedené hraniční hodnoty, vyměří celní úřad DPH, případně i clo. Kupující vyměřenou částku uhradí České poště před převzetím zásilky.

Na závěr je důležité podotknout, že běžný nakupující s problematikou cel z Číny nepřijde do kontaktu. Většina lidí nakupuje z Číny zboží v nízkých částkách, při nichž není clo ani DPH třeba hradit. Pokud by se ovšem někdo se záležitostí cel setkal, odteď už ví, jak na to.

Našli jste chybu?