Menu
Co dělat, když se nudím

Co dělat, když se nudím

4 minuty čtení

V dnešním hektickém světě se slovo „nuda“ téměř vytrácí ze slovníků ekonomicky aktivních obyvatel. Na nudu při té vší práci, rodinném životě a dalších povinnostech jednoduše nezbývá mnoho času. I přes výše zmíněné není vyloučeno, že by nemohl nastat okamžik, kdy se objeví prostor pro otázku: „Co mám dělat, když je nuda?“ V případě nemoci nebo deštivého dne se tato situace jeví jako zcela normální.

Pocit nudy je velmi subjektivní záležitost. To, co jeden pojmenuje nudou, může druhý nazvat odpočinkem. Proto se vyhnu jakékoliv definici tohoto slova. Co je ovšem zajímavé, jsou názory autorů knih zaměřených na osobní rozvoj. Autoři hledají příčinu otázky co dělat, když se nudím. Tito autoři se opírají o názor, že nuda vůbec nemusí existovat. Je to prý otázka volby jednotlivce, jestli se rozhodne trávit čas nuděním se, nebo jestli se naučí využívat čas efektivně a nudu nadobro vytěsní ze svého života.

Následující odstavce neobsahují pouze tipy, kterými je možno vyplnit volný čas. Mohou být i prvními kroky v boji s nudou. Činnosti jsou roztříděné do okruhů na základě toho, jakými způsoby lze využívat volna. Snad si každý přijde na své.

Vzdělávání se

  • Jazyk – věnovat volné chvíle studiu jazyků je dobrá investice. Znalost cizích jazyků je velmi výhodná v profesním životě, ovšem i mimo něj. Není nad to, podívat se na filmy online v originále, přečíst si zprávy přímo z deníku dané země anebo rozumět, o čem se zpívá v oblíbené písničce.
  • Knihy – posledních pár let je velmi oblíbeným tématem právě osobní rozvoj. Knihy, které obsahují tipy, jak být úspěšný, se prodávají sami. Tak proč nezkusit objevit jejich kouzlo? Mimo jiné lze deštivé odpoledne věnovat studiu oboru, kterým se zabýváte. Ať už zaměstnavatelé, tak zákazníci určitě ocení znalosti nad rámec.
  • Kurzy – naučit se jazyk, marketing, vystupovat před lidmi, psát všemi deseti nebo třeba vařit nebylo nikdy jednodušší. Poměrně velká část veškerých kurzů je dnes online. Není tudíž potřeba opustit pohodlí domova.

Odpočinek

  • Vaření – pro někoho odpočinek na prvních příčkách pomyslného žebříčku. Ještě lépe se vaří ve dvou. Pokud člověk neví, co dělat, když je nuda s přítelem nebo s kamarády, testování nových receptů je skvělý nápad. Navíc chytré telefony nabízejí tolik užitečných aplikací, že by byla škoda je nevyzkoušet.
  • Sport – po gurmánském zážitku se pohyb jeví jako nutnost. Oblíbený sport pomůže nejen tělu, ale i mysli. Kdo pravidelně nesportuje, může si začít sestavovat cvičební plán a začít. Nemusí se samozřejmě hned jednat o tréninkový plán na půlmaraton. Užitečná je i klidnější pohybová aktivita, například jóga nebo kalanetika.
  • Plány – na plánování buducnosti je třeba dostatek času a klidu.  Naplánování dovolené, schůzek s přáteli, ale i stanovení si cílů a přání, to vše může zaplnit volné chvíle, ale i zlepšit náladu. Vždy je na co se těšit!

Zábava

  • Přátelé – k tomuto bodu není třeba komentář. Čas strávený s blízkými je, jednoduše řečeno, nade vše. Mnoho legrace se dá zažít při hraní společenských her.
  • Kulturakino, divadlo, hrady a zámky či jiné památky… A navíc i mnoho neotřelých aktivit. Mezi ty lze zařadit moderní muzea, vědecká centra, návštěvy pivovarů a pro rodiny s dětmi jsou zde dinoparky či klasické zoo. Např. Věrnostní program Bageterie Boulevard poskytuje pěkné slevy na vybraná kina a divadla v Praze.
  • Nákupy – opět činnost, která v sobě skrývá mnoho argumentů pro. Slevy, výhodné koupě, pěkné úlovky nebo dárky pro nejbližší. V případě nudy s kamarádkou, není lepší volby. Nákupy lze pojmout i jako celodenní výlet například do Primarku. Naopak pohodlnější formu nakupování představují cashbackové portály. Ty lze využít i v případě zavřených obchodů.
  • Cestování – ať už se jedná o krátký výlet v okolí Prahy, cestování po Česku nebo do zahraničí, je to vždy dobrý prostředek, jak se vymanit ze stereotypu. Cestu do zahraničí lze dnes navíc podniknout velmi levně, pokud zvolíme výhodný způsob dopravy. Například cesta vlakem do Vídně vyjde na opravdu nepatrnou částku a zpět domů lze dorazit ještě v ten samý den. A třeba Dny NATO pořádané na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy zabaví rodinu po celý víkend. Ať už v zahraničí nebo u nás, je dobré být obezřetný a neskočit na triky a podvody na turisty.

Alternativně se dá volný čas naplnit nějakou produktivní činností, třeba vyděláváním peněz z domova na internetu. I když to samozřejmě není snadné, tak učit se a zkoušet hledat nové cesty je hodnotnější činnost, než dostávat se do nepříjemných stavů, kdy člověk hledá odpověď na otázku, co dělat, když se nudím.

Aktivit, jimiž lze vyplnit chvilky nudy, je opravdu mnoho. Důležité je najít si zábavnou činnost, která bude přinášet užitek. A především je důležité si uvědomit skutečnost, že život je moc krátký na to, aby v něm nuda měla prostor!

Poslední aktualizace: 04. 06. 2018