Menu
Burza Coinbase Pro – GDAX – návod, jak obchodovat, registrace, poplatky

Burza Coinbase Pro – GDAX – návod, jak obchodovat, registrace, poplatky

4 minuty čtení

Coinbase Pro, dříve známý jako GDAX, je pokročilejším bratrem světoznámé burzy Coinbase. Lze zde nalézt funkce pro pokročilejší obchodníky, detailnější uživatelské prostředí a mnoho dalšího. Jaké jsou výhody či nevýhody Coinbase Pro, jak se zaregistrovat, zda je burza bezpečná a jaké jsou poplatky? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Zázemí burzy Coinbase Pro – dříve GDAX

Coinbase Pro je spravována mateřskou společností Coinbase. Své služby začala burza Coinbase nabízet v roce 2012. V té době se jednalo o jednu z mála burz, kde koupit Bitcoin šlo pomocí platební karty.

V následujících letech zájem o firmu rostl, zkušenosti uživatelů byly pozitivní. To se odrazilo na růstu hodnoty firmy. Společnost získala investici například od Newyorské burzy cenných papírů a počítačové firmy Dell. Na konci roku 2017 měla burza Coinbase více než 15 milionů uživatelů.

V lednu 2015 spustila firma Coinbase také burzu pro profesionální obchodníky známou jako Coinbase Exchange. Ta se pyšnila menšími poplatky a pokročilejšími nástroji pro profesionální obchodování. Tato burza se o rok později přejmenovala na Global Digital Assets Exchange, zkráceně GDAX. Ani název GDAX dlouho nevydržel a v červenci 2018 se opět přejmenovala na Coinbase Pro.

Jak se zaregistrovat, když uživatel nevlastní Coinbase účet?

Pro zaregistrování musí uživatel zadat do registračního formuláře jméno, příjmení, e-mail a heslo. Následně je poslán potvrzovací e-mail.

Po potvrzení e-mailu je nutné svůj účet ověřit, aby bylo možné vkládat a vybírat prostředky z Coinbase Pro.

Pro ověření účtu je potřeba zadat telefonní číslo. Po zadání telefonního čísla je ještě nutné naskenovat a nahrát na Coinbase Pro kopii občanského či řidičského průkazu nebo cestovního pasu. Celý proces verifikace by měl trvat maximálně jeden den, v případě komplikací se doba však může protáhnout.

Po verifikačním procesu je velmi užitečné zřídit si dvou-faktorovou autentizaci (2FA). 2FA zajišťuje, že při každém přihlášení je potřeba zadat unikátní kód, který uživateli přijde na mobil nebo na e-mail. Tak i při prolomení hesla útočníkem nebude mít možnost se k účtu dostat.

Jak se zaregistrovat, když uživatel již využívá Coinbase

Pokud uživatel již vlastní Coinbase účet, stačí se do něj přihlásit a najet na stránky Coinbase Pro. Zde se objeví formulář, který vyžaduje naskenování druhého dokladu totožnosti (občanský či řidičský průkaz nebo cestovní pas). Po naskenování a úspěšné verifikaci je možno na Coinbase Pro nakupovat.

Vklad, výběr a limity na Coinbase Pro

Vklad lze provést pomocí SEPA platby v eurech. Finance mohou být vloženy i v kryptoměnách. Pokud uživatel vlastní Coinbase účet (na který je možno vložit prostředky i kreditní kartou, více o Coinbase zde) lze jako první vložit prostředky na Coinbase účet a až následně si je bezplatně přesunout na účet u Coinbase Pro.

Prostředky z Coinbase Pro se dají vybrat SEPA platbou v eurech. Peněženka na Coinbase Pro také umožňuje poslat kryptoměny do jiné krypto-peněženky.

Po vytvoření účtu na Coinbase Pro je limit výběru nastaven na 10 000 dolarů za den. Limity pro vklad jsou individuální. Veškeré změny limitů jsou prováděny v nastavení účtu pod záložkou Limits.

Poplatky

 Poplatek za vkladPoplatek za výběr
KryptoměnyZdarmaZdarma
ACH (platební systém v USA)ZdarmaZdarma
Bankovním převodem (v dolarech)10 dolarů25 dolarů
SEPA (v eurech)0,15 euro0,15 euro

Poplatky při obchodování jsou závislé na objemu peněz, který uživatel za měsíc na Coinbase Pro zobchoduje. Poplatky se liší – záleží zda uživatel vytváří nabídku (nabízející, tzv. maker) nebo uživatel stahuje nabídku z trhu (kupující, tzv. taker).

Pokud je vytvořena objednávka, která se vyhotoví ihned, pak je tvůrce této objednávky považován za takera a platí příslušný poplatek. Pokud se ovšem objednávka vyhotoví až po nějakém čase (tzn. je zařazena do order booku), pak je uživatel chápán jako maker a z obchodu neplatí žádné poplatky.

Objem transakcí za posledních 30 dníPoplatek takera (kupujícho)Poplatek makera (nabízejícího)
< $10 000 0000.30 %0 %
< $100 000 0000.20 %0 %
> $100 000 0000.10 %0 %

Jak obchodovat na Coinbase Pro

Na Coinbase Pro je možno obchodovat Bitcoin, Litecoin, Ethereum a Bitcoin Cash. Z fiat měn je možno obchodovat v eurech, dolarech nebo librách. Požadovaný obchodovací pár je možno vybrat pod stahovací lištou Select Market.

Obchodovací pár je možno vybrat v červeně vyznačené stahovací liště Select Markets, samotné obchodovací příkazy se zadávají do Order Form.

Coinbase Pro umožňuje několik obchodovacích příkazů:

  • Market order – kryptoměna se prodá nebo koupí za aktuální tržní cenu
  • Limit order – je zadána cena, za kterou je kupec ochoten kryptoměnu koupit nebo prodat a čeká, až se objednávka vyhotoví. Pokud ovšem je zadaná cena nereálná, je možné, že se obchod nikdy neuskuteční
  • Stop-limit order – jakmile cena na trhu dosáhne určitého kurzu, spustí se příkaz limit, který si uživatel sám nastaví

Coinbase Pro – nástupce slavného GDAX

V lednu 2015 spustila firma Coinbase také burzu pro profesionální obchodníky známou jako Coinbase Exchange. Ta se pyšnila menšími poplatky a pokročilejšími nástroji pro profesionální obchodování. Tato burza se o rok později přejmenovala na Global Digital Assets Exchange, zráceně GDAX. V červenci 2018 se opět přejmenovala na Coinbase Pro.

Coinbase od této doby spravuje 2 burzy:

  • Coinbase – určenou pro začátečníky – velmi přátelské prostředí je vykoupené vyššími poplatky při nakupování a prodávání kryptoměn
  • Coinbase Pro – určeno pro pokročilejší obchodníky a nabízející pokročilejší nástroje pro nákup a prodej kryptoměn, navíc poplatky zde nejsou tak vysoké, jako v případě Coinbase

Bezpečnost a zkušenosti s Coinbase Pro

Uživatelské zkušenosti s Coinbase Pro jsou, až na pár vyjímek, kladné. Někteří obchodníci kritizují méně přehlednější rozhraní, ale obecně se Coinbase Pro řadí mezi nejlepší a nejdůvěryhodnější kryptoměnové burzy.

Poslední aktualizace: 29. 06. 2018