Menu
Coinbase – recenze, zkušenosti, poplatky a verifikace

Coinbase – recenze, zkušenosti, poplatky a verifikace

7 minut čtení

Internetová burza Coinbase je pro většinu nováčků v oboru kryptoměn prvním místem, kde nakoupit Bitcoin, Litecoin nebo Ethereum. Přes Coinbase obchodují desítky miliónů uživatelů a každý týden přibývají statisíce nových žádostí o vytvoření účtu. Co stojí za takovou oblibou a jaké jsou případné nevýhody nakupování na Coinbase?

Coinbase má 5 let zkušeností a 15 miliónů uživatelů

Své služby začala burza Coinbase nabízet v roce 2012. V té době se jednalo o jeden z mála způsobů pro nákup Bitcoinu platební kartou. V následujících letech zájem o firmu rostl, Coinbase zkušenosti uživatelů byly pozitivní. To se odrazilo na růstu hodnoty firmy. Společnost získala investici například od Newyorské burzy cenných papírů a počítačové firmy Dell.

Na konci roku 2017 měla burza Coinbase více než 15 milionů uživatelů. V Americe se aplikace Coinbase na konci roku 2017 stala vůbec nejstahovanější aplikací na mobilních telefonech Apple a přeskočila v počtu stažení Instagram a dokonce i YouTube. Bezpochyby se jedná o jednu z hlavních společností pohybujících se v kryptoměnovém oboru.

Tip: Přes tento odkaz na Coinbase získáte vstupní bonus 10 USD od Coinbase při nákupu za alespoň 100 USD/EUR.

Jak obchodovat na Coinbase – recenze

Pro obchodování na Coinbase je potřeba založit uživatelský účet. Nejdříve uživatel musí vyplnit osobní údaje a poté si aktivuje účet kliknutím na odkaz, který přijde do e-mailu. Pro vložení prostředků je nutné ověřit totožnost pomocí některého z osobních dokladů (pas, občanský nebo řidičský průkaz). K ověření se používá webkamera nebo kamera mobilního telefonu.

Proces ověření by měl být dokončen do 3 dnů. Podle některých recenzí ovšem tento termín není vždy ze strany Coinbase dodržený. S rostoucím počtem registrací ovšem přibývají stížnosti na dlouhou dobu trvání ověření účtu. Coinbase recenze se díky problémům s rychlým růstem v roce 2017 mírně zhoršily. Někteří uživatelé na internetových diskuzích uvádí, že museli na ověření účtu čekat 2-4 týdny. Pomalejší jsou i reakce na emailové dotazy ze strany péče o zákazníky.

Pro vyšší zabezpečení účtu je možné aktivovat dvoufaktorovou autentizaci (2FA). Poté, co je v účtu aktivovaná 2FA je při přihlášení do Coinbase nebo při odesílání plateb vyžadován kód, který se generuje v aplikaci Google Authenticator nebo Authy. Tyto aplikace se zdarma stahují do mobilního telefonu.

Coinbase zkušenosti – vklad a výběr prostředků

Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash lze na Coinbase nakupovat pomocí platební karty nebo převodem z bankovního účtu. Bohužel podle naší zkušenosti účtuje Coinbase u platební karty i převodu z účtu poplatky. Další poplatky jsou za konverzi měny do EUR nebo USD. Coinbase poplatky jsou poměrně vysoké.

Pozn. Doporučujeme si založit eurový účet například u FIO banky a konverzi z korun na eura provést přes službu Roklen, která nabízí výhodné směnné kurzy. Služba Roklen je užitečná hlavně proto, že banky jsou pro konverzi často zbytečně drahé. Na jedné směně CZK/EUR můžete tratit kolem 0,5-0,7 Kč za 1 Euro. Pokud investujete 30.000 Euro, zbytečně při směně přijdete o 15.000-21.000 Kč.

Při platbě kartou kupujete kryptoměny přímo za eura nebo dolary. Platba je většinou zaregistrována hned a kryptoměny jsou připsané do 20 minut od nákupu. Jedná se o velmi jednoduchý způsob nakupování kryptoměn. Bohužel za komfort si zaplatíte – poplatek za nákup platební kartou je 3,99 % z celkové částky.

Při nakupování bankovním převodem musíte nejdříve odeslat SEPA příkaz ze své banky na účet uvedený v uživatelském rozhraní Coinbase. Nezapomeňte uvést referenční číslo! Pokud na to zapomenete, Coinbase nemůže zjistit, od jakého uživatele tyto konkrétní peníze přišly. Zpracování SEPA příkazu trvá přibližně 3 pracovní dny.

Poté, co peníze přijdou na Coinbase účet, můžete kryptoměny nakupovat za peníze dostupné ve Vaší eurové či dolarové peněžence. Poplatek za nákup tímto způsobem činí 1,49 % z celkové částky.

Poplatky jsou na Coinbase velmi vysoké

Jak jsem již naznačili, jednou z hlavních nevýhod Coinbase jsou velmi vysoké poplatky. Přehled základních poplatků naleznete v této tabulce.

Způsob platbyNákup / prodej platební kartouNákup / prodej pomocí peněz na Coinbase účtuSEPA platba na Coinbase účet – příchozí / odchozí
Výše poplatku3,99 %1,49 %Zdarma / € 0,15

Nákup či prodej pomocí platební karty je nejdražší, ale zároveň nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak na Coinbase nakoupit kryptoměny. Na druhou stranu nákup či prodej pomocí SEPA platby a následného nákupu z Coinbase peněženky je sice levnější, ale vyhotovení SEPA platby může trvat až 3 pracovní dny.

Pozn. Existuje velmi jednoduchá možnost, jak se těmto vysokým poplatkům vyhnout a to je nakupovat kryptoměny přes společnost Coinbase Pro, která je sesterskou společností Coinbase.

Coinbase řešení pro profesionály se jmenuje Coinbase Pro

V lednu 2015 spustila firma Coinbase také burzu pro profesionální tradery (obchodníky) známou jako Coinbase Exchange. Ta se pyšnila menšími poplatky a pokročilejšími nástroji pro profesionální obchodování. Tato burza se o rok později přejmenovala na Global Digital Assets Exchange (GDAX) a v červenci 2018 se opět přejmenovala na Coinbase Pro.

Coinbase od této doby spravuje 2 burzy

  • Coinbase – určenou pro začátečníky – velmi přátelské prostředí je vykoupené vyššími poplatky při nakupování a prodávání kryptoměn
  • Coinbase Pro – určeno pro pokročilejší obchodníky a nabízející pokročilejší nástroje pro nákup a prodej kryptoměn, navíc poplatky zde nejsou tak vysoké, jako v případě Coinbase

V roce 2017 se společnost Coinbase umístila na 2 místě v žebříčku Richtopia Top 100 Most Infulential Blockchain Organisations a začala nabízet k obchodování kryptoměnu Ethereum a později také Litecoin.

Nakupování přes Coinbase Pro

Nejlepší způsob, jak na Coinbase nakupovat je poslat si peníze na burzu pomocí SEPA příkazu. Poté si zřídit účet u sesterské burzy Coinbase Pro, kdy se budeme muset ještě jednou autorizovat například skenem občanského průkazu, pasu nebo řidičského průkazu. Po indetifikaci si můžeme převést prostředky z Coinbase peněženky do Coinbase Pro peněženky a nakupovat kryptoměny na Coinbase Pro s výrazně nižšími poplatky.

Poplatek za nákup kryptoměn pomocí platební karty činí na Coinbase 3,99 % z nakupované částky. Pomocí bankovního účtu činí poplatek za nákup i následný prodej 1,49 %.

Pro srovnání na Coinbase Pro činí poplatek za nákup 0,30 % z nakupované částky a při prodeji se nehradí poplatek vůbec žádný.

  • Při nákupu kryptoměny za 200.000 korun se na Coinbase Pro zaplatí na poplatcích 600 korun.
  • Při stejném nákupu za 200.000 korun na Coinbase se při platbě bankovním účtem zaplatí poplatek 3.000 korun a při platbě kartou je poplatek dokonce 8.000 korun.

Skandály Coinbase

O několik měsíců později musela Coinbase poskytnout Americkým úřadům údaje o 14.000 lidech, kteří v minulém roce nakoupili, prodali, obdrželi nebo poslali více než 20.000 dolarů v Bitcoinech. To společnosti trochu pošpinilo jméno a mnoho uživatelů se začalo bát o své soukromí a osobní údaje.

Proč nakupovat na Coinbase?

  • Příjemné uživatelské prostředí, ve kterém se neztratí ani sebevětší nováček.
  • Coinbase je jedna z nejznámějších burz na nákup kryptoměn a dlouhodobě se těší velké podpoře uživatelů.
  • Možnost nakoupit rychle a jednoduše Bitcoin, Litecoin, Ethereum a od prosince 2017 nově i Bitcoin Cash pomocí bankovní karty, popřípadě převodem z bankovního účtu.
  • Coinbase je také peněženka, v květnu přibyla i možnost uložit si kryptoměny v tzv. Vault (Trezoru).

Tip: Přes tento odkaz na Coinbase získáte vstupní bonus 10 USD od Coinbase při nákupu za alespoň 100 USD/EUR.

Proč nenakupovat na Coinbase?

  • Vysoké poplatky za nákup pomocí platební karty – v Česku činí poplatek 4 % z nakupované částky.
  • V době vysokého objemu nákupů Coinbase opakovaně padá a je přetížená – uživatelé se často nedostanou ke svým penězům kvůli přetíženým serverům.

Coinbase nabízí trezor pro uložení kryptoměn

Coinbase není jen burza. Coinbase nabízí také přehlednou peněženku pro Bitcoin, Litecoin, Ethereum a Bitcoin Cash. V nedávné době přibyla možnost uložit si kryptoměny do tzv. Vault (Trezor).

Pro odeslání transakce je v případě multisig peněženky nutné potvrdit transakci z různých zdrojů, např. ze tří e-mailů, apod.

Vault přichází s technologií multisig, kdy pro vybrání prostředků z peněženky potřebujeme autorizaci od dvou různých zdrojů – v tomto případě to může být například potvrzení transakce pomocí dvou různých e-mailů, telefonních čísel nebo obou dohromady. Pokud i tak by se někdo dokázal nabourat do Vaultu, po vybrání peněz můžeme do 48 hodin bitcoinovou transakci zrušit.

Shrnutí

Internetová burza Coinbase je oblíbená pro nováčky v oboru kryptoměn. Je velmi jednoduché si stáhnout mobilní aplikaci a začít nakupovat kryptoměny. Pokud to s kryptoměnami myslíte trochu vážně, obvykle nevyužíváte burzu Coinbase pro její vysoké poplatky.

Pro pravidelné investování do kryptoměn nebo nákupy ve vyšších částkách uživatelé obvykle začnou využívat sesterskou burzu Coinbase Pro nebo některou další z přibližně desítky spolehlivých a zavedených burz.

Pro nákupy Bitcoinu a Litecoinu je v České republice oblíbená burza Coinmate, která má české majitele a provozuje účty v českých bankách. Burza Coinmate umožňuje nakupovat rovnou za české koruny a je oblíbená pro rychlé převody peněz na burzu – pokud uživatel využívá FIO banku, převáděné peníze jsou na burze během minutky. U ostatních českých bank převod na Coinmate trvá obvykle jeden den.

Další alternativou ke Coinbase a Coinmate jsou tuzemské směnárny Simplecoin a Easycoin, které však mají nevýhodné poplatky v porovnání s Coinbase nebo Coinmate.

Poslední aktualizace: 01. 01. 2018