Menu
Burza Cryptopia – návod, jak obchodovat, registrace, poplatky

Burza Cryptopia – návod, jak obchodovat, registrace, poplatky

3 minuty čtení

Novozélandská burza Cryptopia je předním hráčem na poli kryptoměnových směnáren. Vyniká zvláště obrovským počtem kryptoměn, které je zde možno koupit. Jaké jsou výhody či nevýhody Cryptopie, jak se zaregistrovat, zda je burza bezpečná a jak vysoké jsou poplatky? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Zázemí burzy Cryptopia

Burza Cryptopia byla založena v roce 2014 na Novém Zélandě. Provozuje ji stejnojmenná společnost Cryptopia Limited. V současnosti má burza přes 2 miliony uživatelů a denně jsou zde obchodovány kryptoměny v hodnotě přes 5 milionů amerických dolarů.

Jak se zaregistrovat

Pro zaregistrování musí zájemce zadat do registračního formuláře přihlašovací jméno, e-mail a heslo. To musí obsahovat malé a velké písmena, číslici, speciální znak a musí být delší než 8 znaků. Následně je poslán potvrzovací e-mail.

Potvrzený e-mail bude sloužit jako forma druhotného zabezpečení. Na e-mail přijde při každém přihlášení jednorázový ověřovací kód. Bez něj se uživatel do účtu nedostane. Toto zabezpečení se nazývá dvoufaktorová autentizace (2FA). Cryptopia umožňuje (a výrazně doporučuje) změnit způsob dvoufaktorové autentizace na generování kódů v mobilní aplikaci Google Authenticator nebo Authy.

Pro nastavení 2FA v mobilu je nutné stáhnout si aplikaci Google Authenticator nebo Authy a naskenovat QR kód ve formuláři.

Cryptopia umožňuje uživatelům Úrovně 1 (tzn. bez verifikace) vybírat kryptoměny v hodnotě 5 000 novozélandských dolarů za den (cca 3 500 amerických dolarů), vklad není omezen.

Pokud uživatel potřebuje vyšší limit pro výběry, je nutno sdělit burze osobní údaje, naskenovat kopii občanského či řidičského průkazu nebo cestovního pasu a následně se spolu s identifikačním dokladem vyfotit. Pokud žádost projde schválením, pak jsou limity na Úrovni 2 nastaveny na 50 000 novozélandských dolarů za den (cca 35 000 amerických dolarů).

Kdyby i tento limit uživateli nestačil, je možné vyžádat si s burzou povýšení účtu na Úroveň 3. Pro to je nutné poslat burze kopii naskenovaného dokumentu, který ověřuje uživatelovo bydliště a uvést zdroje svého příjmu. Po úspěšné verifikaci je limit na výběr nastaven na 500 000 novozélandských dolarů za den (cca 350 000 amerických dolarů).

Vklad a výběr z Cryptopie

Vkládat a vybírat prostředky lze pouze pomocí kryptoměn. Cryptopia nepodporuje běžné fiat měny (americké dolary, eura, apod.). Pro směnění fiat měn za kryptoměny je nutné použít jiné směnárny, například Coinbase.

Pro vložení či výběr prostředků je nutno v uživatelském rozhraní Cryptopie najet myší na ikonku Bitcoinu a vybrat možnost Deposit pro vklad nebo Withdraw pro výběr. Následně si ve scrollovací liště uživatel vybere, kterou kryptoměnu chce vložit či vybrat.

Poplatky

Poplatky za výběr se u každé kryptoměny liší, na kompletní seznam je možno podívat se zde. Cryptopia si za každý provedený obchod účtuje poplatek 0.20 %, který lze vidět v kolonce Fee.

Jak obchodovat na Cryptopii

Kliknutím na tlačítko Exchange je možno začít obchodovat. Cryptopia podporuje přes 600 nejrůznějších kryptoměn, které se zde dají kupovat nebo prodávat. V levém, červeně vyznačeném menu, je možné si vybrat požadovaný obchodovací pár.

Samotné obchodní příkazy se zadávají do políček Buy/Sell, jak lze vidět na obrázku. Pokud chce uživatel koupit kryptoměnu hned, stačí kliknout na tlačítko Price a nastaví se poslední obchodovaná cena. Bohužel, Cryptopia nepodporuje podmínkové příkazy, jako například Poloniex nebo Bitstamp.

Bezpečnost a zkušenosti s Cryptopií

Cryptopia je rozhodně jednou z nejlepších možností, jak nakupovat malé a často i neznámé kryptoměny (například Dogecoin). Účet, pokud je zabezpečen dvoufaktorovou autentizací, je poměrně dobře chráněn. Stále ale platí, že by se nikdy neměly nechávat velké prostředky na burzách. Nejlepší možností je ihned po obchodu přesunout prostředky do samostatné kryptoměnové peněženky.

Zkušenosti s Cryptopií jsou povětšinou kladné. Stížností míří především na pomalou zákaznickou podporu.

Poslední aktualizace: 29. 06. 2018