Menu
Dálniční známka ČR na rok 2020

Dálniční známka ČR na rok 2020

6 minut čtení

Jaké budou ceny dálničních známek v roce 2020? Jak dálniční kupon správně nalepit a vyhnout se pokutě? To jsou nejčastější otázky českých řidičů. Během letních měsíců pak mnoho lidí naopak zajímá, jak je to s dálničními poplatky v zahraničí. Tento článek všechny tyto otázky zodpoví.  

České dálniční známky – informace pro rok 2020

Zákony mluví jasně. Všichni řidiči, kteří se pohybují po českých dálnicích, musejí uhradit za jejich využití poplatek. Ten se dokládá dálniční známkou nalepenou na předním skle vozidla. České dálnice dnes dosahují délky zhruba 1 250 km a spojují nejdůležitější česká města. Mnozí lidí se s oblibou snaží obejít poplatky tím, že raději velké vzdálenosti ujíždějí po okreskách. Vůbec si přitom neuvědomují, že to, co ušetří, následně utratí za větší spotřebu paliva.

Mnohem jednodušší je proto nákup dálniční známky. Jízda po dálnici s sebou nepřináší jen úsporu času a paliva, ale celkově pohyb po placených komunikacích v sobě skýtá daleko větší komfort. ČR samozřejmě vychází vstříc i víkendovým řidičům, takže ani ti se nemusí bát, že nákupem budou tratit. Dálniční známky na rok 2020 je možné zakoupit také v měsíční či desetidenní variantě. Pokud se však někdo chystá cestovat po dálnici několikrát do roka, určitě se vyplatí roční dálniční známka s prodlouženou platností na 14 měsíců. Její nákup navíc přispěje na opravy a stavby nových dálničních úseků.

Ceny dálničních známek v roce 2020

Označení Typ           Cena         
RRoční kupon1 500 Kč
MMěsíční kupon   440 Kč
DDesetidenní kupon   310 Kč

Ceny jednotlivých dálničních známek pro rok 2020 nejsou na jednotlivých kuponech vyznačeny, proto jsou uvedeny v této tabulce. Motorista má však před nákupem možnost ověřit si jejich cenu u prodejce, který musí mít ceník vystavený na viditelném místě. Cenové varianty jsou jednotné. Dálniční známky v ČR stojí ve všech prodejnách stejnou částku.

Platnost ročních dálničních známek začíná 1. prosince 2019 a končí 31. ledna 2021. Měsíční dálniční známky začnou platit dnem, který je na nich vyznačený a končí přesně o měsíc později. I platnost desetidenních dálničních známek začíná datem na nich vyznačeným a končí uplynutím desátého kalendářního dne.

K úplnému vyhnutí se poplatkům taky pomůže zkontrolovat, zda má člověk ve své povinné výbavě vše, co potřebuje.

Kde dálniční známku zakoupit

  • čerpací stanice
  • pobočky Cash Point
  • prodejny Autoturist a ABA
  • pobočky České pošty

Dálniční kupón lze objednat i online. Držitelé Zákaznické kartičky České pošty mají přístup do eShopu na portálu postaonline.cz, kde je možné dálniční známku objednat.

Zpoplatněné úseky

Všechny dálniční úseky, po kterých se musí řidič pohybovat s platnou dálniční známkou, jsou označeny dopravní značkou „Dálnice“. Bezplatné dálniční úseky jsou označeny tabulkou „Bez časového poplatku“. Motoristé ji poznají snadno. Jedná se přeškrtnutý symbol dálničního poplatku, který je vždy umístěn na ceduli pod značkou „Dálnice“.

Jak nalepit dálniční známku a její výměna

Zakoupit dálniční známku nestačí, musí se i nalepit. Kde a jak nalepit dálniční známku a jak vyplnit dálniční známku?

Správné umístění dálniční známky je v dolním rohu na straně spolujezdce. Známka musí být nalepena zevnitř a musí být dobře viditelná. Je důležité si uschovat druhou část známky, protože ji při případné kontrole bude vyžadovat policie ČR.

Obě části musí být správně vyplněny. Vyplnit na dálniční známce stačí registrační značku vozidla. Na to se doporučuje permanentní fix nebo propiska.

Pokud je zároveň na okně známka stará, musí být odlepena. Stejný případ platí i pokud byla známka poškozena. Výměna poškozené dálniční známky je o něco obtížnější než proces, jak nalepit dálniční známku. Známky totiž drží velmi pevně. Nejosvědčenější způsob výměny poškozené dálniční známky je použít fén a řezák či dostatečně ostrou a tenkou škrabku. Fénem se známka zahřeje a škrabkou poté odlepí.

Pokud byla zakoupená dálniční známka poškozena, kupon byl špatně vyplněn nebo se změnila převozní značka vozidla na SPZ, je třeba dálniční kupon vyměnit. Na rozdíl od nákupu, ne všude k jeho výměně dojde. Lze například vyzkoušet seznam prodejních míst. V tabulce, která se po vyplnění bydliště zobrazí, je vždy uvedeno i to, kde dálniční známku vyměnit.

Dálniční poplatky pro vozidla nad 3,5 tuny

Na rozdíl od osobních aut neslouží pro uhrazení dálničního poplatku za nákladní automobil nákup kuponu, ale elektronické mýtné. Jeho výše je vždy určena jednotlivě, podle hmotnosti daného vozidla, počtu náprav, a také doby, kdy po zpoplatněné komunikaci projíždí. Veškeré informace, včetně kalkulačky mýtného pro nákladní vozidla, je k nahlédnutí na www.myto.cz

Platba mýtného a dálniční známky v cizině

Především v letních měsících jsou pro řadu řidičů důležité především dálniční poplatky v cizině. Mnoho lidí proto nepotěší, že z destinací, do kterých se Češi nejčastěji vypravují, jsou pro osobní vozidla pouze německé dálnice zdarma. V ostatních zemích je nutné za průjezd hlavními komunikace platit. V případě cesty do státu mimo EU je také potřeba myslet na to, že bude nutné si zařídit jeden ze dvou typů mezinárodního řidičského průkazu.

Dálniční známky na Slovensku

Na rozdíl od České republiky je u našeho východního souseda možné od roku 2016 nákup elektronických kuponů. Online slovenské dálniční známky proto můžete nakoupit s předstihem na www.eznamka.sk. Stejně tak je možno se po cestě zastavit u některé z benzínových stanic.  Nákup po internetu je ale mnohem jednodušší a navíc ušetří čas. Na Slovensku lze pořídit známky desetidenní (10 EUR), měsíční (14 EUR) a roční (50 EUR).

Rakouské dálniční známky

Mnoho z nás cestuje za mořem a teplem na jih Evropy a většinou se nevyhneme průjezdu Rakouskem. Tak jako u nás je i tedy průjezd dálnicemi zpoplatněn, a to nejen pro osobní vozidla. Dálniční známky v Rakousku si musí zakoupit také majitelé motocyklů. Primark v Praze není, proto za levnými nákupy oblečení do tohoto řetězce je nutné zajet do Vídně nebo do Drážďan. V případě Vídně je nutná dálniční známka.

Jiné evropské státy

Těm, kdo míří na týdenní dovolenou k moři do Itálie či Chorvatska, se vyplatí desetidenní dálniční známka. Známka vyjde na 8,90 EUR. Kromě toho jsou některé úseky – například Brennerský průsmyk – zpoplatněny speciálním mýtem.

Nepříjemné poplatky čekají na české řidiče i v dalších středoevropských zemích. Někde ovšem budou mile překvapeni. Platbě se sice nevyhnou, ale například maďarské dálniční známky lze pořídit online. V případě hojně navštěvovaného Slovinska lze dálniční kupony zakoupit již v ČR, třeba na pobočkách Cash Point nebo ÚAMK.

Na motoristy čekají dálniční poplatky v Chorvatsku, ovšem zde se používá systém mýtných bran. Takto to pak funguje i v nedaleké Itálii, která je taktéž oblíbeným cílem českých turistů.

Poslední aktualizace: 02. 06. 2018