Menu
Další soudní spor se přiblížil k naší výhře

Další soudní spor se přiblížil k naší výhře

5 minut čtení

Jak už jsem párkrát naznačil, k podnikání patří občas i ty méně veselé věci, o kterých se tolik nemluví. Při současné velikosti a tempu růstu našeho businessu například občas musím řešit nějaký ten soudní spor.

Zatím mám zkušenosti ze tří soudních sporů.

Snažím se občas nasdílet nějaké zkušenosti i z těchto oblastí, o kterých se tolik nemluví. Třeba to může pomoci někomu z kamarádů, kolegů a čtenářů.

Takhle jsem se třeba letos vyjadřoval se svými zkušenostmi k zajímavému příspěvku Honzy Malého ohledně předžalobní výzvy od firmy, která z jeho recenze na webu nevychází úplně příznivě.

Pro úplnost doplním, že úzce spolupracuji se 3 advokátními kancelářemi, které se specializují na různé konkrétní oblasti businessu a všechny mají bohaté zkušenosti s IT/ICT, což je důležité. Dále jsem již dříve zmínil výhodu, že můj business parťák Ivo Prax je vystudovaný právník.

PRVNÍ SOUDNÍ SPOR – CASHBACK KONKURENCE

V reakci na příběh Honzy Malého jsem naznačil první a pro nás úspěšný soudní spor s cashback konkurencí naší portfóliové superstar TIPLI.

👉 Loni v létě jsme vyhráli soud nad lokální konkurencí v cashbacku
👉 Konkurence soud prohrála a platila komplet náklady našich i jejich právníků
👉 Konkurenci spor stál na nákladech přibližně 200.000 Kč a ostudu

Mám přístup, že je správné nenechat se zastrašit a klidně jít až k soudu.

Tady tvrdě narazili zástupci konkurence, trio Makovič, Drobílek a Dočekal. Útočili na TIPLI a oháněli se právníky. Nakonec neudělali moc humbuku a brzy zaplatili vysoké náklady na právníky a soud.

Jak jsme se dozvěděli v průběhu spolupráce s advokáty, tomuhle typu soudu a žaloby se mezi advokáty a soudci říká „žaloba že závisti“. Je to dost častý druh žaloby.

Se žalobou se pojila nepříjemná kampaň s pomluvami. Na kampaň s pomluvami jsme nereagovali. V tomhle máme dost liberální přístup, věříme rozumu lidí, že nebudou věřit nesmyslům. Místo řešení pomluv se radši soustředíme na práci.

Nepříjemné je, že kvůli egu a chybnému rozhodnutí druhé strany věnovala spousta lidí stovky hodin času zbytečně. Přitom nikdo nemá rád dělat práci zbytečně. Nikdo nám už nevrátí ten čas, co jsme zbytečně věnovali tomuhle nesmyslu.

Nicméně trio Makovič, Drobílek a Dočekal se zdá moc nepoučilo a jinak než přes výhrůžky to asi moc neumí. U nás tvrdě narazili. A teď to vypadá, že brzy narazí znova.

Již někdy v první půlce tohoto roku Makovič, Drobílek a Dočekal vyhrožovali přes média žalobami Robertovi a Vladanovi ze společnosti VIVnetworks. V těžkých chvílích také bodli kudlu do zad společnosti ZOOT, který s nimi dost logicky ukončil spolupráci.

Situace v tyto týdny dále eskalovala. Zaznamenal jsem reakci VIVnetworks, která byla adresovaná řádově stovkám tuzemských eshopů.

V emailu eshopům se píše, že Jan Dočekal v posledních měsících přistoupil k praktikám nekalé soutěže, klamavé reklamě, parazitování na pověsti a zneužití databáze adres inzerentů. Zástupci VIVnetworks jasně pojmenovali ten problém, že je způsobený Janem Dočekalem z Plné Peněženky.

Jedna ze zmínek na sociálních sítích k emailu VIVnetworks na řádově stovky e-commerce hráčů na trhu

Nervozita v táboře Makovič, Drobílek a Dočekal se zdá roste, protože situace eskalovala do těch rozměrů, že ze svých podřízených dělají poslíčky s urážkami a mluví o konkurenci a affil trhu jako o blbcích a hlupácích.

Tak uvidíme, jak celá situace dopadne. Bohužel je to nepříjemné pro celý obor, protože affiliate inzerenti nemusí podobné problémy vnímat dobře.

DRUHÝ SOUDNÍ SPOR – RECENZE

Další soudní spor je s firmou nespokojenou s hodnocením na VimVic.cz.

Tam máme za sebou dvě úspěšná jednání a nyní to vypadá, že původně velmi sebejistá protistrana otáčí a chtějí jednat o smíru.

Jak jsem naznačil, mám tu buldočí povahu a nemám moc zájem o diskuzi. Když vím, že máme naprostou pravdu, radši půjdu tou složitější cestou, abych pravdy dosáhl.

Teď se zdá, že to je opět správná cesta a podle aktuálního průběhu a dopisu od právníků se asi blížíme k další výhře. Trochu jsem doufal, že v případě pokračování soudu vznikne další hodnotný judikát, který případně může dodat kuráž tvůrcům obsahu, kteří produkují svůj obsah a recenze. Jeden z mála hodnotných tuzemských judikátů máme ze soudního sporu Měšce (Internet Info) a firmy PROLUX.

Tam šlo o kauzu, ve které realitní kancelář PROLUX žalovala zásah do dobré pověsti, který měl nastat v diskusi pod článem na Měšci. PROLUXu se nelíbily obraty jako „PROLUX lže jako svině“, „zlikvidovat PROLUX“, „Ahoj, jsem také obětí bezcharakterní a lživé firmy PROLUX“ a jeho zástupci požadovali výmaz celého vlákna diskuze pod článkem, kde byly zveřejněny negativní hodnocení PROLUXu. Nejvyšší soud rozhodnutím potvrdil rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který zamítl uložit žalovanému provozovateli portálu Mesec.cz povinnost odstranit celé příslušné vlákno diskuze pod článkem a nařídil pouze odstranění slovního spojení „jako svině“. Zároveň Městský soud v Praze i Vrchní soud a následně i Nejvyšší soud zamítly nárok PROLUXu na přiměřené zadostiučinění požadované ve výši 50.000 Kč a PROLUXu nebylo přiznáno ani právo na náhradu nákladů soudního sporu. Vrchní a Nejvyšší soud shodně uvedly, že se sice jednalo o negativní komentáře na PROLUX, nicméně žádnou tam obsaženou informaci nebylo možné považovat za zjevně protiprávní, zřejmě nepravdivou nebo dehonestující.

TŘETÍ SOUDNÍ SPOR – VLEKLÝ

A pak tady mám ještě jednu aktuální kauzu. Tím, že je aktuální, tak se mi nezdá správné jít úplně do detailů. To až později, až ji také vyhrajeme. Bohužel zde došlo k jedné velké nepříjemnosti, která oddaluje naši výhru.

Můžu naznačit, že tohle je absurdní kauza, ve které protistrana tvrdí, že má „patent“ na určitý typ businessu na internetu, ačkoliv se tomu businessu u nás věnuje třeba deset firem a ve světě řádově stovky firem.

Je to další chyba protistrany a celý ten soud je absurdní. Celkem logicky vidíme, že máme hodně navrch v tomhle sporu.

Vždy se říká, že se nemá smysl soudit. Občas k nějakému soudu přesto dojde. Tady jsme už měli po necelých 2 letech solidně nakročeno k výhře. Protistrana už rezignovala, posílala omluvenky a vyhýbala se jednání. Před posledním jednáním například byl jednatel protistrany s námi na osobní schůzce v pátek. Přemlouval nás, ať se společně domluvíme na odročení (jakože jednáme o mimosoudní dohodě). Odmítli jsme. V pondělí mělo být jednání a jednatel protistrany jej zrušil výmluvou na zdravotní indispozici. Groteska.

A pak došlo k nečekané zprávě a velmi smutné věci. Zemřela soudkyně.

Takže ačkoliv jsme už jsme protistranu měli ‚na lopatě‘, tak tou smutnou zprávu se celý soud odhadem o 2 roky protáhne.

Jaké jsou vaše zkušenosti se soudními spory? Budu rád za nasdílení zkušeností z této nepříliš příjemné oblasti, která zdržuje člověka od práce a focusu na to hlavní, což je růst businessu.

Poslední aktualizace: 05. 09. 2019