Menu
Dny NATO – největší bezpečnostní přehlídka v ČR

Dny NATO – největší bezpečnostní přehlídka v ČR

2 minuty čtení

Největší letecko-armádně-bezpečnostní akce ve střední Evropě – to jsou dny NATO. V průběhu září 2018 se konal již 18. ročník této ojedinělé podívané. Dny NATO se konají na vzletové dráze letiště Leoše Janáčka v Mošnově, což je jen pár kilometrů jihozápadně od centra Ostravy. Že se jedná o výjimečnou akci dokládá fakt, že 18. ročník přilákal na 220 000 návštěvníků. Představili se zde účastníci z 20 zemí.

Součástí Dnů NATO jsou také již tradičně Dny vzdušných sil Armády České republiky. Tato dvoudenní akce se řadí do klubu prestižních evropských show. Každý rok se organizátoři snaží nabídnout něco výjimečného. Cílem akce je prezentovat široké veřejnosti co nejpestřejší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování bezpečnosti.

Pro další ročníky byly zatím stanoveny následující termíny konání (obvykle se jedná o třetí víkend v září):

  • rok 2019: 21. – 22. září
  • rok 2020: 19. – 20. září

Program dnů NATO

Dny NATO a Dny vzdušných sil Armády ČR se konají vždy v rámci víkendu. Akce začíná v 9:00 hod a končí obvykle v 17 hodin (sobota), resp. 16 hodin (neděle). Vstup je zdarma na celý veřejný program, včetně doprovodných programů.

Na Dnech NATO v Mošnově je prezentována těžká vojenská, policejní i záchranářská technika. Návštěvníci zde mohou shlédnout ukázky výcviku speciálních jednotek, letecké ukázky a prezentaci výstroje, výzbroje a vybavení jednotlivých speciálních útvarů.

Přehlídky se v roce 2018 zúčastnily mimo jiné i stíhačky EF Typhoon britského královského letectva (Royal Air Force).

Přehlídky se v roce 2018 zúčastnily mimo jiné i stíhačky EF Typhoon britského královského letectva (Royal Air Force).

Doprava na DNY NATO

S obrovským zájmem o návštěvu této mimořádné akce bohužel rostou problémy s dopravou. Za dva dny se na akci vystřídá před dvě stě tisíc diváků, kdy podstatná část z nich přijede vlastním autem. Parkoviště je v tomto případě zpoplatněno částkou 200 Kč. Návštěvníci musí počítat s tvorbou kolon a zároveň s tím, že parkoviště se nachází cca 1 km od místa konání akce.

Možná nejvhodnější a nejrychlejší variantou, jak přicestovat na Dny NATO, je cesta vlakem. Ke zpoždění vlaků nedochází, České dráhy dokonce v době konání akce výrazně posilují stávající spoje do stanic Studénka a Mošnov, Ostrava Airport.  Návštěvníci, kteří se rozhodnou využít vlakovou dopravu, mohou využít také mimořádně vypravovaných vlaků označených „Dny NATO“ z Prahy, Brna a Olomouce do železniční stanice Mošnov, Ostrava Airport. Od vlakové stanice k samotnému místu konání akce je nutné ujít ještě 3 km pěšky.

Podrobné informace nejen k dopravě, programu, historii akce, ale také například informace k vybrané technice lze nalézt na oficiálních webových stránkách www.natodays.cz.

Poslední aktualizace: 03. 12. 2018