Menu
Dodavatelé elektřiny a dodavatelé plynu – srovnání

Dodavatelé elektřiny a dodavatelé plynu – srovnání

4 minuty čtení

Na českém energetickém trhu funguje celá řada subjektů. Vyznat se v nich a vybrat si toho nejlevnějšího dodavatele může být poměrně náročný úkol. Toto srovnání pomůže ušetřit čas a udělat si lepší obrázek o jednotlivých dodavatelích.

Bohemia Energy

Bohemia Energy je největší alternativní dodavatel elektřiny a plynu. Jako takový konkuruje zaběhlým energetickým konglomerátům a může nabízet nižší ceny díky operativnějšímu přístupu k trhu. Slovakia Energy, dceřiná společnost Bohemia Energy na Slovensku, zaujímá stejnou polohu na Slovensku.

V ČR působí od roku 2005 jako dodavatel elektřiny, od roku 2007 i jako dodavatel plynu. V současnosti dodává elektřinu více než 1,2 milionům lidí.

Kromě energetiky nabízí Bohemia Energy také energetické poradenství.

Energetické poradenství od Bohemia Energy nabízí užitečnou asistenci zdarma.

Energetické poradenství může zdarma pomoci optimalizovat rodinný rozpočet díky nižším cenám za energii. V kombinaci s jinými způsoby zhodnocení peněz a refinancováním půjčky, popřípadě konsolidace dluhů, se může měsíční rozpočet výrazně uvolnit.

E.ON

E.ON je jedním z největších dodavatelů elektřiny a plynu v Česku. Odběratelům energií poskytuje různé výhody, které zahrnují jednorázové finanční bonusy, slevy nebo výhodné doplňkové služby.

Přestože E.ON podniká především v oblasti elektřiny, řadí se také mezi největší dodavatele plynu na českém trhu. Nabídka elektřiny i plynu zahrnuje několik tarifů, které uspokojí potřeby jednotlivých skupin zákazníků. Produkty jsou často poskytovány s garancí nižší ceny nebo jednorázovou slevou.

Orintační ceny za jednotlivé tarify elektřiny a plynu si dle vlastní spotřeby a místa odběru může každý spočítat v kalkulačkách energií na webových stránkách společnosti.

Innogy

Innogy patří mezi největší energetické společnosti v Evropě. Na českém trhu působí od roku 2016, kdy se jako dceřiná společnost oddělila od RWE. Její primární specializací je distribuce zemního plynu, vedle toho nabízí také elektřinu a angažuje se v různých charitativních projektech.

Plyn i elektřinu Innogy nabízí v několika tarifech. Jejich součástí je garance poklesu ceny nebo jednorázová finanční odměna. Kromě toho společnost garantuje výhodnější ceny plynu než u distributora.

Odběratelé energií získají přístup do internetové aplikace Innogy24, ve které mohou spravovat své účty, hledat informace o smlouvách, odečtech měřidla a platbách. Každý zákazník rovněž obdrží takzvanou Innogy Kartu, s níž lze uplatňovat slevy na skipasy nebo na vstupenky do kina.

MND plyn z první ruky

MND plyn z první ruky je nejoblíbenější značka v oblasti energetiky. MND neboli Moravské naftové doly mohou díky vlastní těžbě plynu nabízet levnější ceny než jejich konkurence.

MND původně vznikly v roce 1958 jako státní podnik. V současnosti jsou MND největší těžební společností ropy a zemního plynu v Česku.

Spočítat možnou úsporu a změnit dodavatele lze online na jejich webu. Při sjednání online nabízí MND slevu pro měsíční platby po dobu 1. roku odběru. Svým věrným zákazníkům navíc zpřístupňuje slevu 6 %.

Skautská energie

Skautská energie patří k nejlevnějším poskytovatelům elektřiny a plynu na trhu. Projekt Skautské energie od svého vzniku v roce 2016 přitahuje stále více zákazníků.

Skautská energie skrz výběrové řízení vybírá ty nejvýhodnější dodavatele plynu a elektřiny. Tito dodavatelé navíc platí příspěvek neziskové organizaci Junák – český skaut a tím přispívají k dobré věci.

V současné době zdražování garantují svou cenu až do konce roku 2020.

Změna dodavatele plynu a elektřiny

Změna dodavatele energie umožňuje ušetřit až tisíce korun ročně. Jelikož tím dodavatelé elektřiny a plynu získají věrné a spokojené zákazníky, snaží se celý proces co nejvíce zjednodušit.

Odstoupení od smlouvy se současným dodavatelem je možné pokud byla uzavřena na dobu neurčitou.

Důvěryhodní dodavatelé se nebojí ztráty zákazníků a garantují nejnižší cenu.

Změna dodavatele je nejjednodušší skrze podepsání plné moci. Celým procesem provede zákazníka nový odběratel, formuláře je možné vyplnit online, případně zajít na nejbližší pobočku nového dodavatele.

Srovnání cen plynu

Srovnání cen plynu umožňuje si vybrat tu nejlevnější nabídku v dané lokalitě pro danou rodinu. Jelikož se cena plynu odvíjí od několika faktorů a spotřeby jednotlivých rodin se liší, je výběr o něco složitější než například výběr pro nejlevnější úvěr nebo hypotéku.

Nejspolehlivější způsob je využít kalkulaček na samotných stránkách jednotlivých dodavatelů plynu. Některé srovnávací weby mohou být sponzorovány a ukazovat nabídky jejich sponzorů výše ačkoliv nabízí vyšší cenu.

Jak topit a ušetřit

Je levnější topit elektřinou nebo plynem? Vytápět elektřinou je nevýhodné pro velké prostory se špatným zateplením. Je to dáno velkou ztrátou tepla. Nejvíce se vyplatí pro nové energeticky nenáročné stavby. Elektrické topení lze sehnat jako elektrický přímotop – ten vyjde člověka na několik tisíc korun. Dražší jsou tepelná čerpadla, ty se mohou vyšplhat až do sto tisíců.

Vytápění plynem je možné pouze pokud je v dosahu plynová přípojka pro plynové topení. Vytápět plynem je možné pomocí plynového kotle nebo plynové bomby. Plynové kotle jsou vysoce účinné. Plynové bomby jsou zase levnější a je možné je přenášet.

Poslední aktualizace: 28. 01. 2019