Menu
Domácí lékař

Domácí lékař

2 minuty čtení

Současná moderní doba je velmi uspěchaná. Člověk se neustále za něčím honí – za lepšími výsledky ve škole nebo v zaměstnaní, za penězi, za zážitky. S neustálým životem v pohybu souvisí i špatná životospráva, která se následně může projevit v podobě mnoha fyzických, ale i psychických problémů. Moderní doba je typická pro svoji rychlost. Vyznačuje se také nárůstem duševních poruch – které mohou, ale také nemusí – se stresem a špatnou životosprávou úzce souviset.

  • Duševní poruchy

Duševní poruchy jsou čím dál častější. Mezi nejběžnější duševní (= psychická) onemocnění patří úzkostné a afektivní poruchy. Lidé trpící těmito problémy cítí úzkost, strach, distancují se od aktivního života, v extrémních případech se mohou zcela desocializovat a ztratit přátele nebo zaměstnání. Příčinami vzniku duševních poruch mohou být vrozené dispozice člověka, vliv prostředí, vliv životních událostí či jejich kombinace.

  • Deprese

Deprese je jednou z nejrozšířenějších duševních poruch. Vyznačuje se stálou smutnou náladou, nechutí cokoliv dělat a beznadějí. Člověk trpící depresí ztrácí zájem o okolní svět a izolovává se. Naštěstí ji v dnešní době lze velmi efektivně léčit kombinací terapie a antidepresiv.

  • Panické ataky

Nejrozšířenějším duševním onemocněním jsou úzkostné poruchy. Jedna z forem úzkostných poruch je panická porucha. Jejím typickým příznakem jsou náhlé a velmi silné návaly strachu, tzv. panické ataky. Velice nepříjemnou součástí této poruchy je to, že se lidé trpící panickou atakou neustále bojí jejího opětovného příchodu. A to až do té míry, že z tohoto strachu k atace skutečně dojde. Vzniká tak bludný kruh úzkosti, ze kterého se hledá cesta velmi těžko.

  • Jak se zbavit úzkosti?

Jak se zbavit úzkosti? Lehké formy úzkosti se dají řešit poměrně jednoduchými technikami. U těžších forem už je potřeba odborník. Jako první krok je ovšem nutné si uvědomit, že s úzkostnými stavy má člověk problém a měl by je řešit. Nejhorším scénářem by bylo odmítnout pomoc. Léčba úzkostných stavů přitom nemusí být nijak složitá. Pomoci mohou i bylinky, které nabídnou uvolnění, odbourání stresu a celkové uklidnění mysli.

  • Překyselení organismu

Aby se snížily vlivy stresu na organismus člověka, je potřeba dbát na zdravou životosprávu. Každý by si měl dopřávat dostatek osobní péče nejen ve fyzické, ale také v duševní rovině. Jedním z důvodů, proč se člověk může cítit neustále unavený a podrážděný, je překyselení organismu.

K nápravě tohoto stavu patří omezení bílkovin a soli ve stravě, a naopak přidání většího množství ovoce a zeleniny do svého jídelníčku. V rámci pitného režimu se doporučuje omezení kávy, alkoholu, černého čaje a perlivých nápojů. Doporučení vyhýbat se stresu a jíst v klidu pak odkazuje opět na samý začátek článku.

Poslední aktualizace: 29. 11. 2018