Menu
Kryptoměna EOS – kurz, peněženka, jak nakoupit?

Kryptoměna EOS – kurz, peněženka, jak nakoupit?

3 minuty čtení

EOS je označení kryptoměny a zároveň decentralizovaného operačního systému. Cílem EOS je usnadnit vývoj smart contracts a decentralizovaných aplikací komerčním firmám. Jak EOS funguje, kde jej koupit a proč vzbuzuje velkou kontroverzi u kryptoměnové komunity? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky!

Základní informace o EOS

EOS je označení jak pro kryptoměnu, tak pro open-source decentralizovaný operační systém EOS.IO.

Cílem EOS je usnadnit vývoj smart contracts a decentralizovaných aplikací firmám na komerční bázi. Toho se snaží docílit dobrým škálování, přívětivým uživatelským a vývojářským prostředím a širokou podporou známých programovacích jazyků (C, C++, Rust).

EOS nicméně vyvolává značné kontroverze u kryptoměnové komunity, která mu vytýká přílišnou centralizaci a s ní spojená rizika.

 EOS
Konečný počet mincíNemá, každý rok 5% inflace z celkového množství
Způsob ověřování transakcíDelegated proof-of-stake (DPoS)
Rychlost vytváření nových bloků0.5 vteřin
Tržní kapitalizace (6. 1. 2019)2.4 miliardy dolarů

Vývojářský tým EOS

EOS byl vytvořen soukromou společností Block.one, která má sídlo na Kajmanských ostrovech. Hlavou projektu je Dan Larimer, který v minulosti založil například Bitshares nebo Steem.

Jak EOS funguje?

EOS ověřuje transakce pomocí protokolu Delegated proof of stake. Základ tohoto protokolu tvoří tzv. delegáti, kteří ověřují správnost transakcí a vytvářejí nové bloky.

U EOSu je těchto delegátů 21 a nový blok se vytvoří přibližně každých 0.5 vteřin. Tito delegáti jsou voleni komunitou. Čím více EOS uživatel vlastní, tím větší má jeho hlas váhu.


Při vzniku kryptoměny EOS byla vytvořena 1 miliarda mincí EOS.
100 milionů EOS je vyhrazeno pro firmu Block.one na vývoj a jiné operace.

Každý rok vznikne 5 % nových mincí EOS. Tyto EOS vytvořené inflací připadnou delegátům. Toto může být velmi nebezpečné – delegáti se volí hlasováním a čím více EOS uživatel vlastní, tím větší váhu jeho hlas má.

Tudíž když nové EOS připadnou delegátům, existuje zde možnost, že delegáti vytvoří kartel a nikdo jiný už nebude moci být zvolen jako delegát, protože ostatní uživatelé v síti nebudou mít dostatečnou hlasovací sílu!

Kde EOS koupit?

EOS je možno koupit za dolary na burzách Kraken a Bitfinex.

Druhou možností, jak nakoupit EOS, je první nakoupit Bitcoin a ten následně směnit za EOS na burze Binance, Bitfinex, Poloniex, Kraken nebo Cryptopia.

Peněženka pro EOS

Nejbezpečnější možnost, kde EOS uložit, představuje hardwarová peněženka Ledger Nano S.

Ledger Nano S patří mezi nejpoužívanější hardwarové peněženky.

Jako softwarovou peněženku lze doporučit SimplEOS, která zajišťuje také podporu hlasovacího systému a více účtů. Nevýhodou je, že SimplEOS nepodporuje žádné další kryptoměny.

Nejspolehlivější peněženkou na mobil je Infinito Wallet, která je dostupná jak na Android, tak na iOS. Výhodou je, že podporuje větší množství kryptoměn (Bitcoin, NEO, ERC20 tokeny, apod.).

Kurz a historie EOS

Testovací verze EOSu byla spuštěna 3. září 2017.

Oficiální síť (tzv. mainnet) byla spuštěna 1. června 2018 firmou Block.one. Spolu se spuštěním mainnetu EOS migroval z Ethereového blockchainu na svůj vlastní blockchain.

Spuštění platformy předcházelo velké ICO, během kterého se vybralo více než 4 miliardy dolarů. Jde tak o jedno z nejúspěšnějších ICO vůbec.

Co se týče kurzu, EOS se dokázal velmi rychle vyšplhat až na přední příčky kryptoměn dle tržní kapitalizace podle Coinmarketcap.com. V době psaní tohoto článku (leden 2019) se EOS nachází na 5. místě s tržní kapitalizací 2.4 miliardy dolarů a cenou 2.72 dolarů za 1 EOS.

Má EOS potenciál?

EOS vyvolává hned několik kontroverzí. Ať už je to kvůli velké centralizaci, nebo systému delegátů. Proto je doporučeno při zvažování investice do EOS si dát velký pozor a prostudovat co nejvíce informací.

Poslední aktualizace: 10. 01. 2019