Menu
Kryptoměna Ethereum (ETH) – kurz, kde koupit, peněženka

Kryptoměna Ethereum (ETH) – kurz, kde koupit, peněženka

7 minut čtení

Ethereum zažívá obrovský růst své hodnoty. Jen v roce 2017 byl nárůst hodnoty více než 3000 %. V tomto článku si rozebereme příčiny tohoto enormního nárůstu, samotné fungování Etherea a jeho stručnou historii.

Co je to Ethereum?

Ethereum je kryptoměna a zároveň sdílená výpočetní platforma pro běh aplikací – „smart contracts“. Ethereum je podobně jako Bitcoin založeno na blockchainu, což znamená, že zde nemůže dojít k manipulaci s daty – je nemožné padělat transakci nebo přepsat program v síti.

Koncept Etherea představil Rusko-Kanadský programátor Vitalik Buterin v roce 2013. O rok později byla sepsána dokumentace pro Ethereum pod názvem Yellow Paper.

Vitalik Buterin, zakladatel etherea
Zakladatel Etherea Vitalik Buterin na konferenci v San Franciscu

Poté se přes crowfundingovou kampaň začaly vybírat peníze na spuštění ethereové sítě. Vybralo se necelých 19 miliónů dolarů a projekt mohl začít. Investoři si za své peníze (platilo se v Bitcoinech) kupovali minci Ethereum, takže již od počátku bylo Ethereum velmi dobře rozděleno mezi lidmi.

U Etherea nedošlo k nahromadění mincí zakladatelem, jako tomu bylo například u Bitcoinu. Zakladatelem Bitcoinu je tajemný Satoshi Nakamoto, údajně vlastní přes 1 milión Bitcoinů.

Vývojáři Etherea se sdružují v alianci s názvem Ethereum Foundation (EF).

Ethereová síť byla spuštěná 30. července 2015 ve veřejném beta-testu. Postupem času proběhlo mnoho aktualizací, které zlepšovali bezpečnost, zrychlovali transkace a stabilitu sítě.

Kurz Ethereum a kde měnu koupit?

Měnu Ethereum lze podobně jako Bitcoin je možné koupit za Eura ve směnárně Coinbase. Poplatky nejsou až tak velké a Ethereum se na účet připíše ihned. Coinbase nabízí jednoduché uživatelské prostředí a také bezpečnou peněženku, kde je možné měnu Ethereum uložit.

Pro začátečníky je také vhodná česká směnárna Simplecoin, kde lze nakoupit Ethereum za české koruny.

Tip: Přes tento doporučovací odkaz získáte vstupní bonus 10 USD od Coinbase při nákupu za alespoň 100 USD/EUR.

  • Burzy – Ethereum se dá na burze koupit pomocí Bitcoinů (např. burza Poloniex, Bittrex, Binance, Kraken, Bitfinex, apod.). Některé burzy (jako například Bitfinex) také povolují nakoupit Ethereum za dolary či eura. V případě nákupu za dolary či eura je nutné poslat na burzu peníze pomocí SEPA platby.
  • ShapeShift a Changelly – tyto služby vám okamžité smění jednu kryptoměnu za druhou (například bitcoin za Ethereum, Ethereum za litecoin a podobně). Na Changelly se dokonce dá nakoupit velké množství kryptoměn včetně Etherea za dolary nebo eura – nevýhodou jsou poměrně vysoké poplatky. Výhodou je poté příjemné uživatelské prostředí a rychlost.
Exodus, ShapeShift
Uživatelské prostředí peněženky Exodus, která má zabudovanou funkci ShapeShift přímo v peněžence.

Aktuální kurz Etherea lze přehledně sledovat na stránkách Coinmarketcap.com, v mobilní aplikaci Crypto Pro pro iOS a v aplikaci Delta pro Android.

Rozdíly měny Ethereum proti Bitcoinu

  • Na rozdíl od Bitcoinu nebylo Ethereum primárně stvořeno jako platební síť. Hlavním cílem Etherea je vytvořit platformu pro běh decentralizovaných aplikací.
  • Ethereum nemá konečný počet mincí, má pouze řízenou inflaci.
  • V současnosti se Ethereum těží podobně jako Bitcoin.

V tabulce níže lze vidět porovnání Etherea s Bitcoinem, NEO (které je někdy nazýváno jako „čínské Ethereum“ a Cardanem.

 BitcoinEthereumCardanoNEO
KonceptDigitální penízePlatforma pro smart contractsPlatforma pro smart contractsPlatforma pro smart contracts
ZakladatelNeznámý (Satoshi)Vitalik ButerinFirma IOHK vedená Charlesem HoskinsonemFirma OnChain vedená Da Hongfeiem
Datum spuštění sítěLeden 2009Červenec 2015Září 2017Únor 2014
Způsob spuštěníPrvotní těžbaICOICOICO
Konečný počet mincí21 milionůNemá konečný počet mincí45 miliard100 milionů
Způsob vydávání nových mincíProof-of-workProof-of-workProof-of-stakeProof-of-stake
Tržní kapitalizace (20.8.2018)110 miliard dolarů20 miliard dolarů1.8 miliard dolarů1 miliarda dolarů
Frekvence vytváření nových bloků10 minut14.5 vteřin20 vteřin21 vteřin

Jak Ethereum funguje?

Největší rozdíl mezi Etherem a Bitcoinem je ten, že Bitcoin je platební systém, který slouží pouze k placení. Naopak Ethereu se někdy říká „světový super-počítač“, protože ethereová síť v sobě obsahuje vlastní programovací jazyk Solidity.

Na ethereovou platformu si může kdokoliv nahrát svůj vlastní prográmek (smart contracts – v češtině tzv. chytré kontrakty/aplikace). Ve své podstatě je možné Ethereum přirovnat k operačnímu systému Windows/MacOS – podobně jako Ethereum také umožňuje běh aplikací, které jsou napsané v kompatibilním jazyku.

Technologie smart contracts

Příkladem smart contract může být sdílené cloudové úložiště Storj nebo služba Namecoin, která zaznamenává do blockchainu doménová jména. Blockchainová technologie by v budoucnu mohla nahradit DNS servery a úlohu správce/registrátora doménových adres.

Problém s projektem The DAO a rozštěpení Etherea

Na začátku roku 2016 organizace The DAO vybrala na svůj projekt, běžící na platformě Ethereum, přes 150 miliónů dolarů. V červnu byla ovšem tato platforma zneužita a Ether v hodnotě přes 50 miliónů dolarů byl ukraden.

Jako reakce na tento útok proběhl tzv. hard-fork (poměrně kontroverzní), který měl poškozeným uživatelům navrátit jejich prostředky zpět. Malá část těžařů Etherea s postupem nesouhlasila. To byl důvod, proč se Ethereum rozdělilo na dvě větve – Ethereum a Ethereum Classic. V současné době má Ethereum Classic menší podporu a většina vývoje probíhá na Ethereu.

Enterprise Ethereum Alliance (EEA)

V březnu roku 2017 vznikla Enterprise Ethereum Alliance, která se skládá z bank, IT firem a blockchainových start-upů. V červnu téhož roku se k EEA připojily banky J.P. Morgan a Scotiabank, počítačové firmy Microsoft a Intel a také vydavatel karet MasterCard.

Cílem EEA je zkoumat možnosti využití privátního blockchainu – do blockchainu by mohly nahlížet a zapisovat data pouze lidé s potřebným oprávněním. Tyto ethereové privátní blockchainy by se mohly používat ve firemní infrastruktuře nebo při mezibankovních převodech.

Ether jako palivo

Pro spuštění smart contractu v ethereové síti je potřeba výpočetní výkon, který poskytnou těžaři. Za tento výpočetní výkon musí vlastník smart contractu zaplatit Ether – takzvané „palivo“. Ether je pro těžaře podobná odměna, jako vytěžené Bitcoiny při potvrzení transakce v bitcoinové síti.

Potvrzování transakce v ethereové síti je velmi rychlé (v průměru 13 vteřin) a o mnoho levnější než u Bitcoinu. Proto pokud chceme někomu poslat určitý peněžní obnos v kryptoměně, často se vyplatí tento obnos posílat v Ethereu.

Narozdíl od Bitcoinu nemá Ethereum konečný počet mincí.

ERC20

V Ethereu je zabudován protokol ERC20, který určuje pravidla pro vytváření smart contractů. Tento protokol usnadňuje vytváření nových aplikací a lépe zpřístupňuje ethereovou platformu.

Projekty na Ethereu

TenX (PAY) – již fungující projekt, který velmi zjednodušuje placení bitcoinem i ostatními kryptoměnami v normálním životě.

Bohužel v současné době nemá TenX k dispozici funkční platební kartu, protože firma Visa na začátku roku 2018 zrušila partnerství všem společnostem, které vydávaly kryptokarty. V blízké době by se však výroba TenX karet měla opět obnovit, zřejmě ve spolupráci s jinou karetní společností.

TenX PAY

TenX funguje na jednoduchém principu – peněženku TenX přidruženou k platební kartě je potřeba spárovat s již existující bitcoinovou peněženkou. Konverze měny probíhá přes smart contract.

Díky navrženému systému lze přes TenX pohodlně platit kryptoměnami i v běžném životě, stačí si pouze objednat platební kartu TenX. V rámci této platební sítě se z poplatků zaplacených při transakcích odměňuje společnost i běžní uživatelé.

Golem (GNT) – projekt, který se snaží vytvořit globální decentralizovaný super-počítač. V budoucnosti by měl propůjčovat svůj výkon například složitým matematickým výpočtům při výzkumu, grafickým studiům (Pixar, apod.) a tak dále.

 EthereumTokeny Etherea (GNT, PAY, apod.)
KonceptPlatforma pro smart contractsProjekty a aktiva běžící na ethereové platformě
Tržní kapitalizace (30. 10. 2018)20 miliard dolarů6 miliard dolarů
Základní měnaEtherGolem (GNT), TenX (PAY) a tak dále
ZakladatelVitalik ButerinZálěží na konkrétním projetku
Způsob spuštěníPřes fundraising, kdy si každý investor koupil budoucí jednotky EthereaVětšinou přes crowdfunding (ICO)

Storj (STORJ) – decentralizované cloudové úložiště. Každý počítač na síti sdílí kousek souborů, ovšem kompletní soubory které lze otevřít a upravovat vlastní pouze sám vlastník. Díky tomuto systému nemůže na Storj úložišti dojít k pozastavení služeb nebo k cenzuře.

Na Ehtereum blockchainu běží například i CRO tokeny na platformě Crypto.com. Tato služba navíc poskytuje i fyzické karty, se kterými se dá na cashbacku ušetřit až 8 % z každého nákupu.

Karta Crypto.com však nabízí řadu dalších výhod, například streamovací služby jako Spotify či Netflix naprosto zdarma.

Kurz a historie Etherea

Ethereum zažilo v roce 2017 nebývalý rozkvět – hodnota stoupla o neuvěřitelných 3000 %. Za tento nárůst mohlo několik faktorů – technologii Etherea začala zkoumat například společnost Microsoft nebo stát Singapur.

Další příčinou růstu hodnoty Etherea byl boom Initial coin offerings. Tzv. ICO je způsob crowdfundingu, při kterém se vybírají prostředky na požadovaný projekt pomocí kryptoměn.

V prosinci 2017 Ethereum poprvé ve své historii překročilo hranici 1.000 dolarů. Příčinou byl i boom v kryptoměnovém trhu, kdy cena prakticky každé kryptoměny šla nahoru. Příčiny tohoto vzrůstu si lze přečíst zde.

V průběhu roku 2018 se Ethereum nacházelo v korekci a hledá svou pravou tržní cenu. Na Ethereu však vznikají další zajímavé projekty, mezi investory je například i banka JP Morgan, která plánuje spustit projekt Quorum, který bude digitalizovat vlastnictví zlatých cihel.

Budoucnost Etherea

Úspěšnost Etherea je z velké části závislá na úspěšnosti projektů běžící na ethereové síti. Dalším faktorem určující úspěšnost Etherea bude jeho budoucí konkurenceschopnost s Bitcoinem, na který budou přicházet další a další technologické novinky.

Pro budoucí vývoj Etherea bude také důležité, jak si povede ve srovnání s dalšími smart contracts platformami, jako je například NEO, Tron nebo Cardano.

Poslední aktualizace: 30. 10. 2018