Menu
eToro – jak funguje, s čím a jak lze obchodovat?

eToro – jak funguje, s čím a jak lze obchodovat?

3 minuty čtení

Brokerská služba eToro nabízí nástroje a návody pro úplné začátečníky v investičním světě. Na rozdíl od jiných brokerů nabízí eToro i sociální zázemí pro své uživatele, kteří si mohou vytvořit svůj profil a sledovat úspěšné obchodníky a kopírovat jejich investiční strategie. Jaké jsou další výhody investování a obchodování skrze eToro?

eToro bylo spuštěno v roce 2007 izraelskými podnikateli a jako brokerská společnost je registrováno na Kypru. Za cíl si klade propojit svět burz a investování se sociálními sítěmi. Skrze sociální prostředí a sadu nástrojů pro začátečníky tak vytváří zázemí pro úplné začátečníky, pokročilé nástroje a široké možnosti obchodování zase lákají pokročilé investory.

Díky profilům jednotlivých obchodníků je možné navázat kontakt se zkušenějšími investory a pomocí technologie CopyTrader i kopírovat jejich investiční portfolio. Díky tomu se otevírá možnost zhodnocení peněz pomocí burzovních investic i těm, kteří burzám nerozumí nebo nemají čas sledovat současný vývoj kurzů a akcií.

V roce 2018 dosáhla obchodní platforma eToro více než 10 milionů registrovaných uživatelů ze 140 zemí světa.

Jak eToro funguje?

eToro je brokerská služba, která propojuje jednotlivé obchodníky s finančním sektorem a zprostředkovává jim možnost investování na burzách.

eToro se liší od své konkurence propojením investování a sociálních sítí. Každý uživatel má zřízený profil, kteří mohou jiní uživatelé sledovat a dokonce i imitovat investiční portfolia. Je zde také možnost vytvoření soukromých profilů.

Takto vypadají profily uživatelů, tohoto obchodníka sleduje 3 216 lidí a 268 kopíruje jeho investice.

Na profilech je možné zveřejňovat příspěvky a klást otázky a získat tak cenné informace o současném stavu trhu.

Uživatelé mají přidělené faktory rizika, které se odvíjí od jejich investiční strategie. Čím vyšší riziko, tím větší možné zhodnocení investic. Vždy je zde ale možnost nepředvídatelného propadu indexů a ztráty peněz.

S čím lze na eToro investovat

Webová platforma je plně v češtině. Pro mobilní zařízení je zdarma ke stažení aplikace na Google Play pro Android a na Appstore pro iOS. Jednotlivé možnosti kam investovat peníze se dělí na několik kategorií:

Akcie

eToro umožňuje od roku 2013 nákup a prodej akcií. Široké portfolio akcií nabízí i akcie od Apple, Microsoft nebo Google:

Intuitivní prostředí pro obchodování s akciemi je neustále obnovováno pro aktuální kurzy.

Portfolio investic se neustále rozrůstá a v současné době nabízí akcie z 13 předních světových burz.

Komodity

V kategorii komodity lze obchodovat s hmotnými komoditami. Mezi ně se řadí zlato, ropa, zemní plyn, platina, stříbro a měď.

Social trading v praxi – jednotliví obchodníci probírají budoucí vývoj ceny mědi.

Měny

Měnami se obchoduje na devizovém trhu, který patří mezi největší a zároveň nejnestálejší trhy pro investice. eToro umožňuje nakupovat například dolary za eura nebo britské libry za eura. Jelikož se kurz jednotlivých měn neustále mění, je u této kategorie vyžadována poměrně aktivní a častá účast a monitoring současných kurzů.

Fondy obchodované na burze

eToro spravuje několik fondů obchodovaných na burze (ETF – Exchange-traded fund). Jedná se o soubor různorodých investic spojených do jedné. Soubory jsou skládány týmem odborníků, což v kombinaci s diverzifikací portfolia nabízí nižší riziko.

Indexy

Indexy na eToro ukazují vývoj akcií jednotlivých segmentů burzy. Například index DAX (též GER30) bere v potaz 30 největších veřejně obchodovaných společností vedených na burze ve Frankfurtu. Propad jedné ze 30 akcií tolik s kurzem indexu nezakolísá. Díky tomu jsou stabilnější než jednotlivé akcie.

Kryptoměny

Od roku 2017 lze na eToro obchodovat i s kryptoměnami. V současné době lze investovat do 14 různých kryptoměn s plány rozšířit tuto nabídku v budoucnu. Mezi nabízené kryptoměny na eToro patří:

Poplatky eToro

Jednotlivé poplatky se liší u každé kategorie, ale pro obchodování obecně platí poplatek $25 za výběr (minimální výběr je $50). Z bankovních konverzí měn se také hradí část jako poplatek.

U kryptoměn se jako poplatek platí část vybírané kryptoměny – např. eToro Ripple poplatek je 0,25 jednotky a minimální výběr je 133 XRP.

Neaktivní účty (více než 12 měsíců od posledního přihlášení s vkladem nebo 4 měsíce od přihlášení jako takového) se účtuje $10 ze zůstatku, který se nachází na eToro peněžence.

Poslední aktualizace: 02. 02. 2019