Menu
Češi a finanční gramotnost – jak na tom jsou?

Češi a finanční gramotnost – jak na tom jsou?

3 minuty čtení

Díky rostoucí finanční gramotnosti si lidé čím dál tím více začínají uvědomovat, že ne vždy je vhodné vzít si půjčku. Takovým příkladem může být například zadlužení kvůli pořízení vánočních dárků. Ještě před několika lety se lidé kvůli Vánocům zadlužovali poměrně ve velkém, nyní tento trend klesá. I přesto ovšem Češi začínají vnímat půjčky jako naprosto běžnou součást každodenního života.

Dobrou zprávou je, že se spotřebitelé naučili dopředu zvažovat, zda pořízení konkrétní věci stojí za zadlužení či nikoliv. Pořízení zmíněných vánočních dárků pochopitelně udělá radost tomu, kdo dárky dává, i tomu, kdo dárky obdrží. Ale splácení dané věci dalších několik měsíců tuto radost obvykle dříve či později zkazí.

Češi se nebojí vzít si půjčku nebo hypotéku, začínají ale uvažovat o tom, co jsou schopni a ochotni splácet a co je pouhá zbytečnost nebo co je nad jejich finanční možnosti.

Lepší platební morálka

Posun ve finanční gramotnosti není viditelný pouze ve výše uvedeném ohledu. Také splácení stávajících závazků se výrazně vylepšilo. Zatímco v roce 2014 činil objem nesplácených půjček závratných 60 miliard korun, nyní se jedná o částku 35,4 miliardy korun.

Z tohoto objemu nesplácených závazků pak velkou většinu, téměř 20 miliard korun, tvoří hypotéky

I přes neustále se zlepšující situaci však stále existuje řada lidí, kteří se dostanou do dluhové pasti. Půjčku, kterou nejsou schopni splácet, řeší jinou půjčkou. Pokud jim peníze nejsou poskytnuty některou ze značkových společností, využívají neseriózních nabídek nebankovních půjček s podmínkami mnohdy na úrovni lichvy. V krajních případech těmto lidem nezbývá jiná možnost než osobní bankrot.

Jednodušší proces oddlužení

Data týkající se dluhů by mohla být v budoucnu ovlivněna změnou insolvenčního zákona, která začne platit pravděpodobně v polovině roku 2019. Legislativní úprava předpokládá mírnější podmínky pro vstup do oddlužení, více dlužníků tak bude moci vyhlásit osobní bankrot.

Jaké změny novela zákona přinese:

  • dobu oddlužení 3 až 5 let,
  • zrušení povinnosti dlužníka dokazovat, že má dostatek zdrojů na úhradu alespoň 30 % svých dluhů,
  • přísnější povinnost dlužníka vynakládat veškeré úsilí na splacení svých dluhů
  • oddlužení bude moci dosáhnout i osoba, která do 5 let nesplatí alespoň 30 % svých dluhů, přičemž o prominutí zbytku dluhu v tomto případě bude rozhodovat soud,
  • razantní navýšení nezabavitelné částky,
  • změna pořadí uspokojování pohledávek – pohledávky, u nichž  úroky, pokuty nebo penále převyšují jistinu, se stanou podřízenými,
  • zrušení povinnosti dlužníka přikládat k návrhu na oddlužení přílohu v podobě kompletního seznamu svých závazků, a další.

Díky novým pravidlům dostanou šanci oddlužit se stovky tisíc lidí. Bude ovšem vyvíjen vyšší tlak na prokázání toho, že dokáží uživit sebe a alespoň minimálně splácet závazky svým věřitelům.

Důležitost finanční rezervy

Aby se lidé nedostali do situace, kdy budou nuceni vyhlásit osobní bankrot, musí být schopni finančního plánování s ohledem na svůj finanční příjem. V ideálním případě by si měl každý budovat určitou finanční rezervu pro nenadálé situace a výdaje. Pro získání finanční rezervy existuje celá řada prostředků pro zhodnocení peněz. Zní to jednoduše a pochopitelně, praxe tomu ovšem neodpovídá. Mnoho lidí, a to i s vyššími příjmy, žijí tzv. od výplaty k výplatě a peníze stranou si neukládají vůbec.

Přitom podle finančních poradců je nezbytné mít finanční rezervu na pokrytí výdajů domácnosti alespoň na dobu 6 měsíců. Tyto finanční zdroje, pakliže se podaří si je našetřit, se doporučuje uložit odděleně od peněz na běžném bankovním účtu. Zbytečně tak nedochází k jejich bezhlavému utracení.

Nikomu, kdo má problém s hospodařením s penězi a nedaří se mu šetřit, by neměli uniknout nejlepší knihy o financích. Přinášejí užitečné rady a tipy a pomáhají zlepšovat finanční gramotnost. Za jednu z nejvýznamnějších je považováno Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosaki.


Poslední aktualizace: 22. 03. 2019