Menu
Fio banka – půjčka bez poplatků

Fio banka – půjčka bez poplatků

5 minut čtení

Fio banka má přes 900 tisíc klientů a cílí hlavně na podnikatele. Které produkty jsou pro běžné klienty – nepodnikatele? Jaké poplatky má Fio banka za půjčku a kolik si můžou žadatelé půjčit? K čemu lze využít podnikatelskou půjčku?

Fio banka je česká bankovní instituce, za jejímž zrodem v roce 2010 stála skupina studentů z Matfyzu. Ti se rozhodli založit společnost zaměřenou na obchodování s cennými papíry, postupem času rozšiřovali finanční služby až mohla vzniknout Fio banka, jakou známe dnes.

Ta se může pyšnit řadou skutečností, např. že není pod tlakem hladových zahraničních akcionářů. Fio banka raději klade důraz na dlouhodobou stabilitu s nižšími zisky. Jejím smyslem není bohatnout na přehnaných bankovních poplatcích, proto je spousta služeb zdarma, např:

 • vedení osobního i podnikatelského účtu
 • sjednání a vedení půjčky
 • internetbanking
 • 10 výběrů měsíčně z bankomatu Fio banky
 • 5 výběrů měsíčně z bankomatů ostatních bank (při aktivním placení kartou – tj. klient zaplatí kartou v obchodě či na internetu alespoň 4 000 Kč = 1 výběr zdarma, maximálně ale 5 výběrů měsíčně z ostatních bankomatů zdarma)
 • číslo účtu na přání (kód banky změnit samozřejmě nejde) aj.
Fio banka získala titul Nejvstřícnější banka roku 2017. Tímto titulem se honosí už několik let.

Produkty Fio banky pro kohokoli

Služby a produkty Fio banky jsou především šité na míru podnikatelům, ačkoli na své si přijdou i běžní občané. Kromě běžných bankovních služeb rozšiřují nabídku navíc akcie a investice. K nejdůležitějším patří investice do cenných papírů.

Možností, jak a kde si půjčit je na každém rohu víc než dost. Zajistit půjčku už si lidé mohou v dnešní době klidně i v supermarketu. Důležité je ale sledovat podmínky a výhody poskytovatele úvěru, kterému se žadatel zaváže na většinou několik let.

Fio banka nabízí širokou paletu půjček:

 • hypotéka – účelový úvěr na bydlení
 • americká hypotéka – neúčelový úvěr na cokoli
 • kontokorent – finanční rezerva dostupná i studentům
 • podnikatelský kontokorent – finanční rezerva pro právnické osoby
 • podnikatelský úvěr – úvěr pro podnikatele v ČR i SR
 • úvěr na obchodování – obchodování s cennými papíry
 • úvěr na měnu – obchodování na zahraničních burzách

Přibližnou výši poplatků a splátek Fio hypoteční půjčky spočítá online kalkulačka na webu Fio banky.

Hypotéka

Hypotéka je zřizována zdarma, stejně jako třeba vedení úvěrového účtu, rezervace prostředků a čerpání půjčky u Fio banky. Hypotéka na 300 000 Kč až 10 000 000 Kč je splatná mezi 5 až 30 lety. Fio banka přitom půjčí až 85 % celkové ceny nemovitosti.

Výše úrokové sazby je pevná na 1, 3 roky nebo 5 let. Jak už to u Fio banky chodí, i tady je něco zdarma. A to možnost splatit celou hypotéku – bez sankcí a jiných poplatků (na rozdíl od jiných půjček, kde se za každou mimořádnou splátku a předčasné splacení úvěru platí, jako např. Essox půjčka). Výjimkou je refinancovaná hypotéka.

Výše úroku je závislá na půjčené částce a dalších okolnostech. Např. při hypotéce do 1 milionu s fixací na 3 roky činí úrok 3,08 %, od 1 milionu výše 2,98 % p.a. Fio banka ale nabízí různé slevy, díky nimž lze dosáhnout dokonce nulového úroku. V nabídce je 0,1 % sleva z úroku za hypotéku nad 1 milion korun, 0,3 % při koupi nemovitosti apod.

Slevu poskytuje Fio banka i na refinancování půjčky – 0,4 %. Každý si může spočítat výši úroku dle půjčky od Fio banky v kalkulačce online. Důležitými podmínkami pro získání hypotéky jsou:

 • věk nad 18 let
 • nemovitost, kterou žadatel ručí
 • schopnost splácet závazky, tzn. trvalý příjem

Americká hypotéka

Podobné podmínky a slevy nabízí i neúčelová americká hypotéka. Tu žadatelé čerpají do výše 7 milionů korun.

Peníze může klient použít na cokoli, pokud jimi chce zajistit nemovitost, půjčí mu Fio banka maximálně 80 % ceny dané nemovitosti. Někteří ji využijí třeba ke konsolidaci půjček u Fio banky. Splatnost tohoto typu půjčky je maximálně 20 let.

Kontokorent

Kontokorent je taková bezedná kapsa, která nabízí klientům Fio banky peněžní rezervu. Tu mohou využít na co chtějí. Kdo má tedy běžný účet u této banky, může s kontokorentem jít do mínusu kdykoli a opakovaně.

Klient si vybírá mezi 3 tarify dle intenzity půjčování finančního obnosu. Tarif 1 je pro ty, kdo potřebují z rezervy čerpat často, Tarif 3 pro ty, kdo chtějí čerpat jen velmi málo.

Podle typu Tarifu se pak liší výše poplatků za úvěr a výše úroku od 8,3 % do 18,9 % (přehledně uvádí níže tabulka).

Sazby pro jednotlivé tarify kontokorentu u Fio banky

Výše kontokorentní Fio půjčky je mezi 5 000 Kč až 3 000 000 Kč. Půjčku od Fio banky si mohou dovolit i studenti vysokých škol od 2. ročníku do max. výše 10 000 Kč.

Kontokorent u Fio banky jde zřídit kromě české měny také v eurech. Půjčit si může žadatel od 200 do 110 000 euro.

Podnikatelský úvěr

Fio banka je lídrem podnikatelských půjček. Vypovídá o tom i ocenění Zlaté koruny, které za podnikatelské úvěry v roce 2018 získala.

Půjčit si lze od 3 mil. do 540 mil. korun. Splatit je lze od 1 roku do 9 let, ale podle individuální dohody i déle. Individuální je i poplatek za sjednání podnikatelské půjčky u Fio banky. Úroková sazba pro Fio půjčku začíná na 5,9 %.

Půjčku mohou podnikatelské subjekty využít na:

 • provozní financování
 • investiční financování
 • developerské projektové financování
 • refinancování závazků
 • financování zemědělců
 • odkupy z konkurzu
 • individuální úvěry

Žadatel musí ručit nejlépe nemovitostí a navíc třeba bonitními pohledávkami, movitým majetkem, případně různými zárukami nebo cennými papíry. Výše úroku se vypočítává na denní bázi dle tržní úrokové sazby PRIBOR či EURIBOR či podle Referenční sazby pro podnikatelský úvěr.

Jak je poznat, úvěr je v mnoha směrech individuální, tudíž se podmínky dají dojednat. Vedení účtu nebo třeba předčasné splacení Fio půjčky pro podnikatele je zcela zdarma. Fio banka a její půjčky se přitom poskytují nejen u nás. Banka podporuje podnikání i na Slovensku.

Podnikatelským úvěrem od Fio banky lze financovat např. zemědělskou techniku. Půjčka přitom za určitých podmínek pokryje až 100 % kupní ceny.

Fio patří k oblíbencům mezi bankami

Nevadí, že Fio banka nemá bankomaty a pobočky na každém rohu. I tak se často umisťuje na předních místech v různých anketách a žebříčkách oblíbenosti.

Pro běžnou veřejnost je oblíbená zejména díky bezplatným službám např. za vedení účtu a výběr z bankomatu či sjednání půjčky u Fio banky, stejně jako to je např. i u Air Bank půjček.

Ačkoli půjčka od Fio banky je směřovaná zejména podnikatelům, z výše uvedených produktů ale mohou směle vybírat i běžní občané nepodnikatelé.

Poslední aktualizace: 17. 02. 2019