Menu
Flightradar24 – sledování letadel online, letecký radar

Flightradar24 – sledování letadel online, letecký radar

4 minuty čtení

Velmi oblíbenou službou je sledování letadel online přes letecký radar. Pomocí online služeb je možné sledovat let kohokoliv z vaší rodiny nebo přátel, je už na vás, jestli sledujete ze zvědavosti nebo z nějaké obavy. V tomto článku se podíváme na služby, které umožňují sledování letadel a leteckého provozu na webu nebo přes mobilní aplikaci.

Flightradar24.com – online letový provoz

Mezi nejoblíbenější webové služby pro sledování letadel online a letového provozu patří již dlouhou dobu portál flightradar24 online. Tento portál provozují od roku 2006 dva švédští internetoví podnikatelé Mikael Robertsson a Olov Lindberg.

Na webových stránkách flightradar24.com je zobrazován letecký provoz ve světě přehledně na interaktivní mapě. U každého letu je uvedeno číslo letu, trasa letu, vzhled a typ letadla, aktuální poloha, výška a rychlost. Přes tato data můžete filtrovat lety online a filtry kombinovat – např. sledování letadel podle čísla letu a zároveň typ letadla.

Na webu jsou také dostupná historická data on-line roztříděná podle leteckých společností, typu letadla, území a letiště. Ve výběru letiště najdete samozřejmě i letiště Praha.

Radar letadel – co vše na něm vidíme?

Když náhodně kurzorem myši vyberete nějaké letadlo na mapě radaru, zobrazí se přesně to, co zobrazuje obrázek vlevo.

Dostupné jsou základní informace o letadle, to znamená, kam a odkud letadlo letí. Dále parametry jako jeho výška a rychlost. Uživatelé si mohou zobrazit i 3D pohled z letadla, který vypadá velmi dobře.

Radar letadel se zobrazuje jako velká mapa, kterou lze oddalovat a přibližovat pomocí tlačítek na mapě nebo touchpadu.

Zobrazení formou leteckého radaru je užitečné při konkrétním vyhledávaní a sledování letů online, protože některé shluky letadel kolem velkých letišť jsou velmi husté a mohou být nepřehledné.

Zdarma vs. Premium – online sledování letového provozu

Flightradar24 má dnes dvě verze, jednu verzi zdarma s omezenými možnostmi a verzi plnou.

Verze zdarma – nabízí fotografie letadel, informace o typu letadel, jeho rychlosti, poloze, radaru a registraci. Dále informuje o trase letu (odkud a kam). Pokud na letadlo kliknete, mapa ukáže jeho trasu a aktuální pohyb.

Ve verzi zdarma je také možnost letadlo zobrazit ve 3D a sledovat směr a mapu pod letadlem. Zobrazuje se čas startu a předpokládaný čas přistání. A v poslední řadě je možné si zobrazit informace o letištích a jejich přílety, odlety, aktuální počasí zpoždění letů a hodnocení letiště.

Pro běžného uživatele, který chce sledovat letecký provoz, je verze zdarma zcela vyhovující.

Plná verze – FlightRadar24 Premium nabízí sledování leteckého radaru bez reklam. Uživateli nikdy nevyprší platnost stránky, která ve verzi zdarma po několika minutách právě vyprší.

Při užívání plné verze je možné vytvářet záložky pro lety online, stránka posílá upozornění, lze zobrazit mapu v režimu celé obrazovky a možnost zobrazení v NDB a VOR.

NDB = Non-Directional Beacon = radiomaják NDB využívá všesměrovou anténu, vysílá na středních vlnových délkách.
VOR = VHF Omnidirectional Radio Range = všesměrový radiomaják je jedním ze základních systémů používaných v leteckém provozu pro přístrojovou navigaci.

Letecký provoz – kdo všechno data využívá?

Služby pro lety online využívají, kromě soukromých uživatelů, také:

 • letečtí profesionálové včetně aerolinek
 • letiště
 • pozemní dopravní firmy
 • výrobci letadel
 • poskytovatelé leteckých služeb
 • novináři

Novináři používají radar letadel k zobrazení výkyvů leteckého provozu při přírodních katastrofách nebo teroristických útocích.

Jak funguje letecký radar?

Primární technologie FlightRadar24 tkví v tom, že letadla používají k přijímání informací vysílače automatic dependent surevelliance – broadcast (ADS-B) na frekvenci 1090 MHz.

Přes tento letecký radar se ověří aktuální poloha letadla přes GPS a přes ADS-B ji zaznamená přijímač, který údaje odešle na server FlightRadar24.

ADS-B technologie:

 1. Letadlo získává svou polohu pomocí GPS.
 2. ADS-B transpordér vysílá signál o své lokaci.
 3. ADS-B signál přijímá vysílač napojený na Flightradar24.
 4. Následně se za pomoci přijímače data přenesou na letecký radar Flightradar24.
 5. Aktuální data se objevují jak na stránkách Flightradar24, tak v aplikaci.

ADS-B, flightradar24.com

Někteří lidé chybují v názvu webových stránek a flightradar24.com zaměňují za flightradar.cz nebo flyradar.cz. Na těchto adresách flightradar24.com nenajdete. Na to pozor.

Flightradar24 česky

Další chybou je to, že flightradar24 česky zatím není. Není možné nastavit rozhraní na české provedení. Jazyky v tuto chvíli nelze vybírat. Pokud byste preferovali mít Flightradar24 česky, bude potřeba zvolit některou alternativní webovou stránku nebo aplikaci.

Flightradar24 momentálně funguje pouze anglicky, stránka je ale intuitivní. I ti, co anglicky nemluví, by neměli mít větší problémy s jejím používáním. Stránka nemá plány s překladem své služby a tak se Flightradaru24 česky asi nedočkáme.

Webová stránka flightradar24.com online nabízí špičkový přehled o letovém provozu na celé planetě a další pokročilé funkce, které využijí spíše fanoušci létání a amatérští letci. Výhodou portálu je pokračující rozšiřování možností a služby pro mobilní telefony. Můžete zkusit i vyhledat hashtagy jako #letovyprovoz, #sledovaniletadel, #flightradarsledovaniletadelonline.

Pokud jste dosud nevyzkoušeli, doporučujeme flightradar24.com rozhodně vyzkoušet. Jedná se o nejpopulárnější službu pro radar letadel. Buď na počítači nebo v mobilu.

Poslední aktualizace: 05. 11. 2017