Menu
Initial Coin Offering (ICO) – co to je, jak funguje?

Initial Coin Offering (ICO) – co to je, jak funguje?

2 minuty čtení

Vzniku mnoha slavných kryptoměn předcházelo tzv. ICO – Initial Coin Offering. Co to znamená, jak ICO fungují a na co si dát pozor? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Co je Initial Coin Offering?

Název i koncept Initial Coin Offering (dále jen ICO) byl inspirován tzv. první veřejnou nabídkou akcií neboli Initial public offering (IPO). Ve stručnosti se jedná o to, že když firma potřebuje kapitál, tak může část svých akcií nabídnout k veřejnému prodeji.

Kryptoměnové odvětví převzalo logiku IPO a trochu ji upravilo. ICO je moderní typ fundraisingu. Funguje tím způsobem, že firma, která potřebuje startovní kapitál na určitý projekt, nabídne na prodej tokeny za cenu stanovenou firmou. Každé ICO se liší – někde je možné kupovat tokeny za Bitcoiny, někde za Ethereum a někde i za dolary.

Délka prodeje těchto tokenů v ICO je časově ohraničená a maximální počet tokenů také. U mnoha ICO je uvedena rovněž minimální částka, která musí být vybrána, aby se na projektu začalo pracovat. Pokud se daná částka za určitou dobu nevybere, pak se investované peníze do ICO vrací zpět původním majitelům.

Tokeny nabízené v ICO kupuje investor, který věří, že projekt je důvěryhodný a má potenciál ke zhodnocení. Většinou se k ICO uchylují firmy technického charakteru, které buď:

  • Vyvíjejí novou kryptoměnu a tak tokeny představují samotné mince kryptoměn.
  • Vyvíjejí technologický projekt (například elektronizace zdravotnictví) a tokeny slouží jako forma digitální měny, která má určitou úlohu v tomto projektu.

Výdělek z prodaných tokenů v ICO jde čistě oné firmě, která tímto způsobem získala kapitál pro vývoj svého projektu. Až po skončení ICO jdou tokeny následně s určitým zpožděním na burzu, kde se již cena řídí tradičními zákony nabídky a poptávky, jak tomu bývá u ostatních kryptoměn a ostatní investoři mohou své tokeny prodat (v případě že je nakoupili v průběhu ICO) nebo koupit.

V současné době (prosinec 2018), narozdíl od IPO, neexistují skoro žádné regulace pro ICO. Právě proto se zde vyskytuje mnoho podvodných či podezřelých ICO.

První ICO proběhlo v červenci 2013, kdy si investoři mohli koupit tokeny Mastercoinu. Drtivá většina ICO probíhá v současné době pomocí nabízení ERC20 tokenů založených na Ethereu.

Příklady nejznámějších ICO

Dvě nejúspěšnější ICOs v historii byly NEO a Ethereum. V obou těchto případech je zhodnocení v době psaní tohoto článku (prosinec 2018) větší než 21 000% – tzn. 1 token NEO se prodával v ICO za 0.03 dolarů a v současné době je prodáván za 6.30 dolarů. V dobách největšího cenového boomu kryptoměn často zhodnocení dosáhlo i více než 250 000%.

Velice úspěšné bylo také ICO kryptoměny EOS.

Rizika ICO

Při rozhodování, zda investovat do nějakého ICO je nutné být velice opatrný. Dle nedávné studie Statis Group bylo více než 80 % ICO publikovaných v roce 2017 pouhými podvody. Nejznámějším podvodem je vietnamské ICO Pincoinu, u kterého se vybralo přes 660 milionů dolarů od více než 32 000 investorů. Nedlouho po skončení ICO zakladatelé Pincoinu zmizeli i s penězi investorů.

Proto při investování do ICO platí stejná pravidla jako u investování do jakékoliv kryptoměny. Nejdůležitější je si vždy zjistit, zda je vývojářský tým projektu důvěryhodný, jestli má projekt nějaké reálné využití, nebo se jen snaží přinést blockchain tam, kam nepatří a v neposlední řadě prostudovat samotnou strukturu ICO.

Pro studování jednotlivých ICO projektů doporučujeme stránku ICOrating.

Poslední aktualizace: 27. 12. 2018