Menu
Investice do kryptoměn – začátek roku 2018

Investice do kryptoměn – začátek roku 2018

6 minut čtení

Na mém Twitteru a blogu jsem zmínil, že jsem začal investovat do kryptoměn. Připravil jsem před pár dny článek se zkušenostmi začátečníka v kryptoměnách a Bitcoinu.

Chodí mi řada dotazů, do jakých kryptoměn investovat? Popíšu moje nováčkovské portfólio a jak nad kryptoměnami přemýšlím. Začnu hned portfóliem a níže v článku konkrétně popíšu, co mi přijde na těchto měnách zajímavé.

 • Bitcoin – 40-45 % (kupuji na Coinmate, mají Fio účet, převod z mého Fio účtu trvá 5 vteřin; před používáním Coinmate jsem zkoušel také světově nejrozšířenější burza Coinbase, která má perfektní mobilní aplikaci, jenže celkově je o dost dražší při kombinaci kurzu a poplatků)
 • Ripple – 10-15 % (kupuji na Kraken za Euro)
 • Dash – 10 % (kupuji na Kraken za Euro)
 • Litecoin – 20 % – nakoupím opět v lednu (kupuji na Kraken za Euro; lze koupit s vyššími poplatky na Coinbase)
 • Monero – 5-10 % – nakoupím postupně v následujících týdnech (kupuji na Kraken za Euro)

Update 20.12.:

 • Verge (XVG) – 5 % (kupuji na Bittrex za Bitcoiny)

Převod z Kč na Euro: Ještě doplním, že konverzi z Kč na Euro provádím přes online směnárnu Roklen. Dobré kurzy a nízké poplatky, které se s objemem snižují.

Shrnutí: Kupuji většinou měny, které mají nějaký zajímavý fundament, ideálně už reálné výsledky z praxe. Vždy si zpracovávám technickou a mediální analýzou, o které se poradím s pár zkušenými investory. Naopak nekupuji úplně nové coiny, jsem investor, nejsem trader.

Jedna z klíčových věcí ve 2018, kde čekám skokové zvýšení hodnoty coinů, tak bude přidání coinů na mainstream burzu Coinbase, kde brutálně roste masa Američanů, kteří tam nakupují. Tam se nyní očekává, že budou přidány na Coinbase: Dash, Ripple, Monero.

V řadě věcí se doptávám zkušenějších kolegů. Mezi takové patří investor Martin Kysela nebo chlapi z Altconia, kteří mají hodně sledované portfólio kryptoměn zde. Měl jsem také tu čest promluvit o kryptoměnách s Dr. Dominikem Stroukalem z Liberálního institutu.

Tento článek ani žádný jiný zde na blogu nejsou doporučení k investici. A platí, že kryptoměny jsou velmi riziková investice a zítra mohou klesnout o 80 % nebo také můžete přijít o všechno.

Osobně mám investiční zkušenosti v oblasti internetových firem a projektů. Vybudoval jsem od nuly firmy, které podle veřejně dostupných informací mají obraty v řádu desítek miliónů korun. Ve firmách jsem byl jednatel a spolumajitel a některé se mi podařilo úspěšně prodat.

Aktuálně působím jako investor a CEO ve fintech startupu Tipli.cz, který vrací peníze zpět z nákupů na internetu. Působíme v ČR, na Slovensku a v Polsku. A také ve startupu VímVíc.cz.

Bitcoin

Těžištěm mého investičního portfólia je Bitcoin. Bitcoinu hodně věřím i do budoucna.

Je považovaný za uchovatele hodnoty. Počet Bitcoinů je omezený, někdy kolem roku 2140 se vytěží poslední Bitcoin. Pokud roste poptávka a ta poslední roky roste hodně, tak logicky roste hodnota Bitcoinu. Vysoká poptávka o omezený počet Bitcoinů žene jeho cenu nahoru.

Považuji jej za konzervativnější kryptoměnu, která bude nejméně trpět na nepříjemné výkyvy.

 • kapitalizace Bitcoinu obřích 300+ miliard dolarů – menší prostor pro kurzové manipulace velkých hráčů
 • stabilně dlouhodobě roste – velmi oblíbený v médiích, je téměř synonymem pro obor kryptoměn
 • Bitcoin se zdá, že preferují konzervativnější investoři do kryptoměn – několik mých konzervativních známých provedlo větší finanční investici do Bitcoinu
 • naopak s růstem obliby a známosti menších měn (altcoinů) Bitcoin nemusí být první volbou pro běžné lidi, kteří investují přes mobilní aplikace typu Coinbase – vypadá jako drahý, raději koupí 50 Litecoinů než jen 1 Bitcoin
 • v médiích se často píše, že Bitcoin dosáhl svého maxima – to běžné snílky o rychlém zbohatnutí děsí, to není příběh, do kterého chtějí investovat
 • očekává se, že Bitcoin bude díky své vysoké kapitalizaci a konzervativnější skladbě investorů méně náchylný na výkyvy

Existuje velmi optimistická prognóza od zakladatele antiviru McAfee, že Bitcoin dosáhne 1.000.000 dolarů do konce 2020. Podle jeho výpočtu je na dobré cestě.

Zhruba 50 % portfólia chci držet v Bitcoinu.

Ripple (XRP)

Hodnotu kryptoměn hodně ovlivňují média. Za měnou Ripple stojí jeden z amerických mediálních magnátů Michael Arrington, například zakladatel portálu TechCrunch. Obklopuje se dalšími šikovnými lidmi, co umí hýbat mediálním světem, například PR managerem Facebooku.

Podle skalních fandů kryptoměn měna Ripple je proti myšlence krypta, jelikož funguje na privátním blockchainu a je vysoce centralizovaná. Na druhou stranu, Ripple podepsal partnerství s mnoha bankami a vypadá jako užitečný nástroj.

Přestože některý lidi nenazývají Ripple kryptoměnou, spoustě lidem se může líbit myšlenka o digitální měně, která udělá revoluci v bankovním sektoru (u Ripple jde spíš více o hodnotu protokolu, než o měnu samotnou).

O Ripple se hovoří jako o měně, která bude ve 2018 přidána do populární investiční aplikace Coinbase. Pokud se to potvrdí, velmi pravděpodobně hodnota hodně vzroste.

DigitalCash (DASH)

Kvalitní anonymní coin, který se už reálně používá k platbám. Před pár dny proběhla zpráva, že například v Brazílii se začal DASH používat k placení na 13.000 lokacích. Ve stejný den za pár hodin vyletěla hodnota DASH o 25 %. Moc pěkné.

Dan říká: Připravují novou B2B a B2C platební platformu. Mají podepsané banky v US. Pozor na DASH v Q218.

Na rozdíl od Ripple jde o měnu, kterou skalní fandové kryptoměn mají rádi. Jedná se měnu, která je anonymní a začíná se využívat k placení.

Podobně jako v případě Ripple také o DASH se hovoří jako o měně, která bude ve 2018 v mobilní aplikaci Coinbase a tím může její hodnota hodně růst.

Litecoin (LTC) – budu nakupovat v lednu

Litecoin je hvězda současných dnů. Růst o stovky procent, silná komunita kolem Litecoinu. Technologicky se zdá, že je Litecoin v řadě věcí lépe navržen než Bitcoin. Příběh Litecoinu a jeho důvěryhodnost podporuje tvář zakladatele, který aktivně komunikuje s médii.

Pro spoustu lidí je Bitcoin už moc drahý, tak sáhnou po levnějším Litecoinu.

O investicích do Litecoinu jsem napsal samostatný článek.

Monero (XMR) – přikupuji

Anonymní měna. Nikdo nemá přístup k informacím vašich penězích na účtu ani realizovaných platbách. V síti jsou nízké poplatky. Navíc čím více je transakcí, tím menší jsou dílčí poplatky, což je geniální. Potíž Bitcoinu a také Litecoinu jsou rostoucí poplatky za transakce.

Také se o Moneru říká, že by mohla jít na Coinbase ve 2018.

Verge (XVG)

Zajímavý růst nad úrovní Bitcoinu, silný potenciál, měna poměrně oblíbená mezi odborníky na kryptoměny. Doporučuje ji John McAfee.

Další měny, které sleduji

 • Stellar (XLM) – jedná se o fork Ripple z roku 2014 – v principu funguje podobně jako Ripple, jen je více decentralizovaný a neřídí ho žádná for-profit společnost
 • NEO – takové čínské Ethereum
 • WAVES – z velké části ruská komunita, nejrychlejší transakce na světě v řádu milisekund, řeší internet of things (IoT)
 • IOTA – také řeší internet of things (IoT)
 • Vertcoin – ASIC resistant coin, do budoucna implementace Lightning network + Atomic swaps, vyvíjí se i Stealth adresses, které budou poskytovat větší anonymitu na veřejném blockchainu
 • MaidSafe (MAID) – projekt který běží již od roku 2006 a který se snaží vytvořit decentralizovaný internet. Stojí za ním mnoho výborných ajťáků a až se MaidSafe spustí, je velice pravděpodobné že cena vyletí raketově vzhůru. Pokud bych nakupoval, tak na dlouhodobou investici v řádu let

Jaké je vaše portfólio kryptoměn? Už jste investovali do kryptoměn nebo se teprve chystáte?

Poslední aktualizace: 18. 12. 2017