Investice šéfa PPF a majitelů Zootu do fintech startupu

1 minuta čtení

Spolupracoval jsem s E15.cz na přípravě článku o investicích finančně silných hráčů do fintech startupů. Aktuálně budou bývalý šéf PPF (vlastník například úspěšného finanční hráče Home Credit nebo Air Bank) a majitelé Zootu investovat do startupu na firemní pohledávky.

Investice probíhá přes nově vzniklou investiční skupinu Echilon Capital.

Fintech je mimořádně zajímavé téma. S mým startupem Tipli se fintech oboru také dotýkáme a intenzivně se připravujeme na příchod PSD2. To bude obrovská příležitost pro řadu firem.

Stále se objevují nové obory v oblasti financí na internetu. Aktuálně je docela žhavé téma prodeje a financování automobilů. Na internetu se objevují srovnávače a online hráči, kteří nabízí operativní leasing na nové a zánovní automobily. Operativní leasing je nyní dostupný už také koncovým zákazníkům, není to výsada pouze firem, jak tomu bylo dříve.

O investicích do startupů se hodně mluví. Příliv kapitálu firmám umožní akcelerovat růst a nečekat jen na výdělky. Je to trend, se kterým mám intenzivní zkušenost například z oboru slevových serverů.

Mezi slevovými servery také vyhrál Slevomat, který měl silné finanční a lidské zázemí. Spousta portálů, které se zdály dobře našlápnuté a měly obrat v řádu stovek miliónů, tak skončily. Zůstaly za nimi dluhy u dodavatelů a zaměstnanců, protože přepálily investice a marketing.

Osobně mám s investory výbornou zkušenost právě z Tipli. Raketový růst Tipli v ČR a expanze na Slovensko a do Polska by samozřejmě také nemohla proběhnout tak rychle, pokud bychom neměli silného investičního partnera v zádech. Kapitál a zkušenosti našich investorů z jejich dalších businessů nám výrazně pomáhají s růstem.

Jsem dost zvědavý, jak se bude vyvíjet startupové prostředí. Z mého pohledu ta konsolidace je velmi zřejmá v řadě oborů a skoro přestávám věřit na takové ty malé osamocené online firmičky, které nemají přístup ke kapitálů, lidskému zázemí a know-how.

Více o aktuálních krocích a investici bývalého šéfa PPF a majitelů Zootu přímo v článku na E15.Site Footer