Menu
Velký manuál: Jak cestovat se psem v autě po Česku i v zahraničí?

Velký manuál: Jak cestovat se psem v autě po Česku i v zahraničí?

5 minut čtení

Pes je součástí rodiny, o tom není nutné polemizovat. Lidem dělá společnost, bydlí s nimi a cestuje s nimi. Stejně jako na svoji bezpečnost během jízdy autem, je třeba myslet i na bezpečnost psa. Jak správně zvíře zabezpečit? Jaké jsou vhodné prostředky a co je naopak hazard s jeho zdravím?

Přeprava psa se řídí zákonem o silničním provozu, který říká: „Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“ Tato definice je všeříkající.

Zákon ale dál nestanovuje, jakým způsobem psa v autě převážet tak, aby byly splněny zmíněné podmínky. Tak tedy, jak cestovat se psem v autě? Při silniční kontrole ve většině případů záleží pouze na posouzení situace konkrétním policistou a na jeho benevolenci.

Udělit smí pokutu až do výše 2 000 korun, o body se nepřichází. Legislativní pravidla nejsou, vhodná řešení pro bezpečné cestování se psem v autě však v praxi existují.

Základem je zamezení volného pohybu psa

Základní bezpečnost je zajištěna jen a pouze zamezením volného pohybu psa po vozidle. Připoutání psa způsoby, které jsou popsány níže, je bezpečné pro zvíře i pro všechny cestující. V případě dopravní nehody správná fixace psa předchází možným fatálním následkům.

V současnosti se nabízí několik vhodných způsobů, jak bezpečně se psím parťákem v autě cestovat:

  • Bezpečnostní spojka k autopásu

Nejjednodušší způsob, jak psa v autě fixovat, je využití bezpečnostní spojky k autopásu. Jedná se o délkově nastavitelný popruh, na jehož jedné straně je karabina a na druhé spojka pasující do koncovky bezpečnostního pásu automobilu. Cena této pomůcky je maximálně 100 korun.

Karabina se připíná k psímu postroji. Kvalitní postroj by měl být polstrován v oblasti hrudníku a břicha psa. Postroj musí psovi na tělo pasovat, nesmí ho nikde škrtit nebo naopak být zbytečně volný. V žádném případě se nesmí karabina připínat k obojku! Při nárazu by hrozilo uškrcení.

TIP: Čím kvalitnější postroj, tím větší pohodlí pro psa. Nebude se jednat o „vyhozené“ peníze! Postroj se dá velmi dobře využít téměř při veškerých outdoorových aktivitách.

  • Přepravní box 

Přepravní box má mnoho podob. Může se jednat o textilní nebo plastové přepravky různých velikostí. Textilní varianty bývají skládací, jsou velmi lehké. Plastové přepravky obvykle skládat nejdou, jsou ale odolnější. Poslouží majitelům malých i středních plemen.

Box sám o sobě poskytuje pohodlné útočiště pro zvíře. Bezpečnosti tomu dodá až připoutání přepravky bezpečnostními pásy k sedadlu nebo vhodné zajištění v zavazadlovém prostoru automobilu.

Na cestování v boxu je dobré psa zvykat od malička. Nedoporučuje se, a to samozřejmě platí v celé oblasti výcviku psa, používat násilí a do boxu ho nutit proti jeho vůli. Lepší je učení hravou formou s využitím hračky, pamlsků nebo čehokoliv dalšího, co má pes rád. Přepravní boxy se dají pořídit již od několika stovek korun, záleží na požadované velikosti.

  • Klec

Klec je využívána hlavně majiteli větších plemen. V drtivé většině případů se umisťuje rovnou do zavazadlového prostoru a nezřídka kdy bývá na míru danému typu automobilu. Není s ní tak jednoduchá manipulace, proto bývá v autě umístěna natrvalo. Cena klecí začíná kolem 1 000 korun, na míru je pochopitelně výrazně dražší.

Klec může být nahrazena mříží mezi zadními sedačkami a zavazadlovým prostorem. V takovém případě ale majitel auta musí počítat s tím, že se pes může volně pohybovat a celý kufr auta zašpinit.

Co dalšího se nabízí?

Na trhu jsou k dostání i další pomůcky, které ulehčují cestování se psem. Je třeba si uvědomit, že jsou to spíše jen pomocníci do auta, ale neřeší samotnou bezpečnost při cestování.

  • Ochranný potah – Nabízí se ve variantě pasující do zavazadlového prostoru nebo na zadní sedačky. Chrání před špínou a zvířecí srstí. Obvykle je voděodolný. Cena začíná kolem 500 korun.
  • Autosedačka pro psy – V podstatě se jedná o ochranný potah, který je ve tvaru vaku. Cenou, použitým materiálem ani funkcemi se neliší od výše uvedeného potahu. Uvádí se, že díky vysokým bočnicím chrání proti vyskočení psa při otevření dveří nebo při otevřeném okénku. Nicméně každý majitel psa ví, že když by pes chtěl vyskočit, nejsou pro něj tyto bočnice problém.
  • Síť – Má být levnější variantou mříže, umisťuje se mezi zadní sedadla a zavazadlový prostor. Síť spíše jen vizuálně odděluje místo pro cestující a pro psa. V případě nárazu je však ochrana nedostatečná, síť může prasknout. Cena je téměř zanedbatelná, sehnat ji lze pod 200 korun.

Řešení pro profesionály

Specifickou možností převážení psů je přívěsný vozík. Umisťuje se na tažné zařízení automobilu a obvykle jsou zde kotce pro více psů. Vozík je nákladnou záležitostí, jejich cena se pohybuje v řádech desetitisíců korun. Využívají ho proto především chovatelé nebo profesionálové, kteří se psy pracují.

Jaké jsou podmínky pro cestu do zahraničí?

Výlet se psím kamarádem do zemí Evropské unie nemá žádné specifické podmínky. Stačí mít tzv. pas pro malá zvířata. Ten je nutné nosit stále u sebe. Pas je v současnosti zcela běžný, vystavuje ho veterinář. Podmínkou jeho vydání je označení zvířete tetováním, lépe však označení elektronickým čipem.

Označení zvířat tetováním je v zemích Evropské unie uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011.

Pes musí být také očkován proti vzteklině. V některých zemích se požadují i jiná očkování. Aktuální informace o podmínkách pro vycestování se psem do zahraničí jsou k dispozici na stránkách Státní veterinární správy. V případě cesty do méně turisticky tradiční země je velmi vhodné se informovat o aktuálních podmínkách na zastupitelském úřadě dané země.

Méně starostí díky pojištění

V rámci standardního cestovního pojištění nabízejí některé pojišťovny také pojištění nákladů veterinární léčby. Kryje výdaje na případnou veterinární léčbu nebo úhyn zvířete. Doporučené je také sjednání pojištění odpovědnosti, které obvykle pokrývá i škodu způsobenou zvířetem.

Poslední aktualizace: 25. 10. 2018