Jak se vypracovat?

1 minuta čtení

Před časem jsem obdržel dotaz na téma, jak se vypracovat. Hodím sem na blog mou odpověď.

Dotaz: Jak ses posunul na úroveň, na které v současnosti jsi. Zajímá mě vše – od tvrdých dovedností po soft skills. Popř. jak se může freelancer posunout na tuto úroveň. Jestli je potřeba zásadní změna v myšlení nebo naopak po malých krůčkách? 🙂

Odpověď: Vnímám to tak, že většinou je ta cesta k růstu plná drobných krůčků. V mém případě stejně trpělivě, jako píšu 2,5 roku každý týden na tento blog, tak s podobnou pečlivostí a trpělivostí čtu knížky, bavím se s lidmi, komunikuji s klienty, pracuji a pořád něco zkouším a nad něčím přemýšlím. Soustředím se na výsledky a žiju tak, že i špatná cesta je vlastně správný krok – nasměruje tě to.

Podle mě neexistují nějaké zázračné zkratky nebo úspěch přes noc. Když čtu knížky, biografie, blogy, stále se opakují stejné věci, které vedou k úspěchu – každodenní dřina, sledování čísel a výsledků, hledání jednoduchých cest. Třeba teď o víkendu jsem se díval na video s panem Havlem z AK Havel&Holásek, která má valuaci 1 miliardu korun. Nepřekvapilo mě, když říká, že pracuje 300 hodin měsíčně.

Poslední dobou vnímám jako stále důležitější obklopovat se správnými lidmi a vybírat si do týmu ty nejlepší. Pokud máte kolem sebe lidi, kteří nedokáží podávat skvělé výkony a výsledky, nejsou spokojení se svou situací a nemají zájem a neumějí jí řešit, nejsou to lidi, kteří vás posunou dále. Je potřeba se obklopovat lidmi, kteří vám mohou něco předat, nějak vás posunout směrem k vašemu cíli.

Dává vám tahle odpověď smysl? Jak to vidíte vy?

 • Nejdříve jsem tu začal psát komentář, ale ten byl nakonec tak dlouhý, že jsem z něj udělal článek na mém blogu. Tak snad nebude vadit, když sem dám odkaz místo textu… http://www.mariorozensky.cz/jak-se-stat-z-freelancera-podnikatelem/

 • fandor

  K tomu Havlovi – je k zamyšlení, jestli vede práce 10 hodin každý den v týdnu ke spokojenému (nebo snad dokonce štastnému) životu. Jedna miliarda je sice hezká (byť je otázka, jak je taková AK likvidní), ale imho je jeho lifestyle ukázkovým příkladem, jak život promarnit.

  • Tohle je pomerne slozita otazka a je asi dobre se nad tim obcas zamyslet, treba u piva. Kazdy tu svou spokojenost hodnoti podle jinych veci. Osobne bych si rozhodne netroufl rict, ze lifestyle pana Havla je ukazkovy priklad promarneneho zivota. Kdyz koukam na nektere lidi v socialne slabsich koutech CR, tak to je podle me ukazkovy priklad promarneneho zivota.

   Hodne se to asi bude taky lisit i tim, jak je clovek naladeny – jinou odpoved budou mit lidi sympatizujici s hodnotami tradicni socialisticke Evropy, jine hodnoty maji Americani nebo nekteri Asiati (napr. Japonci). A tyhle lidi se nejspis neshodnou. 🙂

   • fandor

    Já problém v tomto konkrétním případě vidím ještě v tom, že advokacie není / nemůže být v principu moc naplňující džob. Samozřejmě je to individuální, nicméně je to pořád jen sofistikovanější úředničina (sem tam něco kreativnějšího), tento fakt potvrzuje celá řada studií. Koneckonců stačí do Google zadat frázi „lawyers unh“ a uvidíš, co vše ti vyleze.

    Nicméně k tvé odpovědi – potřeby každého jedince jsou individuální, ale s 10 hodinami práce denně vč. víkendů nelze mít imho vybalancovaný a tedy spokojený život. Ale samozřejmě je to každého volba, just my 2 cents 🙂

    • On to pan Havel v tom rozhovoru i rika – ze to je nejaka auditovana valuace, ale ze valuace pravnich firem je hodne diskutabilni, jak je zavisla na tech osobnostech. 😉

     Jinak souhlas, 10 hodin denne prace je dost. Na druhou stranu, znas tu nasi praci, clovek sedi u kompu a hned se tomu rika prace. 🙂 U cloveka typu pan Havel si myslim, ze cast prace muze probihat na golfu nebo pri ruznych setkanich. Ono mit firmu, ktera nese i tve jmeno je asi i dost lifestyle, nez jen prace. Tim nepopiram, ze pracuje urcite silne nadprumerne.

 • Otto Kočí

  Naprosto s tebou Michale souhlasím. Celkové zaměření energie je důležité. Člověk to musí opravdu bytostně chtít se zlepšovat, posouvat, a pak samozřejmě přichází i úspěch, finance, nezávislost apod. Nevím co přesně je důležité .. asi spousta drobností: být otevřený, stále nasávat informace [ne alkohol :-)] a kriticky je zpracovávat, utvářet si vlastní názor a těžit ze zkušeností ostatních. Nebát se utvářet si vlastní názor, ale nelpět na něm příliž 🙂 Ale s věkem začínám více chápat ty, co říkají, že „cesta je cíl“ 🙂

 • Podle mne jsou důležité dvě věci:

  1) Umět něco obětovat. Ať už to jsou peníze nebo čas. V posledním roce za sebou mám spoustu propracovaných nocí a víkendů. Není to ideální, často tím trpím nejen já, ale i okolí (přítelkyně apod.), ale dělám to s vidinou toho, že to má smysl. Spousta lidí si může myslet, že páteční večer stráví v práci jenom blázen, já ale věřím tomu, že tvrdá práce udělaná dnes povede k úspěchu za x měsíců či let (a už se mi to začíná i osvědčovat a vracet zpátky).

  2) Nezůstat na místě a pořád se rozvíjet. Před nedávném jsem objevil kouzelnou kombinaci Prismatic (feed zajímavých článků) + Pocket (složka pro ukládání článků), na kterou nedám dopustit. Nikdo se nenarodil jako expert. Někteří se jimi stali, protože se tak prostě začali označovat, ostatní šli cestou učení. A dneska je těch materiálů k dispozici opravdu hromada. E-booky, články, newslettery…Neexistuje nic jako jedna velká příručka, člověk si to musí posbírat z různých zdrojů, nicméně ty informace existují a v drtivé případě jsou k dispozici zdarma, opět prostě člověk musí chtít.

 • classic

  tak asi před rokem jsem k tématu taky něco napsal. je to delší, ale snad to stojí zato
  http://www.vyrovnanyrozpocet.cz/bohatym-diky-vlastnimu-pricineni/Štítky článku: | | | | |

Site Footer