Menu
Jak se zbavit úzkosti?

Jak se zbavit úzkosti?

8 minut čtení

Bušení srdce, pocit nevolnosti, mělké dýchání nebo chvění rukou? To jsou některé z příznaků pocitů úzkosti. Lehké formy úzkosti se dají řešit relativně jednoduchými technikami. Těžší formy už obnášejí radu odborníka. Zde jsou některé rady, které mohou pomoci se zbavit pocitu úzkosti.

Co je to úzkost?

Pocit úzkosti je přirozená lidská emoce stejně jako strach, štěstí, smutek nebo radost. V přiměřené míře je i užitečný. Pokud by člověk občas necítil úzkost, těžko by rozlišoval nebezpečné či náročné životní situace. Úzkost signalizuje náročnost situace, a tak pomáhá se na ní lépe připravit.

Pokud úzkost přichází i v momentech, kdy to není přirozené, mluvíme o úzkostných poruchách. Krátkodobé pocity úzkosti se dají řešit pomocí vcelku jednoduchých technik, o kterých bude ještě řeč. Dlouhodobé formy úzkosti značí duševní poruchu a je dobré je řešit s odborníky nebo pomocí terapií.

Mezi formy úzkosti patří například

  • obsedantně-kompulzivní porucha
  • sociální porucha
  • generalizovaná úzkostná porucha
  • posttraumatická stresová porucha
  • panická porucha
  • běžné fobie (arachnofobie, klaustrofobie)

Pocit úzkosti v širším slova smyslu se projevuje příznaky jak psychickými, tak fyzickými. Mezi psychické příznaky patří očekávání neurčitého nebezpečí. Člověk pociťuje pocit strachu a paniky, který často vede až k panické atace. Dotyčný se snaží vyhnout zdroji paniky. Mezi fyzické příznaky patří zvýšený krevní tlak, pocení, tunelové vidění, chvění, tik v oku nebo malátnost.

Jak se zbavit úzkosti?

Co pomáhá na úzkost – co pro sebe může člověk udělat sám

  • Zhluboka se nadechnout – tip, jak se uklidnit při úzkosti

Mezi nejčastější rady, jak se uklidnit při úzkosti a strachu, patří řízené dýchání. To vypadá následovně. Po dobu čtyř vteřin se pomalu nadechovat nejprve do břicha a poté do hrudi. Po dobu dalších čtyř vteřin zadržte dech. Další čtyři vteřiny potom pomalu vydechovat. Toto cvičení se má opakovat několikrát za sebou.

  •  Zpochybňovat své myšlenky

Je nutné si uvědomit, že při pocitu úzkosti si mozek s tělem hraje. Snaží se dotyčného přesvědčit, že není schopen některé dokonce běžné situace zvládnout. To může vést až k pocitům paniky. Při hledání řešení na otázku, co pomáhá na úzkost je na místě konfrontovat své myšlenky například těmito otázkami:

  • Je tato obava oprávněná?
  • Je pravděpodobné, že se to stane?
  • Co by se stalo, kdyby se udál ten nejhorší scénář?
  • Je situace zvládnutelná?
  • Je to skutečně pravda, nebo se tak jen zdá?
  • Co lze udělat pro přípravu na situaci?

Při pocitech úzkosti člověka často přepadá pocit, že nezvládne ani nezákladnější úkony, které obvykle zvládá s přehledem. Pokud si položí některou z těchto otázek, nakonec možná zjistí, že problém není tak velký, jak by se zdál. Mnozí pociťují pocit úzkosti, když si potřebují vzít volno nebo u žádosti o ošetřování člena rodiny, ačkoliv na to mají zákonem právo a ztráty zaměstnání se bát nemusí.

  • Být na svém oblíbeném místě

Skoro až „klišoidní“ obrat ze všech možných filmů, i ten ale může pomoci. Stačí zavřít oči a představit si místo, na kterém je dotyčnému dobře, na kterém se dokáže uvolnit. V rámci tohoto cvičení je také dobré se soustředit na přítomnost, protože úzkostlivé pocity častěji přicházejí při pomyšlení na budoucnost.

  • Být na sebe hodný

Úzkost s sebou často přináší negativní pocity. Trocha pozitivity a zdravé víry v sebe sama dokáže vést ke zbavení se úzkosti. Proč si neříct, že úzkost je sice nepříjemná, ale že bude nakonec stejně překonána.

  • Soustředit se na smysluplné aktivity

Stačí se sám sebe zeptat, jakou aktivitu by normálně člověk dělal, kdyby se teď necítil úzkostlivě. Jestli měl v plánu jít do kina nebo venčit psa, měl by to prostě udělat. Nejhorší věc, která se může stát, je být pasivní a nechat se úzkostí porazit.

  • Naučit se odpočívat

Úzkostní lidé se často neustále zaobírají různými negativními představami a zapomínají na to, že i mysl potřebuje relaxovat. Zastavit proud černých myšlenek pomůže třeba klidný, nenáročný film nebo oblíbená kniha. Uvolnění napjatých svalů pak zajistí například tzv. autogenní trénink, který je vhodné provádět na pohodlné a kvalitní matraci.

  • Přijmout, že člověk trpí úzkostí

Nejdůležitějším bodem je přiznání si problému. Uvědomit si, že pocit úzkosti je pocit jako každý jiný. To je základní kámen, který pomáhá na úzkost. Mezi některé pocity, které lidé při úzkosti mívají, patří také dojem, že absolutně netuší, jak se momentálně mají cítit lépe. Jakmile je přijato, že tento stav je krátkodobý a léčitelný, může se člověku ulevit.

Pokud někdo přijme, že je na světě problém, je mnohem snazší ho vyřešit. Pokud nepomohou tyto nástroje, lze oslovit odborníka. Psycholog navíc pomůže najít příčinu úzkosti. Jakmile je příčina poruchy zjištěna, je možné s ní mnohem lépe pracovat. Medikamenty, bylinky nebo terapie totiž řeší pouze důsledek poruchy.

Co pro člověka může udělat příroda

Na zmírnění příznaků úzkosti existuje řada přírodních receptů. Ty jsou nepochybně příznivější pro lidské tělo než psychofarmaka. Většina z nich se dá užívat dlouhodobě, ale jejich využití má účinek jen při lehčích formách úzkosti.

Kava Kava

Tato bylina, původně pocházející z Polynésie, je známá svými sedativními účinky. Při nízkých dávkách povoluje únavu a stimuluje duševní činnost. Může pomoci při léčbě depresí a úzkosti. Uvolňuje svaly, navozuje pocit klidu a navozuje dlouhotrvající hluboký spánek, proto se také využívá při léčbě chronické nespavosti.

Dá se použít jako lék při bolestech hlavy, křečích či namožení svalů. Podává se jako v podobě kapek, které se rozmíchají v libovolné tekutině. Není vhodná pro těhotné ženy a osoby se srdečními problémy a problémy s játry.

Kozlík lékařský

Tato evropská bylinka je už řadu let využívána k uvolnění stresu, při pocitu neklidu a při problémech s nespavostí. Navíc je možné si kozlík vypěstovat na vlastní zahrádce. Stačí zakoupit semínka, která se na začátku jara vysadí. Při pravidelném zalévání do dvou let bylina vykvete.

Mezi další účinky kozlíku patři zmírnění menstruačních křečí, bolestí žaludku a hlavy. Kozlík se používá v podobě tinktury nebo je možné zakoupit kapsle, které mají předepsanou denní dávku 15 mg. Ta by se neměla překročit, mohou se dostavit nežádoucí účinky. Není vhodný pro těhotné ženy a nedoporučuje se kombinovat s antidepresivy.

Mučenka pletní

Mučenka je další z řady přírodních antidepresiv. Mučenka má příznivý vliv na nervovou soustavu. Pomáhá při zvýšeném psychickém vypětí, vyvolává pocit pohody a pomáhá na úzkost při stresových situacích. Prohlubuje spánek a zvyšuje jeho kvalitu.

Zmírňuje pocit strachu a úzkosti a tím, že vyvolává duševní pohodu napomáhá na úzkost i při depresích. Mučenka se podává jako čaj z této drcené byliny a není třeba se obávat nežádoucích účinků. Vyhýbat by se jí měli pouze těhotné ženy a osoby, které mají problémy s játry.

Heřmánek pravý

Čaj z heřmánku pomáhá pro celkové zklidnění organismu. Působí proti stavům nervozity, úzkosti nebo napětí. Má spoustu dalších účinků jako úleva od bolesti, snížení horečky nebo léčba žaludečních vředů. Zklidňuje organismus před spaním a tím zvyšuje kvalitu spánku.

Heřmánek patří k nejznámějším léčivým bylinám.
Heřmánek patří k nejznámějším léčivým bylinám.

Meduňka lékařská

Z této byliny se nejčastěji vaří čaj, na trhu už ale existuje i v podobě tablet. Snižuje stres a působí na stavy nervové vyčerpanosti. Uklidňuje organismus, zvyšuje kvalitu spánku a uvolňuje pocity úzkosti. 

Třezalka tečkovaná

Podobně jako meduňka je už dostupná v podobě tablet, nejpřirozenějším způsobem užívání je ale čaj z třezalky. Třezalka má antidepresivní účinky, zklidňuje nervy a pomáhá při pocitech úzkosti.

Existuje řada dalších bylin, které v určité míře fungují jako přírodní léčba úzkosti. Obecně snižují stres, zlepšují kvalitu spánku a pomáhají k celkové duševní pohodě.

Jsou to například blahovičník, srdečník obecný, šanta kočičí, pupečník asijský, kananga vonná, šišák, bazalka posvátná, jilm plavý, sluncovka kalifornská, kohoš žluťuchovitý, aloisie citronová, bergamot, pomerančovník hořký, karbinec evropský, levandule nebo letkolusk mámivý.

Většina těchto bylin se dá sehnat na internetu nebo v kamenných bylinkářstvích, popř. v lékárnách. Širokou nabídku bylinkových čajů mají například lékárny Pilulka, Dr. Max či Lékárna.cz.

Co pro člověka může udělat lékař

Ve chvílích, kdy je úzkost dlouhodobá a často se opakuje je vhodné vyhledat odborníka. Tím je v případě psychické poruchy psycholog. Existuje řada způsobů léčby úzkosti, typ léčby zvolí odborník na základě konkrétního pacienta. Mezi léčebné způsoby patří například kognitivně-behaviorální terapie.

Pří této metodě se očekává, že bude pacient k řešení svých problémů přistupovat aktivně. Se svým terapeutem si stanoví konkrétní cíle, kterých se mezi sezeními bude snažit dosáhnout.

Na pacientovi je, aby zaznamenával své pocity a emoce mezi sezeními a ty poté konzultovat se svým terapeutem. Ten mu během sezení radí, jak měl určité situace zvládnout lépe. Tato terapie se tedy zaměřuje na chování pacienta mezi sezeními a ne přímo při nich. Využívá se například i jako léčba syndromu vyhoření.

Postupem času by měl pacient kritické situace zvládat lépe a tím pádem přestává terapeuta potřebovat.

Skupinová terapie může být dobrou alternativou.

Další je možností je třeba skupinová terapie vedená odborníkem. Cílem terapie je omezit u pacienta vyhýbavé jednání, které nemocný často používá, aby se vyhnul kritické situaci. Dále je kladen důraz na techniky správného dýchání, přesunutí pozornosti nebo relaxace. Jako u každé nemoci platí, že nejlepší způsob, jak se nemoci zbavit, je podchytit její příznaky už v počátku.

Úzkost se dá také léčit pomocí farmak, které se v případě léčby úzkosti nazývají anxiolytika. Tato možnost by měla být až posledním řešením. Ke zvolení vhodných farmak nemocnému pomůže odborný lékař. Psychofarmaka rozvolňují úzkost, působí svalovou relaxaci, hypnotický a tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu.

Některá psychofarmaka proti úzkosti se používají i při léčbě deprese. Stabilizují náladu a pomáhají k lepší spolupráci např. při terapiích. Délka podávání těchto psychofarmak by neměla být delší než 6 týdnů a dávky léku by se měly snižovat postupně. V opačném případě se mohou objevit abstinenční příznaky.

Poslední aktualizace: 06. 08. 2018