Menu
Jak sledovat let?

Jak sledovat let?

2 minuty čtení

O aktuálním dění na obloze se v poslední době zajímá čím dál tím více lidí. Pohyb letadel, trasy a související informace jsou zajímavé nejen pro nadšené fanoušky létání, ale také pro amatérské piloty, mnohé další profese související s létáním a pochopitelně také pro samotné cestující. Jaké jsou možnosti, jak sledovat let?

Sledování letů online může být zajímavé i pro naprostého amatéra. Letecké radary v současnosti nabízí v rámci sledování jednotlivých letů nejen samotné trasy letadel, ale také mnoho souvisejících a velmi zajímavých informací – rychlost, výšku, typ letadla, leteckou společnost, pohyby letadel na letištích apod.

Ať už se člověk chystá letecky na letní dovolenou a chce být vybaven všemi informacemi nebo se jen ze zvědavosti dívá, jak pestrý je letecký provoz, má ke sledování letů hned několik možností.

Letecký provoz na internetu

Snad nejznámější letecký radar fungující na internetu je Flightradar24.com. Po otevření stránek se zobrazí mapa světa s neskutečným množstvím ikonek letadel. Každá jedna ikonka přitom představuje konkrétní let. Člověk už z tohoto pohledu žasne, jak moc je v oblacích živo.

Sledování letu z Perthu do Honkongu: jeden z více než 180 000 letů za den, které lze sledovat skrze Flightradar24.com

I nezaujatého diváka Flightradar24.com alespoň na pár minut zaujme. Fascinující je, že se opravdu vše odehrává online, ikonky letadel se realisticky pohybují po svých trasách a mapa vypadá v každém okamžiku odlišně.

Uživatel tohoto portálu se jen musí připravit na to, že čeština není k mání. Web je kompletně v angličtině a neplánuje se převod do jiných jazyků. Ovládání leteckého radaru je však natolik intuitivní, že jazyková bariéra by neměla pro nikoho představovat problém.

Jak již bylo zmíněno, Flightradar24 patří k nejznámějším leteckým radarům na internetu. Alternativou mohou být i další weby umožňující sledování letadel. Jedná se například o Radarbox24, Planefinder nebo Flight Aware Live Flight Tracking.

Jak jinak sledovat let?

Kromě leteckých radarů fungujících na internetu je možné lety po celém světě sledovat i prostřednictvím mobilu. Speciální mobilní aplikace vyvíjí jak samotné letecké společnosti (spojující funkci sledování letu, odbavení online a případné informace o zpoždění letu), tak jednotlivá letiště (vč. Letiště Praha), ale pochopitelně také nezávislí vývojáři.

Mobilní aplikace sledující letový provoz mohou používat jak majitelé mobilních telefonů s operačním systémem iOS, tak Android.

Po zadání sousloví sledování letadel se na Google Play zobrazí hned 5 aplikací. Jak je vidět, hodnocení většiny z nich je velmi dobré.

Kromě sledování letadel, jejich tras a celkového leteckého provozu může každý velmi podrobně zkoumat také počasí, které může mít na provoz letišť a samotné lety značný vliv. Ke sledování aktuálního počasí a předpovědi na další hodiny a dny lze využít portálu Meteocentrum.cz nebo například meteowebu In-počasí.cz.

Tato webová stránka nabízí mimo jiné možnost sledovat vývoj počasí a kvalitu ovzduší v celé Evropě na radarových snímcích nebo třeba zprávy týkající se meteorologických jevů v České republice i ve světě.

Poslední aktualizace: 02. 08. 2019