Menu
Jak vydělávat na YouTube

Jak vydělávat na YouTube

4 minuty čtení

YouTube je globální fenomén dnešní doby, na který zavítá 1,8 miliardy lidí měsíčně. To znamená, že skrz něj koluje spousta peněz, většina z nich od inzerentů, kteří umisťují na YouTube své reklamy. YouTube, aby podpořil pravidelný obsah, sdílí určité procento z těchto příjmů s YouTubery. YouTuberství díky tomu může být velmi atraktivní prací. Jak se tedy stát YouTuberem a jak začít vydělávat na YouTube?

Jak se stát YouTuberem?

Teoretická odpověď k otázce, jak se stát YouTuberem, je jednoduchá. Stačí si zdarma založit YouTube účet a začít uploadovat videa. V praxi je to o něco složitější. Je potřeba mít nějakou vizi a originální nápad a být pro něj zapálený.

Po založení vlastního YouTube kanálu budou začátky velmi pomalé. Může to nějakou chvíli trvat, než člověk osloví širší publikum. Tady rozhoduje právě ten originální nápad nebo svůj osobitý přístup.

O potřebě vybavení rozhoduje typ obsahu, který chce někdo tvořit. Při natáčení videí z her je potřeba dostatečně výkonný počítač, software na stříhaní videí a mikrofon. Ze začátku klidně postačí ten ze sluchátek. Naopak při natáčení vlogů nebo unboxingů je zapotřebí kamera. S tím, jak kanál roste, by také měla růst produkční hodnota videí. To znamená lepší vybavení, osvětlení atd.

V pomalých začátcích je důležité se nenechat odradit. Každý někde začínal, každý dnešní populární YouTuberem měl v jednu chvíli 0 odběratelů. Bude to pravděpodobně trvat měsíce až roky, než člověk může začít opravdu vydělávat peníze na YouTube.

Jak vydělávat na YouTube?

Nově od letošního roku YouTube zpřísnil podmínky pro zpeněžnění videí. K tomu, aby YouTubere mohl z reklam umístěných na jeho videa začít vydělávat, se musí stát členem Partnerského programu YouTube. Nynější podmínky pro přijetí jsou:

  • alespoň 1 000 odběratelů
  • minimálně 4 000 hodin sledování za posledních 12 měsíců

Náhled nového YouTube Studia. Tady se zobrazují veškeré statistiky.

Obě tyto statistiky a více jsou k nalezení ve Studiu na Youtube (momentálně jako Beta verze).

Pro nové kanály to znamená se připravit na to, že jejich začátky nebudou finančně odměněny.

Jakmile ale budou tyto podmínky splněny a YouTube potvrdí členství v jejich partnerském programu, odemkne se možnost zpeněžnit svá videa a vydělávat si tak svoji YouTuberskou činností.

Výši příjmů ovlivňuje několik faktorů:

  • počet diváků
  • odkud diváci jsou
  • jak dlouho se na video koukají
  • kolik reklam bylo do videa umístěno a jejich typ
  • kolik lidí na reklamu kliklo

Zkrátka, čím větší publikum, tím větší příjmy. Stojí za to se zamyslet, zdali není lepší se zaměřit na celosvětové publikum a mít svá videa v angličtině. Tím pádem je možné oslovit všechny diváky YouTube.

K vyplacení Youtube peněz je nutné mít AdSense účet a běžný účet, na který budou peníze chodit. Dále je důležité nezapomenout, že příjmy z YouTube se musí danit. Většinou si YouTubeři obstarají živnostenský list.

Reklamy dnes už nejsou jediným prostředkem, jak vydělat na YouTube peníze. Jakmile dosáhne diváctvo určitého čísla, je možné si zařídit svůj merchandise – nejčastěji trička s vlastním potiskem. Na základě podmínek eshopu (pokud se merchandise vyřizuje s nimi) pak YouTuberovi připadne určité procento z každé objednávky.

Dále si YouTubeři často zřizují Patreon, kde jim lidé mohou měsíčně přispívat určitou sumu (minimum je $1, což je momentálně kolem 22 Kč). Za to dostanou nějakou odměnu, například přístup k novému videu o něco dříve.

Další způsob, jak vydělat na Youtube, jsou sponzorovaná videa. Video může být sponzorováno nějakou společností. Tato společnost může například poskytnout YouTuberovi zboží zdarma, které pak bude ve svém videu propagovat.

Ze sponzorovaných videí mají YouTubeři výrazně více peněz, než kdyby na ně umístili klasické reklamy.

Kolik vydělávají YouTubeři?

YouTube si drží svůj algoritmus výdělků střežený, ale obecně platí, že za tisíc shlédnutí vyplácí zhruba 20 Kč. Toto číslo je dále ovlivněno faktory, které byly vyjmenovány výše. Takže kolik vydělávají YouTubeři?

Největší český (respektive slovenský) YouTuber, GoGoManTV, si podle SocialBlade přijde měsíčně na částku mezi $1 500 – $ 24 200. Při kurzu 22 korun za dolar je to mezi 33 000 a 534 000 Kč.

SocialBlade podává velmi hrubý odhad YouTube peněz, minimum se vyvíjí od nejhorších faktorů pro 1 000 shlédnutí a maximum zase podle nejlepších.

SocialBlade statistiky pro GoGoManTV

SocialBlade statistiky pro GoGoManTV

Nejpopulárnější YouTuber dnešní doby, PewDiePie, si na tuto částku přijde denně. Podle SocialBlade jsou jeho měsíční výdělky mezi $42 000 a $ 671 800, tedy 927 000 – 14 833 000 Kč.

SocialBlade statistiky pro Pewdiepie


SocialBlade statistiky pro Pewdiepie

Na závěr

YouTube může byt velmi zajímavým způsobem, jak vydělat peníze. Pracovat na vlastní značce je dnes velmi lukrativní způsob podnikání.

Rozhodně bych se ale do této kariéry nepouštěl jedině z důvodu, že by to mělo vydělat spoustu peněz. Většina lidí, co se do YouTube kariéry pustila jen aby si vydělala peníze, ztroskotala. Chyběla jim totiž ta myšlenka a zápal pro ni. Začátky jsou pomalé a moc peněz z nich nejsou.

Proto je lepší se koukat na YouTube peníze jako příležitost dostávat zaplaceno za něco, co člověka baví, radši než jako cíl a hlavní důvod.

Poslední aktualizace: 04. 09. 2018