Menu
Jakých 10 zvyků z vás udělají úspěšného člověka?

Jakých 10 zvyků z vás udělají úspěšného člověka?

3 minuty čtení

„Jsme tím, co opakovaně děláme. Mistrovství tedy není čin, ale zvyk,“ řekl Aristoteles. A mistrem proto může být každý. Už několikrát jsem narazil na tvrzení, že aby se stal nový rituál zvykem, měl by se opakovat po dobu 21 dní. Pak už by nám nemělo dělat problém jej dodržovat.

10 zvyků úspěšného člověka

1. Pozitivní start: začněte den s mantrou

Mantra je myšlenka, která vás inspiruje, dodá odvahu a celkově pozitivně naladí. Lidé často používají mantru ve smyslu: „Dnešní den bude tím nejlepším.“ Proč to dělají? Protože tímto pozitivním tvrzením nastaví svou mysl na úspěch. Je to jako zákon reciprocity – co vysíláte, to přijímáte.

2. Buďte proaktivní: nekontrolujte e-mail jako svou první ranní činnost

Pokud tak uděláte, začnete den reaktivně, místo toho, abyste jej začali proaktivně. Jak to? Reagujete totiž na záležitosti druhých lidí – na nějaký pracovní požadavek, událost apod. A začnete je řešit a už je z hlavy jen tak nepustíte. Zaměřte se proto po ránu spíše než na priority druhých na své vlastní.

3. Mentální příprava: vizualizujte si svůj úspěch

Tahle metoda se často používá ve sportu. Před výkonem si v mysli představíte, jak skvěle něco vykonáte, jak skvěle to provedete. A v byznysu to můžete uplatnit také. Zavřete na chvíli oči a představte si, jak bude vypadat vaše úspěšné konání, jak se při něm budete cítit, vyzualizujte si všechny možné detaily. Nemyslete jen na plat a peníze, neomezujte se výší svého příjmu. Je jedno, jestli máte průměrný plat nebo vyšší, buďte v představách konkrétní. Vyzualizujte si, co konkrétního si pořídíte, kam a s kým pojedete, co zažijete, atd. Hlavním účelem, proč tohle dělat, je to, že to je podvědomá příprava na reálný výkon, který pak bude mít hladší průběh.

4. Čtěte. I kdyby to mělo být jen pár stránek denně

Vím, že je občas obtížné najít si chvíli na čtení. Ale zkuste to. Třeba cestou do práce (pokud tedy zrovna neřídíte 🙂 ). I pár stránek se počítá. Je totiž vědecky dokázané, že čtení podporuje vaši inteligenci a výkon mozku. A také z vás činí empatičtější jedince.

5. Buďte sami za sebe zodpovědní: najděte si mentora nebo kouče

Pokud máte mentora nebo kouče, pak si jste odpovědní. Víte, že se uvidíte a budete probírat věci, které vás budou posouvat dál. Kouč nebo mentor vám také pomůže držet se v pozitivním směru vašeho snažení.

6. Pište: nalaďte se na kreativitu

Americká spisovatelka Julia Cameron doporučuje začít den tím, že napíšete tři stránky, které mohou být o čemkoli. Proč psaní? Protože vám pomáhá stát se lepším komunikátorem. Taky zlepšuje paměť a pomáhá kreativitě dát o sobě vědět. A pomáhá udělat si pořádek v hlavě.

7. Udělejte si seznam úkolů na jeden den

Seznam úkolů je dobrý způsob, jak být na konkrétní den připraveni. Sepište si zhruba šest nejdůležitějších úkolů, které chcete splnit. Budete je mít před očima, a nestane se tak vám, že budete dělat náhodné úkoly a na konci dne zjistíte, že jste se vlastně moc neposunuli. Kdo z nás navíc nemá rád ten pocit, kdy si může odfajfkovat splněný úkol? 🙂

8. Během dne si dělejte přestávky. Pravidelně

I odpočinek během dne patří mezi návyky úspěšných lidí. V tomhle bodě je dobré zmínit tzv. Pomodoro techniku, kdy střídáme 25minutové intervaly práce s 5minutovými přestávkami. Vaše práce tak bude díky častým přestávkám mnohem efektivnější. A také není od věci dát si během dne krátký šlofíček.

9. Rozdělte si den do několika úseků

Tento zvyk má výhodu v tom, že si jasně určíte, kolik času se budete danému úkolu věnovat. Zamezí to tomu, že ztratíte soustředění, a získáte přehled a kontrolu nad tím, kolik času věnujete té činnosti, která je pro vás důležitá. Důležité je, aby se úseky střídaly a každý den nebyl stejný jako předchozí.

10. Dejte každému dni téma

Jack Dorsey, zakladatel Twitteru, zvládl řídit 2 velké společnosti i díky tomu, že si rozdělil dny podle témat. Pondělí věnoval managementu, úterý produktu, středu marketingu a růstu atd. Přesně věděl, co bude dělat, a nepřelétával mezi úkoly, protože to by ho zahltilo.

A jaké zvyky pomáhají být úspěšnějším člověkem vám? 🙂

 

Jednotlivé zvyky jsou inspirovány článkem na businessinsider.com.

Poslední aktualizace: 17. 03. 2017