Menu
Kam na dovolenou k moři? Tipy na nezapomenutelná výletní místa

Kam na dovolenou k moři? Tipy na nezapomenutelná výletní místa

12 minut čtení

Kam na dovolenou k moři? Na tuto otázku existuje skutečně velké množství odpovědí. Za vytouženým odpočinkem se lze vydat do populárních přímořských letovisek i méně známých destinací, letadlem i autem. Která místa stojí za to navštívit a kam na dovolenou k moři s dětmi?

Stará dobrá klasika

Zlaté Písky, Hvar či například Kréta a další řecké ostrovy patří mezi oblíbené cíle, kam vyrazit v létě na výlet nebo dovolenou. Někdy se zkrátka vyplatí vsadit na jistotu a na dovolenou si zajet na dobře známá, léty ověřená místa s krásnými plážemi i historickými památkami. Co nabízejí nejpopulárnější prázdninové destinace?

Chorvatsko

Chorvatsko alespoň jednou za život navštívil téměř každý Čech. A není divu – pobřeží Jaderského moře je považováno za jedno z nejkrásnějších v celé Evropě. Zahrnuje dlouhé písečné a oblázkové pláže, malé zátoky, horské masivy i zalesněné ostrůvky. Mezi nejhezčí chorvatské pláže patří Zlatni rat na ostrově Brač, Vela plaža na ostrově Krk nebo Lubenice na ostrově Cres. Nesmíme zapomenout ani na pláž Banje s křišťálovou vodou a krásným výhledem na historickou část Dubrovníku.

Kam nejblíže k moři? Třeba na pláž Banje v Dubrovníku, jež nabízí krásný výhled na historickou část města.
Kam nejblíže k moři? Třeba na pláž Banje v Dubrovníku, jež nabízí krásný výhled na historickou část města.

Skvělým místem pro ty, kteří chtějí dovolenou prožít aktivněji, je středověké město Knin. Nalezneme zde největší vojenskou pevnost Dalmácie, ležící v krasové oblasti, která přímo vybízí k procházkám a výletům. Výhodou je dobrá dostupnost mnoha chorvatských destinací z ČR autem. Čím dál více lidí však kvůli komfortu preferuje leteckou dopravu. Cena letenek do Chorvatska je dnes celkem příznivá, zvláště pokud si vezmeme jen příruční zavazadlo do letadla a nepřiplácíme za odbavený kufr.

Bulharsko

O Bulharsku mnoho lidí stále smýšlí jako o socialistickém skanzenu, ve skutečnosti se však jedná o nádhernou zemi s dlouhými písečnými plážemi, starobylými městečky a skvělými vinařskými oblastmi. Bulharská přímořská letoviska navíc nabízejí vysokou úroveň služeb za velmi nízké ceny. Bulharsko je zkrátka skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí odpočinout u moře a zároveň ušetřit na dovolené.

Bulharsko je zemí krásných pláží a dobré úrovně služeb za příznivé ceny.
Bulharsko je zemí krásných pláží s dobrou úrovní služeb za příznivé ceny.

A kde najdeme nejkrásnější pláže Bulharska? Například u dobře známých letovisek Albena, Slunečné pobřeží či Zlaté Písky. Za zmínku stojí také méně známe pláže Mouth Beach a Duni Beach, které nabízejí stejnou úroveň komfortu, ale méně turistického ruchu než proslulé pláže v Albeně či na Slunečném pobřeží.

Itálie

Itálie je atraktivní zemí především pro svou rozmanitost. Nabízí široký výběr ubytování, překrásné písečné pláže, významné historické památky a v neposlední řadě vynikající kuchyni. Kdo chce zažít autenticitu italských domácností, může zvolit sdílené ubytování na Airbnb.

Itálie a její písečné pláže s pozvolným vstupem do moře nabízejí vhodnou příležitost naučit své dítě plavat.

Kam na výlet v Itálii? Zajímavých míst se zde najde skutečně mnoho. Krásné pláže, průzračné moře a divokou přírodu nabízí například Sardinie, druhý největší italský ostrov. Na své si zde přijdou také příznivci turistiky – po turistických trasách se mohou vydat na nejvyšší horu Punta Lamarmora nebo třeba do Neptunové jeskyně u města Alghera. Různobarevné písčité i oblázkové pláže se nacházejí například v letoviscích Isola Rossa, Costa Rei nebo Budoni.

Letovisko Isola Rossa na Sardinii nabízí dlouhé písčité pláže a křišťálově čistou vodu.
Letovisko Isola Rossa na Sardinii nabízí dlouhé písčité pláže a křišťálově čistou vodu.

Spojit odpočinek na pláži a výlety za historickými památkami je možné například v Neapoli, romantických Benátkách nebo u pobřeží Amalfi, které je považováno za vůbec nejhezčí v celé Itálii. Aby toho člověk stihl co nejvíce, měl by zvážit pronájem auta v zahraničí.

Řecko

Kdo se do Řecka jednou vypraví, bude se pravděpodobně často vracet. Tisíce kilometrů pláží, smaragdová voda, milí a pohostinní lidé, hornaté i zalesněné ostrůvky a především neuvěřitelná rozmanitost – to vše a mnohem více Řecko nabízí. Výhodou je velmi dobré spojení z letiště Praha, a to hlavně na známé ostrovy jako Rhodos, Korfu, Santorini, Zakynthos či Kréta, z nichž se dá velmi snadno dojet na méně známé, menší a klidnější ostrovy, k nimž patří Naxos, Lemnos, Chios a mnoho dalších.

Na řeckém ostrově Kefalonia najdeme krásnou pláž Myrtos, jednu z nejvíce fotografovaných pláží světa.
Na řeckém ostrově Kefalonia najdeme krásnou pláž Myrtos, jednu z nejvíce fotografovaných pláží světa.

A kam za nejkrásnějšími plážemi? Například na ostrov Kefalonia, kde se nachází jedna z nejčastěji fotografovaných pláží na světě s názvem Myrtos. Za návštěvu stojí také Červená pláž na vulkanickém ostrově Santorini, pláž Mylopotas na ostrově Ios či pláž Plaka v oblasti pevniny Pelion.

Španělsko

Nekonečná pobřeží s písečnými plážemi, impozantní architektura, bohatý noční život a vína špičkové úrovně – to vše jsou důvody, proč je tak snadné si Španělsko zamilovat. Když se ještě podaří najít levné letenky, nic nebrání tomu konečně vyrazit.

Osvědčenou klasikou je kanárský ostrov Fuerteventura, na němž se i přes jeho nevelkou rozlohu nachází více než 150 pláží. Vyhlášená přímořská letoviska se nacházejí také na ,,Divokém pobřeží“ Costa Brava v Katalánsku, kde se dlouhé písčité pláže střídají se skalními útesy. Mezi klidnější letoviska patří Pineda de Mar s dlouhou promenádou, fontánami a spoustou zeleně.

Mezi nejoblíbenější destinace ve Španělsku patří Costa Brava s vyhlášenými přímořskými letovisky.
Mezi nejoblíbenější destinace ve Španělsku patří Costa Brava s vyhlášenými přímořskými letovisky.

Za návštěvu stojí prakticky všechny známé španělské ostrovy jako Mallorca, Ibiza či Tenerife. Mezi méně navštěvované oblasti patří například Andalusie s proslulými městy Malaga, Sevilla a Cádiz. V Andalusii je teplo po celý rok a najdeme zde více než 900 kilometrů nádherného pobřeží s vysoce hodnocenými plážemi jako Playa de los Genoveses, Playa de los Muertos, Bolonia či Playa Zahara de los Atunes.

Zapomenuté destinace

Kam na dovolenou k moři, pokud si chceme odpočinout na pláži a zároveň poznat něco nového? O Britských Panenských ostrovech, letovisku Ksamil či přímořském městečku Piran mnozí z nás ani neslyšeli. Co tato místa nabízí a proč se za nezapomenutelnými zážitky vydat právě sem?

Britské Panenské ostrovy

Na Britských Panenských ostrovech, které doposud nebyly zasaženy masovou turistikou, si na své přijdou i ti nejnáročnější z nás. Jedná se o šest desítek ostrovů a ostrůvků v Karibiku, z nichž je pouze 15 obydlených. Osamělé zátoky, obrovské žulové balvany, tropická vegetace a barevné korálové útesy jistě okouzlí úplně každého.

Na Britských Panenských ostrovech se jako v ráji budou cítit i ti nejnáročnější turisté.
Na Britských Panenských ostrovech se jako v ráji budou cítit i ti nejnáročnější turisté.

Turisté mohou navštívit ostrovy Anegada, Jižní ostrovy, Jost Van Dyke, Tortola nebo Virgin. Jde o destinace téměř nedotčené, přesto zde lze využít bohatou nabídku sportovních aktivit (windsurfing, potápění, vodní lyžování, bowling a další). Neopakovatelná atmosféra, již dokresluje přátelské chování místních domorodců, zaručí nezapomenutelný zážitek.

Pobřežní městečko Piran, Slovinsko

Městečko Piran, často připodobňované k italským Benátkám, je považováno za nejkrásnější město Slovinska. O takové hodnocení se zasloužil především starobylý přístav, úzké kamenné uličky a dlouhá promenáda kolem pobřeží Jaderského moře.

Přímořské městečko Piran připomíná romantické Benátky.
Přímořské městečko Piran připomíná romantické Benátky.

Návštěvníky oslní Tartiniho náměstí s pomníkem slavného houslisty, honosný historický dům Benečanka, mys Madona se sochou mořské panny i městské hradby, které nabízejí ten nejhezčí výhled na město a záliv.

Letovisko Ksamil, Albánie

Pro Albánii je charakteristická rozmanitá panenská příroda, proto představuje skvělé prázdninové místo pro milovníky turistických výletů a přírodních krás. Samozřejmě zde nechybí ani krásné pláže pro ty, kteří na dovolené preferují slunění a koupání v moři.

Pobřeží letoviska Ksamil je omýváno Jónským mořem.
Pobřeží letoviska Ksamil je omýváno Jónským mořem.

Letovisko Ksamil s několika hotely se nachází u jaderského pobřeží Jónského moře a je typické svou klidnou atmosférou. Leží ve stejnojmenné vesnici obklopené parkem Butrint, jenž je součástí světového dědictví UNESCO. Toto přímořské letovisko nabízí krásné pláže, výbornou středomořskou kuchyni, historické památky a vše ostatní, co lze od ideální dovolené očekávat.

Kam s dětmi k moři?

Najít vhodnou destinaci pro vícečlennou rodinu může být obtížné. Přinášíme proto tipy na konkrétní místa, která jsou pro větší rodiny jako stvořená. Kam na dovolenou k moři s dětmi, aby si nezapomenutelné chvíle užily jak ony, tak jejich rodiče?

Pobřeží Costa del Almeria, Španělsko

V prosluněném Španělsku se nachází hned několik resortů vhodných pro rodiny s dětmi. Jedním z nich je hotel v andaluském stylu Mediterraneo Park, situovaný na pobřeží Costa del Almeria.

Najdeme zde miniklub, brouzdaliště a aquapark s různými vodními atrakcemi. Samozřejmostí je zmrzlina zdarma po celý den a bazén pro dospělé. Přímo u hotelu je pláž s pozvolným vstupem u moře.

Slunečné pobřeží, Bulharsko

Pláž s pozvolným vstupem do moře a velký aquapark nechybí ani u hotelu Kotva na proslulém Slunečném pobřeží. To samé nabízí i hotel DIT Evrika Beach, jehož součástí je také mini zoo a bohatý program se zkušenými animátory, se kterými si děti užijí spoustu zábavy.

Fodele, Kréta

Další z možností, kam s dětmi k moři, je komplex Fodele Beach Waterpark Holiday Resort. Kaskádovitý hotel se nachází v mírném svahu přímo u krásné písečné pláže.

Pro děti je zde k dispozici skutečně rozmanitý program – animace, miniklub a minidisko. Vyřádit se mohou na hřišti či v bazénu s tobogány a dalšími atrakcemi. Hotel zajišťuje také hlídání dětí, což mnoho rodičů jistě ocení.

Makadi Bay, Egypt

Hotelový komplex Prima Life Makadi Resort leží u jedné z nejkrásnějších pláží v okolí Hurghady. Součástí resortu je dětský bazén se skluzavkami, brouzdaliště a miniklub. Hotel je velmi oblíbený u návštěvníků z celého světa, o čemž ostatně svědčí i recenze na různých cestovatelských portálech.

Hotel Prima Life Makadi Resort se nachází u jedné z nejkrásnějších pláží v okolí města Hurghady.
Hotel Prima Life Makadi Resort se nachází u jedné z nejkrásnějších pláží v okolí města Hurghady.

Určitě stojí za to si udělat výlet do 30 kilometrů vzdálené Hurghady a využít služeb místních potápěčských instruktorů, kteří návštěvníky zavedou ke krásným korálovým útesům.

Ostrov Sal, Kapverdy

Netradiční exotickou dovolenou lze prožít na ostrově Sal na Kapverdách. Mezi místní hotely vhodné pro děti patří například Oasis Atlantico Belorizonte, ve kterém děti zabaví česky hovořící animátoři. Hotel se nachází v těsné blízkosti překrásné pláže a nabízí ubytování v bungalovech pro čtyři osoby. Samozřejmostí je dětský bazén a hřiště.

Většina dosud zmíněných destinací je dostupná pouze letecky. Díky webovým i mobilním aplikacím pro sledování letů mohou mít o naší poloze přehled i naši blízcí. Využít k tomu lze například letecký radar na portálu Flightradar24.com.

Kam nejblíže k moři? 5 tipů, kam na dovolenou k moři autem

Za nádhernými plážemi a křišťálově průzračným mořem nemusíme daleko. Peníze ušetřené za letenku navíc můžeme utratit až v cílové destinaci, a na letní dovolené si díky tomu více dopřát. Kam na dovolenou k moři autem, aby si zájezd užila celá rodina?

TIP: Cestování autem je pohodlný a levný způsob dopravy. Aby se však dovolená hned od počátku neprodražila z důvodu komplikací s vozidlem, je třeba zkontrolovat veškeré kontrolky v autě a ideálně si sjednat i pojištění auta do zahraničí, které ochrání před následky případné dopravní nehody.

Pobřeží Baltského moře, Německo

Pobřeží Baltu je lemováno dlouhými písčitými plážemi a malými pobřežními jezírky. Jedná se o lokalitu vhodnou spíše pro návštěvníky, kterým v létě nevadí chladnější počasí. Je třeba počítat s tím, že průměrné denní teploty v červenci se pohybují jen mírně nad hranicí 20 °C. Aktuální situaci lze sledovat na stránce počasí Meteocentrum nebo na In-počasí, které poskytují ty nejpřesnější předpovědi. Jaké počasí nás po cestě bude provázet na území České republiky zase snadno zjistíme na webu Meteoskop, poskytujícím hodinovou předpověď na tři dny dopředu.

Kam na dovolenou k moři autem? Například k pobřeží Baltu, které zahrnuje krásné, téměř liduprázdné pláže.
Kam na dovolenou k moři autem? Například k pobřeží Baltu, které zahrnuje krásné, téměř liduprázdné pláže.

I přes chladnější podnebí stojí výlet do této destinace za to. Pláže jsou téměř liduprázdné i v průběhu sezóny a místní služby mají velmi dobrou úroveň.

Vzdálenost: 560 km z Prahy

Gradac, Chorvatsko

Dalším místem, na které lze pohodlně dojet autem, je letovisko Gradac s krásnou pláží Dolnja Vala, mnohými turisty považovanou za vůbec nejkrásnější v celém Chorvatsku. Jedná se o oblázkovou pláž s pozvolným přístupem do moře, tudíž je vhodná i pro malé děti. Jedna z jejích částí je vyhrazená příznivcům nudismu.

Vzdálenost: 930 km z Prahy

Brač, Chorvatsko

A v Chorvatsku ještě chvíli zůstaneme. Nelze se totiž nezmínit o ostrově Brač, na němž se nachází překrásná pláž ve tvaru rohu. Tvar této oblázková pláže s názvem Zlatni rat (,,Zlatý roh“) se neustále obměňuje vlivem proudů, které oblázky odnáší. Výběžek je proto někdy zahnutý doprava, jindy zase doleva. V malém borovém lesíku, který najdeme přímo u pláže, se ukrývají zbytky antické římské villy.

Oblázková pláž Zlatni rat patří k nejkrásnějším plážím v Chorvatsku.
Oblázková pláž Zlatni rat patří k nejkrásnějším plážím v Chorvatsku.

Na své si zde přijdou všichni milovníci vodníci sportů, například windsurfingu, vodního lyžování nebo potápění.

Vzdálenost: 850 km z Prahy

Palavas les Flots, Francie

Resort Palavas les Flots leží u Středozemního moře v jihovýchodní Francii. Kromě krásných písečných pláží je zde možné navštívit například antické památky, středověká městečka nebo známé vinařské oblasti. Na turisty zde navíc čeká výtečná francouzská kuchyně, která zahrnuje ryby, mořské plody, steaky i zeleninové saláty.

Jedná se sice o poměrně vzdálenou destinaci, nicméně se celou dobu jede po dálnici, a tak cesta rychle uteče.

Vzdálenost: 1 350 km z Prahy

Letovisko Rimini, Itálie

Rimini je nejpopulárnější a zároveň nejstarší letovisko na Adriatické riviéře. Nabízí dlouhé a široké pláže s jemným pískem i různé možnosti zábavy, nákupů a výletů za historickými památkami.

Antický most Ponte di Tiberio je jednou z historických památek, které můžeme vidět v okolí letoviska Rimini.
Antický most Ponte di Tiberio je jednou z historických památek, které můžeme vidět v okolí letoviska Rimini.

Rimini je skvělou volbou pro ty, kteří preferují extrémně živé letovisko s bohatým výběrem sportovních, relaxačních i kulturních aktivit a vysokým standardem služeb.

Vzdálenost: 900 km z Prahy

Na co nezapomenout?

Důležitou součástí plánování dovolené je obvykle i výběr cestovního pojištění. Je na každém, zda se jej rozhodne sjednat či nikoliv. Turistům, kteří dovolenou tráví v některé ze zemí Evropské unie, musí být v případě potřeby poskytnuta zdravotní péče ve stejném rozsahu jako pojištěncům daného státu. To platí pro všechny bez cestovního pojištění, ovšem za předpokladu, že předloží kartičku pojištěnce.

Velmi důrazně je však doporučováno si cestovní pojištění sjednat pro cesty mimo EU. S výběrem nejvhodnějšího produktu může pomoci článek cestovní pojištění – srovnání, který poradí, jak pojištění získat snadno a za dobrou cenu.

Poslední aktualizace: 25. 06. 2019