Menu
Kam vyrazit v létě na výlet?

Kam vyrazit v létě na výlet?

5 minut čtení

Nejen pro děti jsou letní měsíce ideální dobou vyrazit někam na výlet. Díky obvykle pěknému počasí se nabízí široká škála možností. Stačí si jen vybrat podle toho, kolik má člověk času a na co má aktuálně náladu. Co všechno může být v létě výletním cílem?

Když se řekne slovo výlet, každý si pod tím představí něco jiného. Někdo pěší tůru ideálně někde v divočině, někdo návštěvu neznámého města spolu s prohlídkou tamního hradu nebo zámku a jiný vyrazí za zábavou. Ať jsou preference jakékoliv, pravda je taková, že Česká republika tipů na výlet obsahuje skutečně mnoho a sepsat o všech ucelený článek, je nemožné. Zde jsou však některé opravdu zajímavé tipy.

Přírodní krásy

Ráno se sebrat, vzít na záda batoh a odjet na celý den na pěší túru do Krkonoš nebo na Šumavu. Tam obdivovat ta nejkrásnější česká jezera, panenskou přírodu, zajít si do místní vyhlášené restaurace nebo hospůdky a domů se vrátit unavený, ale spokojený. I tak může řada lidí pojmout výlet. Kam se vydat třeba ve zmiňovaných Krkonoších nebo na Šumavě?

Pančavský vodopád v Krkonoších

Nejvyšší vodopád v České republice se nachází u Špindlerova mlýna v Krkonoších. Se svými 148 metry je to opravdu důstojný cíl výletu. Když se zde člověk rozhlédne kolem, bude si připadat, jako by ani nebyl v Čechách. Nádherné výhledy do Labského dolu se neokoukají ani po opakované návštěvě tohoto místa.

Jezero Laka na Šumavě

Tři kilometry od obce Prášily v Národním parku Šumava leží překrásné jezero Laka. Jedná se o nejvýše položené šumavské jezero. I když zrovna nevyjde počasí a na Šumavu padne mlha, není potřeba měnit plány. Jezero Laka má v mlze jedinečnou tajemnou atmosféru. Přesto, kdo by se sem raději podíval za slunečného počasí, může se na podrobnou předpověď podívat buď v mobilní aplikaci Počasí Meteocentrum, na webu Meteoskop nebo na meteowebu In-počasí.

Jezero Laka může být odpovědí na otázku, kam s dětmi na výlet. Dá se k němu dostat po příjemných, většinou zpevněných cestách. Kočárek tudy projede bez problémů a pro větší děti nebude problém ani vzdálenost tří, resp. šesti kilometrů.

Pro milovníky vody

Kdy jindy se věnovat výletům k vodě a vodním radovánkám než během léta. Někoho to láká za zábavou do aquaparků, jiného třeba na přírodní koupaliště. V neposlední řadě se nesmí zapomenout ani na v Čechách tolik oblíbené sjíždění řek a pro méně dobrodružné povahy třeba výlety lodí po Vltavě.

Vltava je během letních měsíců plna turistů na výletních lodí. Lodě nabízejí neokoukaný výhled na Pražský hrad, Karlův most a další významné památky.

V poslední době se zvyšuje oblíbenost biotopů. Podstata biotopu tkví v biologickém způsobu udržování čisté vody, bez chloru a jiných chemikálií. Čistota vody je zajišťována působením vodních rostlin a přírodními ekosystémy.

Na území České republiky se nachází několik biotopů, ve kterých je možné koupání. Pražané mohou navštívit například Biotop Radotín, lidé z Moravy to budou mít blíž do biotopu v Prostřední Bečvě.

Tak trochu jiné učení

Mnoho rodičů si během léta pokládá otázku, kam zajet o víkendu, aby to děti bavilo. Možností existuje opět spousta, stačí se inspirovat na specializovaných webech recenzemi od ostatních rodičů.

Co ale možná rodiče školou povinných dětí během prázdnin opravdu ocení, je vzdělávání svých dětí, ovšem jinou formou. Návštěva třeba Národního technického muzea, planetária, jakéhokoliv hradu nebo zámku, nebo speciálních projektů typu IQ Landia v Liberci naučí děti spoustu věcí, a přitom je to bude bavit.

Vodní dům

Jednou z možností, kam na výlet s dětmi za aktivitami typu škola hrou, je Vodní dům u hráze vodní nádrže Švihov v obci Hulice. Hravou formou děti seznámí s tím, jak je voda důležitá pro životní prostředí a pro člověka.

Vše týkající se vody si může návštěvník vyzkoušet s pomocí interaktivních expozic, jejichž názvy hovoří za všechno – Vodní mikrosvět, Pod vodní hladinou, Mokřadní život, Nekonečná cesta vody a Výlet do historie.

Atrium Vodního domu

V expozici v atriu Vodního domu se vyřádí snad všichni návštěvníci – zde mají totiž možnost ovládat umělé vodní toky, symbolizující řeku od pramene k ústí, pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků. 

Včelí svět

Kdo nebude mít dost, může v obci Hulice navštívit ještě jeden velmi zajímavý projekt, Včelí svět. Ten má za cíl představit hravým způsobem život včelstva. Projekt se na svých stránkách prezentuje takto:

Lidé se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu. Expozice je v plánovaném obsahu a rozsahu jediným obdobným projektem ve středoevropském prostoru.

Nezní to báječně? Včelí svět jistě bude bavit děti i dospělé a poskytne mnoho zajímavých informací.

Zajímavé kulturní akce

Speciálně během letních měsíců se konají různé kulturní akce. I ty mohou být v podstatě cílem výletu. Na internetu se jich v okolí dá vyhledat velmi mnoho, stačí si jen vybrat. Zde je výběr jen několika z nich:

  • Filmový festival Karlovy Vary
  • Letní Shakespearovské slavnosti
  • Colours of Ostrava
  • Dny NATO

Poslední zmíněná akce se sice koná obvykle až třetí týden v září, může to být ale sympatické zakončení výletní sezóny. Jedná se o největší letecko-armádně-bezpečnostní akci ve střední Evropě. Odpovídá tomu i návštěvnost, která v posledním ročníku 2018 dosáhla neuvěřitelných 220 000 lidí.

Hlavně nesedět doma…

Ať už se podnikne jakákoliv akce, důležité je nesedět doma. Mnohé děti tráví spoustu času u počítače nebo s mobilem v ruce, pomalu ale jistě spějí k netolismu.

Letní měsíce přitom svádí ke změně, je to ideální čas vyrazit za dobrodružstvím, na které třeba během roku není čas.

Poslední aktualizace: 20. 07. 2019