Menu
Recenze kamer do auta – nejlepší kamera do auta

Recenze kamer do auta – nejlepší kamera do auta

9 minut čtení

Ještě před několika lety se na předních sklech automobilů vyjímaly především držáky navigací nebo mobilních telefonů. V současnosti, kdy je naprostou samozřejmostí handsfree a zabudovaná navigace, místo na předním skle vystřídal jiný fenomen – kamery do auta. Majitelé vozů si je dávají čím dál častěji do svých aut z důvodu snadnějšího dokazování viny nebo neviny v případě dopravních nehod. Podle čeho vybrat kvalitní kameru do auta? Jaké vlastnosti by měla kamera mít a co je naopak zbytečnost?

Na všechny tyto dotazy se snaží odpovědět jedna z mnoha recenzí webového portálu arecenze.cz. Sestavila žebříček TOP 10 kamer do auta s ohledem na různá kritéria. Na tomto webu je možné najít i recenze powerbank.

Ještě před prezentací finálních výsledků je vhodné nejprve uvést, jaké parametry byly pro hodnocení nejdůležitější.

Asi není překvapením, že podstatnou vlastností kamery do auta je rozlišení videa a maximální možný úhel záběru. Tyto parametry totiž mají přímý vliv na to, do jaké míry bude audiovizuální nahrávka kvalitní. Mezi další hodnocená kritéria patřila také frekvence snímání a kapacita úložiště.

Žebříček TOP 10 kamer do auta

V deseti nejlépe hodnocených kamerách měly největší zastoupení značky TrueCam a LAMAX. V obou případech se v TOP 10 objevily dva jejich produkty. Vítězem testu se ovšem stal Eltrinex LS500 GPS.

Model kamery do autaCelkové hodnocení podle arecenze.czOrientační cena
Eltrinex LS500 GPS81,3 %4 700 Kč
DOD RC500S76,4 %10 700 Kč
TrueCam A7s75,6 %4 000 Kč
Xiaomi Yi Dash Camera66,7 %2 000 Kč
Navitel R100066,7 %2 500 Kč
LAMAX DRIVE C764,2%2 200 Kč
Niceboy C162,6 %1 200 Kč
LAMAX DRIVE C361 %1 200 Kč
TrueCam A459,3 %2 300 Kč
MIO MiVue C33059,3 %2 800 Kč

První příčky obsadily cenově dražší modely. Z toho vyplývá, že stejně jako v případě recenze robotických vysavačů, i u kamer do auta většinou vyšší cena znamená také vyšší kvalitu. Ovšem záleží především na preferencích každého konkrétního uživatele a také na frekvenci jízd. Řidič, který za volant sedá pouze několikrát do měsíce, jistě nemusí mít ten nejdražší model kamery do auta.

Test a jeho výsledky mohou posloužit jako dobré vodítko při výběru vhodné kamery do auta. Podle čeho ale dále vybírat při poměrně velké konkurenci? Jaké možnosti trh nabízí?

Jak vybrat kvalitní kameru do auta?

Pokud řidič dospěje k závěru, že by se mu hodila kamera do auta, musí se nejprve zamyslet nad vhodným typem palubní kamery. Modely se liší především tím, jaký prostor snímají. Z tohoto pohledu se na trhu objevují 3 základní varianty:

  • klasická kamera do auta

Klasická varianta kamery do auta už podle svého názvu odpovídá tomu, co by od ní čekalo nejvíce lidí – snímá obraz pouze klasicky, tj. před vozidlem. Umisťuje se obvykle doprostřed předního skla. Jedná se o nejčastěji kupovaný typ kamery do auta.

  • externí kamera do auta

Externí kamera snímá prostor jak před vozidlem, tak i za ním. Klasická kamera umístěná na předním skle je doplněna další optikou, která má své místo na skle zadním.

Výhodou může být zobrazení snímaného obrazu na displeji kamery nebo palubním displeji. Není poté potřeba utrácet za speciální parkovací kameru do auta.

  • duální kamera do auta

Duální kamera do auta nabízí snímání prostoru před vozidlem stejně jako klasická autokamera, ale zároveň monitoruje dění uvnitř vozu.

Všechny kamery umístěné v TOP 10 byly klasické, kromě jedné – DOD RC500S je kamera externí.

Nejdůležitější vlastnosti kamery do auta

Výběr vhodné kamery může být pro méně těchnicky zdatné jedince poněkud problematický. Řeší se zde pojmy typu rozlišení, světelnost objektivu a jeho ohnisková vzdálenost nebo velikost a rozlišení snímače. Není to ovšem tak složité, jak se zdá. Níže je jednoduché a srozumitelné vysvětlení pro všechny uživatele.

  • Velikost snímače

Optimální velikost snímače je 1/4 palce. Takový snímač zajistí, aby video bylo dobré i za zhoršených světelných podmínek. Menší snímač může mít při horších světelných podmínek problémy. Naopak s větším snímačem roste i kvalita pořizovaného videa.

  • Rozlišení snímače

Rozlišení snímače víceméně závisí na velikosti snímače. Větší rozlišení snímače umožňuje především detailnější záběry. Ty se mohou hodit například pro lepší čitelnost konkrétní značky automobilu v záběru. Nicméně rozlišení by mělo být přímo úměrné velikosti snímače. Malý snímač nemůže mít vysoké rozlišení – video by nebylo kvalitní.

Kamery do auta běžně nabízejí Full HD rozlišení 1920 x 1080 pixel a těchto hodnot se doporučuje držet při nákupu. Nižší rozlišení kamer do auta s HD snímáním sice pravděpodobně bude znamenat nižší kapacitní nároky, ale také zhoršenou kvalitu snímání. A to může být v situacích, kdy video slouží jako důkazní materiál, fatální problém.

Všechny kamery umístěné v TOP 10 disponovaly alespoň základním rozlišením 1920 x 1080 px. Vyšší rozlišení nabízel model Eltrinex LS500 GPS a TrueCam A7s (oboje 2304 x 1296 px).

  • Frekvence snímání

Obraz nahrávaného videa musí být nejen kvalitní, ale také plynulý. To zajišťuje frekvence snímání. Optimální hodnota, podle které vybírat a pod jejíž hodnotu spíše nejít, je 30 fps.

Plynulý obraz s frekvencí snímání nad 60 fps lze dále postprodukčně upravovat – zpomalovat záběry, případně využít jeden z mnoha programů pro stříhání videa.

Všechny kamery umístěné v TOP 10 dosahovaly frekvence snímání alespoň 30 fps, nicméně hned 4 modely nabízely dokonce frekvenci 60 fps – Eltrinex LS500 GPS, TrueCam A7s, Xiaomi Yi Dash Camera a LAMAX DRIVE C7.

  • Světelnost objektivu a ohnisková vzdálenost

Vyšší světelnost objektivu zajišťuje to, že na snímač bude dopadat i za zhoršených podmínek více světla. Při porovnávání parametrů jednotlivých kamer do auta se proto doporučuje vybírat co nejvíce světelný objektiv. Hodnoty světelnosti se udávají v hodnotách označovaných F a čím nižší, tím lepší.

Na trhu se dají sehnat také kamery do auta s nočním viděním. Takové modely autokamer zajišťují perfektní obraz i v noci. Má to ovšem háček. Osvitové diody jsou schopny dobře osvítit objekty pouze ve velmi malé vzdálenosti, některé recenze uvádí dokonce jen 1,5 m.

Ohnisková vzdálenost objektivu zase specifikuje to, jak velký bude úhel záběru – ideální situace nastává, když video zobrazuje i blízké okolí silnice, jako jsou například semafory na chodnících, dopravní značky nebo alespoň část silnice v protisměru. To odpovídá úhlu záběru cca kolem 120° – 150°. Tyto hodnoty jsou pro správnou funkci kamery v autě zcela optimální. Menší úhel pohledu nezahrnuje potřebné okolí a větší úhel pohledu může celkový obraz zkreslovat a vytvářet dojem „rybího oka“.

Všechny kamery umístěné v TOP 10 měly úhel záběru nad 130°. Vítěz testu, přístroj Eltrinex LS500 GPS, dosahoval dokonce 170°. Nicméně právě tato vlastnost byla u této kamery téměř jako jediná kritizována. U takto širokého záběru byl již poměrně znatelný efekt soudkovitosti obrazu, neboli zmiňovaného rybího oka.

  • Kapacita

Vnitřní paměť kamer do auta se obvykle pohybuje od 16 do 64 GB. Kamery obsahují paměťový slot, nejčastěji na microSD karty.

Maximální délka nahrávaného videa se odvíjí nejen od celkové kapacity paměti, ale také od kvality nahrávaného záznamu. Na kameru s vnitřní pamětí 32 GB se vejde orientačně až 14,5 hodiny v HD kvalitě a 7,1 hodiny ve Full HD kvalitě.

Aby člověk netrávil spoustu času archivováním nebo mazáním nahraného záznamu, podporují moderní přístroje tzv. smyčku. To znamená, že po naplnění kapacity začne automaticky kamera přemazávat starý záznam novým videem.

Rekordmanem z TOP 10 co do kapacity byl přístroj DOD RC500S. Maximální kapacita paměťové karty v tomto případě dosahovala 128 GB.

  • Napájení kamery do auta

Nejčastěji se lze setkat s napájením prostřednictvím 12 V zásuvky, kterou disponuje každý automobil. Některé modely autokamer jsou ale navíc vybaveny také vnitřní baterií, díky které může kamera po omezenou dobu fungovat například i mimo automobil – třeba při dokumentování stavu vozidla po nehodě se tato vlastnost může hodit.

TIP: Každý řidič by měl vědět, jaká jsou obecná pravidla v situaci, kdy je účastníkem autonehody. Na škodu není znát ani to, jak správně nahlásit pojistnou událost na pojišťovně.

Pokud autokamera disponuje vlastní baterií, jsou problémem extrémní teplotní podmínky, které v autě mohou nastat. Baterie integrovaná přímo v kameře totiž není schopná dlouhodobě zvládat extrémní horko nebo naopak extrémní zimu. Někdy bývají baterie nahrazovány speciálními kondenzátory, nicméně ty nemají takovou kapacitu.

V TOP 10 nemá baterii pouze model kamery DOD RC500S, Niceboy C1 a LAMAX DRIVE C3.

Další funkce autokamery

Kromě výše uvedených náležitostí mnohé modely autokamer disponují funkcemi, které zpříjemňují jejich užívání, případně nabízí službu nad rámec standardního natáčení videa. Jedná se zejména o:

  • automatické zapnutí – kamera se zapne při rozjezdu automobilu,
  • G-senzor – po nárazu automobilu dochází k uzamknutí nahrávky, aby nemohlo dojít k jejímu smazání (někdy pouze manuální uzamknutí),
  • GPS modul – ujetou trasu kamera zaznamenává přímo do mapy,
  • mikrofon – pořizuje zvuky z interiéru vozidla,
  • fotoaparát – speciální tlačítko na kameře pro pořízení statického snímku,
  • parkovací režim – ve chvíli, kdy je vozidlo zaparkované a v okolí zaznamená pohyb, spustí kamera nahrávání,
  • magnetický držák – rychlé uchycení kamery bez potřeby složitého montování, ideální pro případy rychlého vyjmutí kamery z auta,
  • a mnoho dalších funkcí.

Některé funkce jsou pro komfortní využívání autokamer nezbytné. Naopak například kamery do auta s nočním viděním poskytují sice určitou výhodu navíc, ale jak se zmiňuje již výše, může to být jen výhoda zdánlivá.

Přehled některých funkcí u jednotlivých modelů kamer do auta z TOP 10 a navíc hodnocení uživatelů podle portálu Heureka.cz prezentuje následující tabulka:

Model kamery  G-senzor Fotoaparát a mikrofonGPS modulMagnetický držákHodnocení podle Heureka.cz 
Eltrinex LS500 GPSANOANOANOANO90 %
DOD RC500SANOANOANONE97 %
TrueCam A7sANOANOANONE80 %
Xiaomi Yi Dash CameraANOANONENE91 %
Navitel R1000ANOANOANOANO75 %
LAMAX DRIVE C7ANOANONENE
Niceboy C1ANOANONENE77 %
LAMAX DRIVE C3ANOANONENE
TrueCam A4ANOANONENE86 %
MIO MiVue C330ANOANONENE96 %

Jak se již v článku uvádí, některé přístroje lze využít jako couvací kamery do auta. Nejlepší couvací kamera je podle zákazníků od výrobce Cel-Tec, ale lze je zakoupit i v Číně. Kamery do auta s GPS pro změnu mohou informovat o aktuální rychlosti, směru jízdy a aktuálních policejních kontrolách.

Z pohledu legislativy

Přestože kamera do auta nepatří do povinné výbavy, lze ji vidět za předním sklem vozů čím dál tím více. V České a Slovenské republice je používání autokamery zcela legální. Musí se však dodržovat určitá pravidla. V prvním případě se nesmí stát, aby kamera jakkoliv omezovala výhled z auta. Proto se nejčastěji umisťuje za nebo mírně pod zpětné zrcátko.

Určitým řešením je také kamera do auta ve zpětném zrcátku. Vypadá jako větší zpětné zrcátko, kamera je v něm zabudovaná a obraz se promítá přímo na ploše zrcátka. Jejich cenová úroveň záleží na zvoleném modelu, nicméně dají se sehnat již od cca 600 korun. Kamera do auta ve zpětném zrcátku poskytuje veškeré podstatné náležitosti – full HD, nahrávání ve smyčce, fotoaparát aj.

Natočený záznam není možné zveřejňovat na internetu, pakliže jsou zde jasně čitelné SPZ jiných vozidel nebo dokonce tváře cizích osob. Zejména u SPZ na přání lze jednotlivé znaky vyčíst velmi jednoduše.

Naopak v případě autonehody se záznam z autokamery jako důkazní materiál běžně akceptuje.

Pokud ale řidič vyjede do zahraničí, musí si předem zjistit, zda konkrétní země akceptuje kameru do auta či nikoliv. V některých zemích (jako například v Rakousku) při použití kamery hrozí vysoké pokuty.

Poslední aktualizace: 21. 02. 2019