Menu
Kódy bank

Kódy bank

2 minuty čtení

Jednotlivé kódy bank se hodí znát. Každá banka má přiřazený svůj vlastní unikátní bankovní kód. Kromě bankovního kódu mají banky přidělen i SWIFT/BIC kód. Jaký je mezi ním a klasickým kódem rozdíl? 

Kód banky představuje poslední čtyřčíslí u běžného bankovního účtu. Tento bankovní kód přiřazuje dané instituci Česká národní banka. Většina internetových bankovnictví nabízí při posílaní tuzemské platby seznam s kódy bank, proto není nutné si jednotlivé kódy bankovních ústavů pamatovat z paměti.

Zde seznam bankovních institucí a bankovních kódů v ČR.

Bankovní instituceKód banky
Air Bank Kód banky 3030
CitiBank Kód banky 2600
Creditas Kód banky 2250
Česká spořitelna Kód banky 0800
ČSOB Kód banky 0300
Equa bankKód banky 6100
Expobank Kód banky 4000
Fio banka Kód banky 2010
Hypoteční banka Kód banky 2100
ING BankKód banky 3500
Komerční banka Kód banky 0100
mBank Kód banky 6210
MONETA money bank Kód banky 0600
RaiffeisenbankKód banky 5500
SberbankKód banky 6800
Unicredit bankKód banky 2700
Zuno bankaKód banky 2310

SWIFT/BIC kódy

Další bankovní kódy, se kterými je možné se dostat do styku, jsou kódy SWIFT/BIC. SWIFT znamená „Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication“ neboli „Společnost pro světovou mezibankovní finanční telekomunikaci“. Zkratka představuje název společnosti sídlící v Belgii, která mezinárodní kódy bankám přiřazuje.

BIC zase znamená „Bank Identifier Code“ neboli „Bankovní identifikační kód“. SWIFT/BIC kódy se používají při mezinárodních platebních stycích. Jedná se o osmimístný kód.

Zde seznam SWIFT/BIC kódů bank.

Bankovní instituceSWIFT/BIC kód
Air Bank Kód AIRACZPP
CitiBank Kód CITICZPX
Creditas Kód CTASCZ22
Česká spořitelna Kód GIBACZPX
ČSOB Kód CEKOCZPP
Equa bankKód EQBKCZPP
Expobank Kód SOLACZPP
Fio banka Kód FIOBCZPP
Hypoteční bankaNemá SWIFT/BIC kód
IGN BankKód INGBCZPP
Komerční banka Kód KOMPCZPP
mBank Kód BREXCZPP
MONETA money bank Kód AGBACZPP
RaiffeisenbankKód RZBCCZPP
SberbankKód VBOECZ2X
Unicredit bankKód BACXCZPP
Zuno bankaKód ZUNOCZPP

U SWIFT/BIC kódů bank znamenají první 4 místa samotný kód banky (AIRA u Air Bank), poté dvě čísla pro příslušnou zemi (CZ ve všech případech) a poté dvě čísla pro daný region, kde banka sídlí (PP vě většině případů – Praha).

Jaké jsou největší banky v ČR 2018?

Jak je vidno, na českém trhu funguje celá řada bankovních institucí. Které banky patří mezi největší v počtu klientů v roce 2018?

BankaPočet klientů
Česká spořitelna4,7 mil.
ČSOB3,7 mil.
Komerční banka1,6 mil.
MONETA money bank1 mil.
Fio banka0,8 mil.

Data převzata ze zveřejněných čísel na webových stránkách jednotlivých bank (data k 31.12.2017)

Česká spořitelna si pořád drží náskok nad ČSOB, ztrácí ale své klienty po sto tisících. ČSOB a Komerční banka zažívají velmi drobný růst (v řádu tisíců). Nejvíce se v růstu počtu klientů daří středně velkým bankám. Mezi ně patří Fio banka, která meziročně roste o zhruba 110 000 klientů a Air Bank, která zažívá meziroční růst o 80 000 klientů.

Důvodem pro změnu banky bývají nejčastěji vysoké poplatky u té současné, nízký či žádný úrok na svém současném bankovním účtu a drahé nevýhodné úvěry. Tento trend lze vypozorovat např. při porovnávání jednotlivých hypotečních úvěrů.

V našem článku o hypotékách jsme porovnali současné ceny hypoték a Fio banka nabízí z porovnávaných nabídek nejlepší úrok. Následuje ji Air Bank a až poté největší banky v počtu klientů. Jak Česká spořitelna, tak ČSOB si účtují roční poplatek za vedení úvěru, zatímco konkurence ji nabízí bez poplatků.

Poslední aktualizace: 04. 09. 2018