Menu
Konsolidace půjček – k čemu slouží, kdy se vyplatí

Konsolidace půjček – k čemu slouží, kdy se vyplatí

2 minuty čtení

V případě, kdy se člověku nahromadí více než jedna půjčka, se úrok může dostávat do vysokých čísel. Pro tento případ bývá konsolidace vhodným řešením. Stávající půjčky přebere zvolená banka a spojí je do jedné velké, mnohdy výhodnější půjčky.

Co to je konsolidace půjček?

Konsolidace půjček je vlastně sloučení půjček. Nemusí se jednat jen o půjčky a úvěry samotné. Lze také sloučit dluhy z kontokorentu či z kreditních karet. Konsolidací úvěrů lze výrazně snížit výší měsíčních splátek. Úrok a celková splatná částka se taky většinou sníží.

Lidem se často plete rozdíl mezi debetní a kreditní kartou, proto se vyplatí si přečíst, jaký je rozdíl mezi kreditní a debitní kartou.

Samozřejmě, banka nemusí žádosti na sloučení úvěrů vyhovět. Svou šanci na úspěch je možné navýšit několika faktory. Mezi ně patří:

  • status „bonitního“ klienta – tj. klient schopný nový úvěr splatit
  • již přítomný úvěr u dané banky – často se lidé obrací s konsolidací půjček k bance, u které už mají sjednaný úvěr (zpravidla ten nejvyšší)
  • spíše než žádosti, je lepší poslat dotaz – pokud banka odmítne žádost o sloučení úvěrů, zapíše se to do registru a tím se sníží šance na vyhovění u ostatních bank

Stojí za to se podívat, jestli nenabízí banka stávající konsolidaci již v internetovém bankovnictví nebo v aplikaci Správce financí. Například internetbanking od České spořitelny nazvaný George na základě personifikovaného nastavení mimo jiné sám upozorní klienta v případě,  kdy je vhodné konsolidovat nebankovní půjčky.

Kdy se vyplatí?

Konsolidace je dobrým řešení pro případy, kdy je rodinný rozpočet natolik zatěžkán úroky z několika úvěrů, že na jejich „hašení“ putuje většina finančních prostředků.

V této situaci se často lidé upisují nebankovní organizaci pro další půjčku na splacení půjček předchozích. Klasická bankovní organizace totiž nakládá s takovými úvěry velmi opatrně. Je to velmi nebezpečný stav, jakýkoliv výkyv (např. ztráta zaměstnání, nehoda) může dlužníka dostat do značných problémů. Dále mohou následovat exekuce či bankrot.

Proto je vždy lepší se podívat, zdali konsolidace úvěrů může pomoci odlehčit měsíční rozpočet. Mimo to umožňuje také lepší přehled a kontrolu existujících úvěrů a výše splátky. Pokud by nastaly výše zmíněné problémy, člověk by jednal jen s jednou bankou o např. možnosti splátku odložit.

Rozdíl mezi refinancováním a konsolidací

Konsolidace a refinancování. Často se tyto dva termíny pletou. Jde o podobný účel, rozdíl je však počet úvěrů. Refinancování se sjednává jen pro jednu půjčku, zatímco konsolidace je možná u 2 a více úvěrů. Oba případy mají potenciál ušetřit peníze na splátkách.

Kde si zřídit nejvýhodnější konsolidaci?

Bank, které nabízí sloučení půjček, je mnoho. Dnes ale člověk už nemusí běhat po bankách osobně, nebo navštěvovat každou webovou stránku banky zvlášť, aby získal nejlepší sloučení půjček. Konsolidace lze buď porovnat nebo si zadat údaje do internetové konsolidační kalkulačky.

Použitím tabulky srovnání půjček je možné mít přehled nad různými úroky, poplatky a maximální výší konsolidace. Nejvýhodnější půjčku je ale potřeba si vybrat sám. Naopak konsolidační kalkulačka ukáže nabídky konsolidací od bank, které to pro danou situaci umožňují. Lze si tak zvolit nejlevnější půjčku.

Poslední aktualizace: 12. 07. 2018