Menu
Kontokorent – co to je, jak ho získat a kdy se vyplatí

Kontokorent – co to je, jak ho získat a kdy se vyplatí

Poslední aktualizace: 29. 06. 2018

2 minuty čtení

Kontokorentní úvěr, zkráceně „kontokorent“, si lze sjednat jako součást běžného účtu u banky. Umožní uživateli přečerpat své finance až do mínusu, chybějící částku poté musí doplatit. V podstatě kombinuje výhody kreditní karty a běžného účtu. Přichází ale také s veškerou zodpovědností, se kterou se pojí bankovní úvěry.

Co je kontokorent?

Jedná se o formu půjčky. V případě, kdy je potřeba zaplatit něco, na co zůstatek na účtě nestačí, se konto přečerpá do mínusu. Úvěr je poté potřeba splatit vložením peněz na účet. Většina poskytovatelů kontokorentu vyžaduje být alespoň jednou ročně v plusu a tím splatit dluhy. Některé banky mají toto období kratší, je důležité si pozorně přečíst smlouvu.

Banka nastavuje limit kontokorentu, často jako násobek měsíčního přijmu. V případě, kdy je přečerpaná částka vyšší než určený limit, bude klient zpoplatněn.

Vyplatí se především v případech, kdy půjčenou částku plánujete splatit v řádu dní až týdnů. Úrok na delší dobu je poměrně vysoký.

Jak kontokorent získat?

Nejjednodušší způsob je si kontokorent zřídit u stávající banky, pokud ho poskytuje. Nemusí to však být nejvýhodnější variantou. Každá banka má vlastní RPSN (roční procentní sazba nákladů), zároveň si mnohdy účtují poplatky za vedení kontokorentu. Všechny tyto aspekty ovlivňují celkovou výhodnost kontokorentu.

Většinou banky požadují, kromě identifikace, také doložení příjmů za poslední 3 měsíce. Také k získání bude vyhodnocena uchazečova bonita (schopnost úvěr splácet). Může se stát, že bude žádost zamítnuta.

Kdo nabízí nejvýhodnější kontokorent?

Při výběru kontokorentu je potřeba dbát na tyto důležité otázky:

  • Je vedení kontokorentu zpoplatněno?
  • Do jaké výše ho lze přečerpat?
  • Jak vysoká je úroková sazba?
  • Jak dlouho smí účet zůstat v mínusu?

Pro zpřehlednění těchto otázek poslouží tabulka šesti nejpopulárnějších kontokorentů.

 

Poskytovatel kontokorentu Poplatek za vedení Úroková sazba Výše přečerpání Potřeba být v plusu
AirBank kontokorent Zdarma 20,62 % 50 000 Každých 12 měsíců
Česká spořitelna kontokorent Zdarma 18,90 % 100 000 Každých 12 měsíců
Equa Bank kontokorent Zdarma 19,90 %* 100 000 Neomezeně
Fio Banka kontokorent Zdarma 18,90 %* 1 500 000 Každých 12 měsíců
Komerční banka kontokorent (Povolený debet) Zdarma 19,99 %* 60 000 Každých 12 měsíců
Moneta kontokorent (Flexikredit) 49 (29 Kč u účtů Genius Start a Konto Genius Active) 21,99 % 100 000 Neomezeně

 

*Jedná se o nejvyšší úrokovou sazbu, nižší lze získat volbou jiného tarifu nebo prémiovým účtem u dané banky

Kdy se kontokorent vyplatí?

Kontokorent je forma úvěru, která se vyplatí při pořizování středně drahých věcí na kratší dobu. Klasický spotřebitelský úvěr by při půjčování menších až středních částek vyšel až moc draho. Úrok se u kontokorentu začne počítat denně při přečerpání do mínusu. Proto se vyplatí dluh srovnat co nejdříve.

Ke zvážení stojí také kreditní karta. Na rozdíl od kontokorentu nabízí bezúročné období, kdy se částka v mínusu ještě neúročí. Nevýhodou kreditní karty je obtížnost jejího vydání a poplatky za její vedení a za nedostatečně časté používání.

Kontokorent je tedy jakousi kombinací běžného účtu a kreditní karty.