Menu
Kontokorent – co to je, jak ho získat a kdy se vyplatí

Kontokorent – co to je, jak ho získat a kdy se vyplatí

3 minuty čtení

Kontokorentní úvěr, zkráceně „kontokorent“, si lze sjednat jako součást běžného účtu u banky. Umožní uživateli přečerpat své finance až do mínusu, chybějící částku poté musí doplatit. V podstatě kombinuje výhody kreditní karty a běžného účtu. Přichází ale také s veškerou zodpovědností, se kterou se pojí bankovní úvěry.

Co je kontokorent?

Jedná se o formu půjčky. V případě, kdy je potřeba zaplatit něco, na co zůstatek na účtě nestačí, se konto přečerpá do mínusu. Úvěr je poté potřeba splatit vložením peněz na účet. Většina poskytovatelů kontokorentu vyžaduje být alespoň jednou ročně v plusu a tím splatit dluhy. Některé banky mají toto období kratší, je důležité si pozorně přečíst smlouvu.

Banka nastavuje limit kontokorentu, často jako násobek měsíčního přijmu. V případě, kdy je přečerpaná částka vyšší než určený limit, bude klient zpoplatněn.

Vyplatí se především v případech, kdy půjčenou částku plánujete splatit v řádu dní až týdnů. Úrok na delší dobu je poměrně vysoký.

TIP: Srovnáním cen plynu lze ušetřit tisíce korun. Díky tomu je možné si kontokorent nechat v záloze pro splacení i jiných plateb než těch za energii.

Jak kontokorent získat?

Nejjednodušší způsob je si kontokorent zřídit u stávající banky, pokud ho poskytuje. A to třeba hned při založení běžného účtu nebo účtu pro studentyNemusí to však být nejvýhodnější variantou. Každá banka má vlastní RPSN (roční procentní sazba nákladů), zároveň si mnohdy účtují poplatky za vedení kontokorentu. Všechny tyto aspekty ovlivňují celkovou výhodnost kontokorentu.

Většinou banky požadují, kromě identifikace, také doložení příjmů za poslední 3 měsíce. Také k získání bude vyhodnocena uchazečova bonita (schopnost úvěr splácet). Může se stát, že bude žádost zamítnuta.

Kdo nabízí nejvýhodnější kontokorent?

Při výběru kontokorentu je potřeba dbát na tyto důležité otázky:

  • Je vedení kontokorentu zpoplatněno?
  • Do jaké výše ho lze přečerpat?
  • Jak vysoká je úroková sazba?
  • Jak dlouho smí účet zůstat v mínusu?

Pro zpřehlednění těchto otázek poslouží tabulka šesti nejpopulárnějších kontokorentů.

Poskytovatel kontokorentuPoplatek za vedeníÚroková sazbaVýše přečerpáníPotřeba být v plusu
AirBank kontokorentZdarma20,62 %50 000Každých 12 měsíců
Česká spořitelna kontokorentZdarma18,90 %100 000Každých 12 měsíců
Equa Bank kontokorentZdarma19,90 %*100 000Neomezeně
Fio Banka kontokorentZdarma18,90 %*1 500 000Každých 12 měsíců
Komerční banka kontokorent (Povolený debet)Zdarma19,99 %*60 000Každých 12 měsíců
Moneta kontokorent (Flexikredit)49 (29 Kč u účtů Genius Start a Konto Genius Active)21,99 %100 000Neomezeně

*Jedná se o nejvyšší úrokovou sazbu, nižší lze získat volbou jiného tarifu nebo prémiovým účtem u dané banky

Nejnižší úrok nabízí kontokorent České spořitelny a kontokorent Fio banky. U této formy půjčky od Fio banky se platí úrok jen z vypůjčené částky. Při zřizování kontokorentu České spořitelny si lze maximální výši přečerpání nastavit na výši měsíční výplaty. Tímto by kontokorent fungoval jako „předvýplatová“ rezerva a jakékoliv dluhy by se vždy splatily při obdržení výplaty.

Kdy se kontokorent vyplatí?

Kontokorent je forma úvěru, která se vyplatí při pořizování středně drahých věcí na kratší dobu. Klasický spotřebitelský úvěr by při půjčování menších až středních částek vyšel až moc draho. Úrok se u kontokorentu začne počítat denně při přečerpání do mínusu. Proto se vyplatí dluh srovnat co nejdříve.

Ke zvážení stojí také kreditní karta. Na rozdíl od kontokorentu nabízí bezúročné období, kdy se částka v mínusu ještě neúročí. Nevýhodou kreditní karty je obtížnost jejího vydání a poplatky za její vedení a za nedostatečně časté používání.

Kontokorent je tedy jakousi kombinací běžného účtu a kreditní karty.

Poslední aktualizace: 29. 06. 2018