Menu
Kryptoměny a bitcoin investice – návod pro začátečníky

Kryptoměny a bitcoin investice – návod pro začátečníky

8 minut čtení

Delší dobu sleduji dění kolem Bitcoinu a kryptoměn. Docela dlouho jsem považoval obor za velmi rizikový a trochu jako technologickou hračku malé komunity vývojářů a nadšenců.

Nedávno mi kamarád popsal, jak masivní infrastruktura vznikla kolem kryptoměn za poslední rok. Ukázal mi ekosystém kryptoměn, do kterého se zapojily velké firmy jako Visa nebo MasterCard. Přidávají se velké banky a investiční firmy jako JP Morgan.

Jeden z mnoha projektů pro placení kryptoměnami pomocí běžné platební karty je Monaco

Ten rozhovor byl pro mě zásadní otevření očí. Začal jsem kryptoměny a Bitcoiny více studovat. Kryptoměny už nevypadají jako spekulace. Za vývojem kryptoměn a ostatních blockchainových projektů stojí značné investice a zkušené týmy a systém působí dost stabilně.

V článku popíšu jak jsem jako úplný nováček začal investovat do kryptoměn, jaké burzy a aplikace jsem vybral a jak se změnil můj pohled na kryptoměny.

Investice do kryptoměn

Systém kolem kryptoměn je z mnoha pohledů velmi propracovaný. Přesto jsme stále na začátku. Většina lidí o kryptoměnách nemá ani ponětí a to se bude v následujících měsících a letech dost měnit. Kryptoměny mohou představovat ideální způsob, kam investovat peníze.

Podle některých názorů budou kryptoměny jedna z velkých finančních změn, kterou zažijeme. A změna je z business pohledu příležitost.

Kamarád zkušený investor dokonce říká, že kryptoměny mohou být jedna z největších business příležitostí v našich životech, protože ta změna bude mít velký dopad. Ukáže se časem. Jeho velký optimismus chápu, když vidím jak do kryptoměn poslal řádově miliony Euro na investicích. Nezbývá mu nic jiného než být optimista. 😉

Zaznamenal jsem několik větších investic do kryptoměn v řádu desítek miliónů korun i v českém rybníčku. Moc se o tom veřejně nemluví. Z mnoha věcí mi vyplývá, že kryptoměny už dávno nejsou obor jen pro ajťáky a ekonomické anarchisty.

Dost možná kryptoměny mohou být nová vrstva v ekonomice. Podobně jako pomocí internetu a technologií Booking a AirBnb změnily obor hotelů a Uber změnil obor osobní přepravy.

Technicky obor kryptoměn je špičkově našlápnutý, nesrovnatelná situace s tradičními bankami, kterým ujel vlak. Obor kryptoměn je na vysoké úrovni a může konkurovat mainstreamovým technologiím. Zdá se, že ekosystém kryptoměn vytváří novou paralelní ekonomiku.

Moje zkušenosti s investováním do kryptoměn

Při investicích do kryptoměn se nepovažuji za spekulanta či tradera. Podobně jako v podnikání se považuji za aktivního investora. Nastudoval jsem poměrně rozsáhlé množství informací a jako u mých online projektů denně strávím spoustu času sledováním čísel, trendů a aktualit.

Už v květnu jsem měl v plánu na doporučení kamaráda investovat 10.000 dolarů do Litecoinu a Etherea, bohužel jsem se zasekl u registrace na burze. Měl jsem tou dobou hromadu práce na projektech a nechal to plavat. Po půl roce z těch 10.000 dolarů mohlo být 40.000 dolarů.

Hodil jsem na Twitter jsem hodil odkaz na screen z Whatsappu, kde mi kamarád dobře radil a já si nenechal říct a tak trochu to vyprokrastinoval:

Jak si vybrat burzu pro kryptoměny

Nákup Bitcoinu a kryptoměn lze uskutečnit na online burzách kryptoměn, na které si pošlete peníze ze svého bankovního účtu nebo z platební karty.

Jako většina nováčků jsem i já začal investovat na burze Coinbase, kde jsem na doporučení mých známých zvolil velmi konzervativní začátek a rozprostřel portfolio mezi 3 nejznámější kryptoměny – Bitcoin, Ethereum a Litecoin. Později jsem do portfolia zařadil ještě Monero.

Velmi se mi líbila jednoduchost uživatelského prostředí i výborná mobilní aplikace, přes kterou je možné nakupovat nebo prodávat kryptoměny.

Tip: Přes tento odkaz na Coinbase získáte vstupní bonus 10 USD od Coinbase při nákupu za alespoň 100 USD/EUR.

Je lehké začít nakupovat aktivum, když se dostane do mainstreamu. Jen málo z nás mělo ovšem odvahu začít investovat do bitcoinu, když o něm skoro nikdo nevěděl. Respekt!

Nicméně poté, co jsem se trochu kryptoměnově oťukal jsem z důvodu vysokých poplatků přešel na burzu Coinmate.io, za kterou stojí Češi a můžu nakoupit Bitcoin nebo Litecoin přímo za koruny platbou na účet burzy ve FIO bance. To je velká výhoda, protože díky tomu se peníze z mého účtu ve FIO bance připíšou na Coinmate během minutky a můžu rychle nakupovat.

Pro nákupy Ethereum a Monero používám burzu Kraken, která nabízí více měn a solidní poplatky. Monero také patří do konzervativní kryptoměnové čtveřice.

Kraken nabízí některé pokročilé funkce pro nákup kryptoměn. Na Krakenu využívám možnosti nastavit pravidla pro automatické nákupy – nákup se zprocesuje po dosažení stanovené nákupní částky (např. Kraken za mě automaticky nakoupí, když Monero poklesne na částku XXX Euro).

Kurzy kryptoměn kolísají, tak jsou automatické nákupy dost praktické. Když dojde k většímu poklesu, řada lidí nakupuje a burzy nestíhají odbavovat požadavky a systémy jsou nedostupné.

Ještě mám doporučení na burzy PoloniexBittrex, BinanceBitfinex a Bitstamp, které jsou také dost oblíbené a nabízí další měny a možnosti nákupu. Na Bittrex i Bifinex věřím brzy mrknu, postupně bych chtěl vyzkoušet i burzy Poloniex, Binance a Bitstamp.

TIP: Jak se stát rentiérem? O tom pojednává tento článek z vPenize.cz.

Převody peněz – pozor na kurzy a poplatky !!

Velkou výhodou burzy Coinmate.io je již zmíněná možnost nakoupit Bitcoin a Litecoin přímo za české koruny. Na jiných burzách se většinu obchoduje v páru EUR nebo USD.

Pokud na Coinmate.io obchodovat nechcete, doporučuji si založit eurový účet u nějaké tuzemské banky, například založení účtu u FIO banky je zdarma.

Důležitá věc – konverzi z korun na eura doporučuji udělat přes službu Roklen, která nabízí výhodné směnné kurzy. Služba Roklen je užitečná hlavně proto, že banky jsou pro konverzi často zbytečně drahé. Můžete tratit na jedné směně CZK/EUR okolo 0,5-0,7 Kč za 1 Euro. Pokud investujete 30.000 Euro, zbytečně při směně přijdete o 15.000-21.000 Kč. Nesmyslné.

Při posílání peněz na burzu je důležité dát si pozor na poplatky za platbu v cizí měně. FIO banka má za platbu v EUR (dříve nazývaná ve FIO jako SEPA platba) poplatek okolo 20 Kč, u USD se poplatek pohybuje už okolo 500 Kč. Alternativy bankovních převodů se zabývá náš článek o převodu peněz.

Investiční strategie

Rozhodl jsem se, že do kryptoměn budu postupně investovat přibližně 20% mých volných prostředků na investice. To je částka na horní hranici toho, co se doporučuje pro tak rizikovou investici jako jsou kryptoměny. Osobně je to částka, kterou bych zvládl oželet. Už jsem rozházel peníze za větší nesmysly, než jsou investice do kryptoměn.

Důležité: Je dobré mít stále na paměti, že za měsíc nebo za rok můžete o všechny peníze investované do kryptoměn ze dne na den přijít. To riziko zde je a není zanedbatelné.

V budoucnu plánuji pokračovat v investicích do konzervativních měn. Na tenký led spekulací se pouštět nechci. Mezi konzervativní měny řadím Bitcoin, Litecoin, Ethereum a Monero.

Nedávno jsem se dozvěděl, že podobný investiční mix má také proslulý instagramový král Dan Bilzerian, který své portfolio diverzifikoval takto:

Přemýšlím, že bych si časem vybral zainvestovanou částku (mých 20 % investovaných peněz) a zbytek vydělaných peněz bych si nechal v kryptoměnách. Může to být takové vylepšené penzijní připojištění.

Kryptoměny patří do peněženky

Kryptoměny se nenechávají na burze. To není bezpečné. Ukládají se do kryptoměnové peněženky, která může být buď softwarová (například do mobilu) nebo hardwarová.

Nejbezpečnější jsou hardwarové peněženky. Nejznámějšími jsou Ledger a Trezor. Mí známí a zkušení investoři používají oba typy. Trezor je možná o chlup oblíbenější, na druhou stranu má malou podporu menších měn. Pokud chcete investovat do více měn, zvolte Ledger. Osobně jsem začal používat Ledger Nano S.

Důležité doporučení jednoho mého známého:

  • Peněženku na kryptoměny kupuj zásadně z oficiálních stránek
  • V případě peněženky ani zaměstnancům Alzy nevěřím dost na to, abych od nich vzal tak důležité zařízení, co se týká bezpečnosti a peněz – nikdy nevíš, kdo Alze dodal nějaký fake nebo upravený firmware, atd.

Aplikace

Ještě doplním, jaké aplikace se mi osvědčily pro práci s kryptoměnami a sledování kurzu a výkonnosti investovaných peněz.

Cryptocompare

Základem je aplikace pro management investice – velmi oblíbené je sledování výkonnosti portfólia přes CryptoCompare. Výborná až návyková aplikace. Neexistující mobilní aplikaci jsem šikovně nahradil vytvořením odkazu na plochu iPhone a tak vůbec nepoznám, že stránka nemá aplikaci – stránka běží v prohlížeči, na pár kliků je dostupná výkonnost investice.

Cryptocompare umožňuje vytváření veřejných portfolií, kde mohou lidé diskutovat nad nápady, kde a jak se dá konkrétní portfolio vylepšit.

Doporučuji se kouknout na zajímavé portfolio od lidí, co stojí za projektem Altconia.com. Jsou to mimochodem Češi a jsou i aktivní na Twitteru.

Náhled na výkonnost portfolia chlapů z Altconia.com

BTC alert

Pro sledování trendů mám nastavené na mobilu upozornění na výkyvy v kurzu. V současné době zkouším aplikaci BTC alert, která umožňuje sledovat relativní změny kurzu.

Sledování relativních změn kurzu je dost praktické. Můžu si nechat zasílat upozornění typu „Upozorni mě, když se kurz změní o 2.5%“. To je rozdíl od většiny aplikací, které upozorňují ve stylu „Upozorni mě, až Bitcoin překročí hranici 200.000 Kč“.

Crypto Pro

Placená aplikace, co mám na iPhone a umožňuje sledovat aktuální kurzy. Velmi dobře použitelná a zároveň má i dost různých nastavení, aby přehled kurzů byl snadný a na pár kliků.

Podobně jako u mých investic do online projektů, také zde sleduji pečlivě vývoj trhu. V poslední době mě nadchly dva české projekty – startup Signals, který umožňuje pomocí umělé inteligence obchodovat s kryptoměnami a právě projekt s českým rukopisem Altconia.com, který se soustřeďuje na vzdělávání v oblasti kryptoměn.

Zajímavé články, trendy a novinky u kryptoměn sleduji podobně jako u online investic přes výbornou aplikaci Feedly, která umí chytře vyzdvihnout důležité články v daném tématu.

Pokud máte zájem o informace ze světa kryptoměn a nebo se díky nim dokonce stát rentiérem, tak čas od času přidávám příspěvky na můj Twitter, tak si mě určitě nezapomeňte přidat!

Poslední aktualizace: 06. 12. 2017