Menu
Letiště Praha – přílety, odlety, parkování u letiště

Letiště Praha – přílety, odlety, parkování u letiště

6 minut čtení

Jedete pro své blízké na letiště a potřebujete znát stav jejich letu? Nevíte zda už letadlo přistálo a co když má zpoždění? Nechcete čekat na letišti a platit zbytečně vysoké parkovné? Stáhněte si aplikaci pražského letiště nebo sledujte status letu na webu letiště Praha. Poradíme vám, jak se rychle orientovat.

Letiště Václava Havla

Letiště Praha, a. s.,je dceřinou společností Českého Aeroholdingu, a.s., jehož jediným akcionářem je stát zastoupený Ministerstvem financí ČR.

K přejmenování letiště Letiště Ruzyně Praha došlo 5. října 2012 na Letiště Václava Havla.

Pokud vás zajímá, jak ušetřit čas i peníze, jste na správném místě. Chytře a jednoduše jde už dnes skoro vše a to zejména díky našim telefonům a vysokorychlostnímu internetu vždy po ruce.

Dáme vám tipy na správné aplikace, které používat na letiště a okolo něj. Prozradíme vám, kde a jak výhodně parkovat. A samozřejmě vám vysvětlíme, jak se ve všem zorientovat.

TIP: Zjistěte si před cestou, jak je to s případnými ztrátami a nálezy na letišti?

Terminál 1 a Terminál 2

Nejdůležitější je vědět k jakému terminálu jste zavázání. Nejzákladnější rozlišení je to, že z Terminálu 1 jsou odbaveny lety mimo schengenský prostoru. Z Terminálu 2 jsou odbaveny lety do zemí součástí schengenského prostoru.

Terminál 1 dále odbavuje lety do Severní Ameriky, Asie, Afriky, Blízký východ, ale také do Velké Británie, Irska, Rumunska, Bulharska a Kypru.

Terminál 2 státy, které spadají do zemí EU, ale i Norska, Islandu, Lichtenštejnska, ale Švýcarska.

Přílety Letiště Václava Havla – Praha

Letiště Praha přílety: Na stránkách pražského letiště najdete ve velké tabulce přílety podle různých parametrů: času, čísla letu, destinace, společnosti, terminálu a statusu. Najdete zde.

Díky tomu můžete jednoduše sledovat let svých blízkých. Tabulka se neustále aktualizuje a vy můžete nahlédnout i do předpokládaných zítřejších příletů.

Pokud hledáte specifický let, stačí ho vyfiltrovat za pomocí údajů: data, času, destinace a společnosti. Stejným způsobem je možné zjistit status letu (v jaké fázi se let nachází), který hledáte. Pokud letadlo ještě nepřiletělo, webové stránky uvádí status formou: „Předpoklad 13:25“. Dle porovnání původně zadaného a předpokládaného času lze tedy zjistit i případné zpoždění letu.

Stránky pražského letiště vám také nabízí upozornění formou ‚‚esemesky‘‘ nebo zasílání aktuálních informací e–mailem.

Odlety Letiště Václava Havla – Praha

Letiště Václava Havla odlety: Všechny informace jsou téměř stejné, odlišují se pouze informací o bráně/přepážce. Pokud chcete sledovat průběh přípravy k letu můžete sledovat tabulku odletů. Tabulka je stejná jako ji znáte z letištních tabulí. Informuje o průběhu příprav letu – od odbavení na letišti po zavírání brány. Najdete zde.

Tabulka odletů a příletů má ještě jednu funkci. Když kliknete na libovolný řádek v tabulce, objeví se veškeré dostupné informace o letu (opět formou tabulky). Možné je to pouze na stránkách pražského letiště.

V posledním sloupci se u odletů může status lišit. Informuje o otevření východu, nástupu, poslední výzvě a odletu. Podrobně je sledovat můžete také za pomocí SMS a e–mailu.

Vše to můžete sledovat přímo ve vašem chytrém telefonu. Stačí si stáhnout přes obchod Google Play nebo Appstore aplikaci letiště Praha a ta vás bude upozorňovat na let, který sledujete. Je to jednoduché a velmi přesné. Upozorňuje na každý krok sledovaného letu.

Alternativně lze použít online letecký radar Flightradar24, který zobrazuje veškeré lety.

Novinky o letovém řádu

Letiště Praha, přílety a odlety – novinky: Letový řád je taktéž formou tabulky, je to to přeci jenom nejpřehlednější způsob. Slouží jako přehled o změnách frekvencí letů. Například když nastane změna a do Londýna začne létat British Airways 6x týdně místo 7x týdně. Vidíte tam i ne tak frekventované lety jako například: Curych 3x týdně společnost Vueling.

www.prg.aero

Parkování u letiště Praha

Už máte informace o letu, ale nevíte kde na letišti zaparkovat? Záleží pouze na dvou věcech. Jak dlouho se chcete zdržet a jak jste benevolentní vůči vzdálenosti k letišti.

Pražské letiště je ke svým návštěvníkům velmi shovívavé, jen je třeba si o tom něco přečíst. Pokud parkujete na jiném parkovišti můžete vlastně zaplatit daleko více peněz, než na parkovišti, které je poskytnuto právě ke správnému účelu.

Která parkoviště k čemu slouží?

www.prg.aero

Dlouhodobá parkování:

Letiště Praha má dohromady pět parkovišť a každé má své specifikum. Parkoviště Holiday je pro ty, kteří chtějí své auto nechat na letišti po dobu dovolené. Je to nejlevnější řešení.

www.prg.aero

Parkoviště Smart je kryté, účelem jsou také dlouhodobá stání. Nachází se přímo u Terminálu 2. První den stojí od 540 Kč.

Záleží na způsobu platby, při online zabookování parkovacího místa to může vyjít i o tisíc korun levněji. Pokud vaše dovolená bude na 10 dní, online způsob platby vám ušetří 1.000 Kč.

www.prg.aero

Parkoviště Comfort je Kryté a střežené parkoviště vybavené moderním kamerovým systémem, které se nachází po levé straně Terminálu 1. Spojení s Terminálem 2 je zde pomocí lávky, další prima věc je možnost dobíjení baterie. Ceny stejné jako u Parkoviště Smart.

Krátkodobá stání

Parkoviště Economy, je pro ty, kteří budou na letišti parkovat více jak hodinu. Nachází se dole u Terminálu 3, hned u příletů. Hodina parkování stojí 50 Kč, ale pozor pokud tam bude stát více jak 12 hodin, cena na hodinu se změní na 590 Kč.

Toto parkoviště je uzpůsobeno na krátkodobá stání pro přílety. Moc lidí ho nevyužívá a na stresuje se na parkovišti nad tímto, že překročí 15 minut čekání a plácnou se pěkně přes kapsu. Zde můžete čekat jak dlouho potřebujete a nebudete v tom za několik stovek. Před tímto parkovištěm zastavují autobusy a vozidla taxi.

Parkoviště Express, je asi nejznámějším. Venkovní parkoviště, jedno je přímo před Terminálem 1 a to druhé přímo před Terminálem 2. Patnáct minut je zde úplně zdarma, půl hodina stojí už 100 Kč.

Je to proto, aby tam lidé opravdu nestavěli dlouho, a expresně vyložili své blízké. Hodí se skvěle pro odlety Praha, neboť své blízké můžete v pohodlí a rychlosti odbavit. Nebudou to mít daleko, takže se s kufry ani nikdo nikam nepotáhne.

www.prg.aero

Srovnání – ostatní parkoviště u letiště

Srovnání parkování letiště:
JménoWeb1 den8 dní13 dníAdresaVzdál. od letiště 
Parkoviště Holidayprg.areo590 Kč1140 Kč1590 KčAviatická 1092/8, Praha 60,55 km
GO parkinggoparking.cz350 Kč1000 Kč1350 KčKe Kopanině 406, Tuchoměřice2,9 km
Parkujeme u letištěparkujemeuletiste.cz200 Kč600 Kč900 Kč252 68 Nové Středokluky4,8 km
Parkoviště letiště Ruzyněparkovisteletiste

ruzyne.cz

400 Kč499 Kč600 KčDrnovská 507/73, Praha 65,7 km
Parkiaparkia.cz444 Kč889 Kč1444 KčU Prioru 884/4, Praha 66,8 km
Bezstarostně zaparkujbezstarostnezaparkuj.cz500 Kč700 Kč1150 KčNa dráze 211, Červený Újezd15,6 km

Data k 11/2017

Mějte ovšem na vědomí, že je levný a jednoduchý způsob, jak se dostat na letiště nebo z něj. A to využití linek MHD pouze za 32 Kč. Na letiště jezdí autobusy ze Zličína (cca 18 minut), Hlavního nádraží (přibližně 35 minut) a Nádraží Veleslavín (15 minut).

Autobusové linky:

100 – Zličín

119 – Nádraží Veleslavín

Airport Express – Praha hlavní nádraží

Ročně odbaví přes 13 milionů cestujících

Ještě, když se jmenovalo Letiště Ruzyně Praha, přílety a odlety/odbavené osoby neustále rostly. V roce 2009 to bylo 12 482 563 odbavených osob, a v loňském roce 2016 už přes 13 miliónů. Naše letiště pokračuje v pokořování těchto cifer, což je na tak malou zemičku velký úspěch.

Letiště Václava Havla přílety a odlety neustále násobí, neboť například od 1. května 2016 Emirates začali denně létat do Prahy. Podobně tomu je u SAS Scandinavian Airlines, kteří v roce 2018 zahájili přímý spoj Praha – Oslo (s frekvencí 2x týdně). A podle zpráv z letiště se můžeme těšit na další příjemné novinky.

Poslední aktualizace: 19. 05. 2018