Menu
Letní dovolená – levná dovolená u moře

Letní dovolená – levná dovolená u moře

6 minut čtení

Dovolenou u moře považuje většina lidí za svoji chvilku v ráji. K létu zasloužené volno patří, ať si šéf říká, co chce. Někdo si vysněnou letní dovolenou představuje jako all-inclusive pobyt zajištěný cestovní kanceláří, naopak jiný jako dobrodružství na vlastní pěst. Ať už je to jakkoliv, na letní dovolené u moře se dá ušetřit nemalá částka, avšak mnohdy může šetření vést k potížím.

S cestovní kanceláří nebo bez?

Dovolená u moře s cestovní kanceláří má mnoho výhod. Nejenže je to pohodlnější varianta, často je i levnější, než kdyby si dovolenou člověk zařizoval sám.

Cestovní kanceláře jsou pojištěny proti úpadku a jsou ochotny řešit i případné reklamace dovolené. V případě krachu má klient nárok na vrácení celé částky zájezdu. I tak je důležité vybírat cestovní kancelář obezřetně a všímat si předešlých zkušeností klientů.

Kanceláře poskytují klientům servis se vším všudy. Vyhledají vhodný zájezd, který ve své ceně zahrnuje ubytování, dopravu, případně i stravu a pojištění. Zašlou klientovi veškeré potřebné dokumenty včetně ubytovacích voucherů, letenek či jízdenek. Mnoho cestovek má i partnerské firmy poskytující parkování u letiště, tudíž lze ušetřit i zde.

Pakliže má klient zájem, řada cestovních kanceláří prostřednictvím svého delegáta umí zajistit i půjčení auta v zahraničí. Výlety po okolí si tak může člověk dopřát ve svém vlastním režimu.

Letní dovolená u moře může často dosahovat katastrofických částek. Proto je více než výhodné využívat akčních nabídek typu first minute či last minute.

  • First minute – dovolená u moře zakoupená třeba i s půlročním předstihem představuje tzv. first minute dovolenou. Zvýhodněné nabídky lze většinou získat v období zimy. Nejčastěji se jedná o procentuální slevy na celý zájezd nebo děti do určitého věku zdarma. Pokud například již v zimě víme, kam s dětmi k moři, vyplatí se zájezd rezervovat co nejdříve.
  • Last minute – opakem jsou last minute nabídky. Na poslední chvíli cestovní kanceláře zlevňují letní dovolené o desítky procent, běžně lze koupit dovolenou za polovinu. V tomto případě se cestovka snaží „zbavit“ posledních míst v letadle nebo hotelu, aby nemusela platit storno poplatky za nasmlouvané kapacity.
    Čas mezi koupí a odjezdem je velmi krátký, mnohdy se může stát, že odlet je následující den od objednání dovolené u moře.

Srovnání nabídek

Než padne konečné rozhodnutí, je dobré porovnat nabídky různých cestovek. Totožný hotel je k nalezení u více kanceláří, není proto nič jednoduššího, než si nechat spočítat cenu letní dovolené u konkurence.

Druhou variantou je možnost využít portálů cestovních agentur. Cestovní agentura na rozdíl od cestovky nabízí zájezdy mnoha cestovních kanceláří. Je v roli zprostředkovatele a snaží se klientům najít tu nejvýhodnější nabídku. Za zmínku stojí Invia.cz nebo Dovolena.cz.

Zahraniční cestovní kanceláře

Nejoblíbenější jsou německé a rakouské cestovní kanceláře. Jejich nabídka letních dovolených je mnohem širší, neboť německý trh se zájezdy je větší než ten český. Kanceláře nakupují letenky a místa v hotelech ve větších objemech, což se projevuje právě levnějšími zájezdy. Obecně platí, že nejvíce lze ušetřit u exotických zájezdů.

Kdo nemá problém s angličtinou nebo němčinou a nevadí mu odlet z Vídně, Mnichova či Berlína, může zvážit dovolenou se zahraniční cestovkou. Ovšem pozor na kurz eura. Vyplatí se sledovat kurzové pohyby a počkat si na nejpříznivější kurz.

Nezapomínat na recenze

Cestovní kanceláře umí mnohdy výtečně oklamat klienty. Katalogy z nejlepších papírů, krásné upravené fotografie, které mnohdy neodpovídají realitě.

Nevyplácí se sledovat pouze počet hvězdiček. Co je důležitější? Recenze a fotografie přímo od lidí, kteří již hotel navštívili. K tomuto účelu slouží portály jako již zmiňovaná Invia.cz nebo TripAdvisor.com.

Tip: Cestovaní mimo hlavní sezónu je vždy dobrý nápad. Letní dovolená se sice odehrává v letních měsících, tudíž v hlavní sezóně, ale pokud má někdo možnost vycestovat již v květnu/červnu, nebude litovat, když tak učiní. Ceny dovolených u moře bývají mnohem nižší z důvodu menší poptávky. A především ten klid, kdy jsou děti ještě ve škole, je k nezaplacení.

Financování levné dovolené u moře

Kvůli dovolené nemá cenu omezovat své běžné výdaje, nebo se dokonce zadlužovat. Existuje mnoho variant levné dovolené. Rozhodně se nevyplácí brát si na dovolenou půjčky. Mnoho lidí financuje letní dovolenou u moře prostřednictvím spotřebitelských úvěrů nebo rychlých půjček, které v sobě skrývají mnoho nevýhod.

Odborníci se shodují, že brát si půjčku na dovolenou není vhodné řešení. Může to totiž vést k problémům se splácením. Je třeba vzít v potaz různé scénáře, které mohou v životě nastat – nemoc, ztráta zaměstnání atd. Každá další půjčka může potenciální problémy pouze prohloubit.

V dnešní době existuje mnoho možností, jak ušetřit na dovolené. Není žádný problém užít si týden u moře za pár tisíc korun, které lze nastřádat průběžným odkládáním si z výplaty.

Na vlastní pěst

Dovolená u moře na vlastní pěst může být dobrou variantou pro někoho, kdo ovládá alespoň v základech cizí jazyk, má organizační schopnosti a čas na zařizování. Toho totiž není málo.

Nejdůležitější u levné dovolené je ubytování a doprava. Ubytování se dá výhodně sehnat na portálech jako Booking.com. Každý by měl zvážit, co od dovolené očekává – jestli mu bude stačit penzion, nebo jestli požaduje luxusní hotel. Dále si musí uvědomit, že ceny často nebývají konečné, jelikož nezahrnují ubytovací taxu.

Doprava by měla být jednodušší složkou zařizování. Pokud někdo plánuje letní dovolenou autem do bližších destinací, stačí mu dálniční známka a může vyrazit. V případě cesty do států mimo EU je však potřeba mezinárodní řidičský průkaz.

Pokud chce někdo navštívit jižní krajiny, bez letenky se neobejde. Na internetu je možné najít mnoho portálů, které nabízí levné letenky nízkonákladových aerolinek. Pro úplné začátečníky je vhodným příkladem kiwi.com nebo letuska.cz.

Neméně důležitá složka – strava. Ubytování včetně stravy bývá mnohdy dražší, než když si cestovatel zařídí stravu sám. Navíc se nemusí vázat na pevně stanovené časy obědů a večeří. S pomocí internetu lze vyhledat skvělé restaurace za rozumné ceny v každé destinaci.

Stejně tak s pomocí internetu se dá zjistit jaké bude v lokaci počasí, jaký je posun času nebo zdali se tam mění v létě čas. Většina moderních zařízení provádí změnu času automaticky podle aktuální polohy, ale je lepší to zkontrolovat.

Bez pojištění ani ránu. Cestovní pojištění nabízí každá pojišťovna, ovšem v jiných cenových relacích. Zde se opět vyplatí porovnávat. Ke správnému rozhodnutí pomůže srovnání cestovního pojištění. Pojištění se vztahuje na turistické, pracovní i sportovní cesty. Držitelé průkazů ISIC, ITIC a ALIVE mohou využít výhodného cestovního pojištění ISIC. Klienty pojišťovny OZP zase potěší velké slevy na cestovní pojištění Vitalitas.

Není na škodu zvážit také pojištění opuštěné domácnosti, případně také pojištění storna zájezdu nebo zavazadel.

Letní dovolená bez kanceláře je obecně považovaná za levnější a také působivější. Cestovatelé mají možnost získat více zážitků, ale také cenných zkušeností.

Na druhou stranu je zde dost záležitostí, které se mohou pokazit a z vysněné letní dovolené u moře se může stát nepěkná vzpomínka.

Nakonec ať už se jede na vlastní pěst nebo s cestovkou, i po příjezdu do cílové destinace je potřeba dávat pozor na triky a podvody na turisty.

Poslední aktualizace: 25. 07. 2018