Menu
Litecoin je hvězda mezi kryptoměnami, jenže spousta lidí peníze prodělá

Litecoin je hvězda mezi kryptoměnami, jenže spousta lidí peníze prodělá

4 minuty čtení

Před pár dny jsem sdílel své zkušenosti s aktuálně žhavým tématem, kterým jsou kryptoměny. Zde najdete můj článek s pohledem začátečníka v kryptoměnách a Bitcoinu – jak začít investovat do kryptoměn nebo na co si dát pozor. Občas zmiňuji kryptoměny také na mém Twitteru.

Připravil jsem také článek o mém investičním portfóliu kryptoměn. Jednou z hvězd mezi kryptoměnami je v tuto chvíli Litecoin. Růst o stovky procent, silná komunita kolem Litecoinu.

Technologicky se zdá, že je Litecoin v řadě věcí lépe navržen než Bitcoin. Příběh Litecoinu a jeho důvěryhodnost podporuje tvář zakladatele, který aktivně komunikuje s médii. Tak jako má Bitcoin svého Satoshi Nakamoto, Litecoin má Charlieho Lee. To je z pohledu PR určitě správně.

Zakladatel a tvář Litecoinu Charlie Lee ve zpravodajstvi CNBC

Bude rok 2018 rok Litecoinu?

Vypadá to, že rok 2018 může být rokem Litecoinu. Proč?

V současné době zažívá bitcoinová síť velký problém s velikostí transakčních poplatků, které někdy dosahují částek hrubě přes 100 korun. Zde je příležitost pro Litecoin, který je již nyní znám pro své malé transakční poplatky a rychlejší transakce.

Navíc v blízké budoucnosti má přijít na litecoinovou síť nová technologie s názvem Atomic Swaps, která umožní směnit například Bitcoin za Litecoin bez nutnosti směny na burze. Je velice možné, že pokud budu chtít někomu poslat Bitcoiny, tak bude pro mě nejvýhodnější „swapnout“ (vyměnit) Bitcoin za Litecoin a poslat peníze pomocí Litecoinu.

V současné době má Litecoin bohužel jednu nevýhodu, která pro mě jako pro konzervativního investora není příjemná. Je to nevýhoda, která může řadě lidem prodělat peníze.

Litecoin je měna, do které investuje řada drobných investorů. Často přes oblíbenou mobilní aplikaci Coinbase, která umožňuje investovat na pár kliknutí na mobilu. Tato aplikace má nyní v Americe více stažení než YouTube nebo Instagram. Masakr.

Problém drobných investorů, tzv. „taxikářů“

Pracovně těmhle drobným investorům říkám „taxikáři“. Nemají moc zkušeností s investicemi a mohou jednat impulzivně. Ostatně začali nejspíše investovat hlavně kvůli tlaku z médií, než aby přemýšleli nějak o fundamentu kryptoměn.

Velká část hodnoty Litecoinu je tvořena penězi od drobných nezkušených investorů, těchto „taxikářů“. U těchto lidí bude růst nervozita, když se růst zastaví nebo začne hodnota klesat.

Očekává se, že Litecoin hodně poroste. Lidi už vymýšlejí, co si za ty peníze pořídí. Litecoin stejně jako ostatní měny bude mít také výkyvy kurzu podle toho, jak budou psát o Litecoinu média a jak se bude dařit technologii.

Prudký růst Litecoin ukázal třeba v minulých týdnech. Růst hodnoty Litecoinu ze 70 USD na 350 USD pár dní.

Prudký růst Litecoinu na začátku prosince 2017, ze 70 UD na 350 USD za 1 Litecoin

Ve 2017 Litecoin taky klesal. A to dost. Někdy pomalu, někdy rychle.

Vzhledem k tomu, jaký typ lidí do Litecoinu investuje, jeho výkyvy mohou patřit k těm největším na trhu. Hodnota Litecoinu stále více stojí na náladě drobných investorů, těch „taxikářů“. To mohou být lidi, kteří neustojí výkyvy a během výkyvů prodávají.

Sám zakladatel Litecoinu upozornil teď v prosinci, že může přijít velký výkyv. Nečeká se to, nic tomu teď nenasvědčuje, stát se to může. O to více by mohl výkyv zaskočit „taxikáře“.

Oznámení zakladatele Litecoinu na Twitteru zde

Skutečná hodnota Litecoinu

Zajímavý je také pohled na vývoj hodnoty Litecoinu proti hodnotě Bitcoinu. Hodnota jednoho Litecoinu se stále pohybuje kolem 0,01 až 0,02 Bitcoinu. A ke konci roku spíše jen dohání ztrátu z dřívějších měsíců.

To znamená, že i když je růst Litecoinu teď opticky dost zajímavý, stále je Litecoin někde kolem 0,015 Bitcoinu. Na této hodnotě byl už v květnu nebo v černu.

Důležité je si uvědomit, že v roce 2018 bude dolarová hodnota Litecoinu velmi záviset na dolarové hodnotě Bitcoinu. To znamená že existuje předpoklad, že pokud Bitcoin klesne na hodnotě, pak Litecoin bude jeho pohyb na dolarovém grafu následovat a naopak.

Vývoj hodnoty Litecoinu proti hodnotě Bitcoinu

Osobně Litecoinu věřím, i když jsem jej teď všechen prodal. Zní to možná divně, nicméně mám k tomu svoje důvody, které jsem zmínil na Twitteru zde. Litecoin chci dokupovat, jen se necítím úplně komfortně držet měnu, u které může přijít vystřízlivění, protože lidi nezbohatnou přes noc.

To neznamená, že prudký pokles Litecoinu přijde. Za ten klid o svátky mi prodej Litecoinu stál a peníze můžu zhodnotit stejně a možná i lépe v jiných měnách.

Mnoho investorů drží Litecoin na tzv. HODL. To je strategie, kdy koupenou kryptoměnu držíte i přes všechny výkyvy v hodnotě – ať už nahoru nebo dolů.

V historii se tato strategie ukázala jako velmi úspěšná – zatímco hodnota většiny altcoinů jako Monero nebo Ripple vzrůstala, Litecoin na dolarovém grafu stagnoval a vůči Bitcoinu se dokonce začal propadat. Ovšem investorům, kteří HODLovali se nakonec čekání vyplatilo – Litecoin za necelý týden vzrostl o více než 200%.

Na závěr názor od zkušeného investora Martina Kysely: Litecoin vypadá, že je pořád ještě dost podhodnocený a může mít vyšší potenciál, než se teď ukazuje. Určitě přijdou výkyvy a rozhodně to dost lidí neustojí. To nicméně čeká téměř všechny kryptoměny.

PS. A nezapomínejte, že v kryptoměnách můžete o vše přijít třeba hned zítra. Na to je potřeba stále myslet.

Jo a doporučuji článek Martina Kysely s jeho pohledem na kryptoměny. Hodně zajímavé.

Poslední aktualizace: 17. 12. 2017