Menu
Kryptoměna Litecoin (LTC) – kurz, peněženka a jak koupit?

Kryptoměna Litecoin (LTC) – kurz, peněženka a jak koupit?

Poslední aktualizace: 01. 01. 2018

7 minut čtení

V tomto článku představíme kryptoměnu Litecoin, která je nazývána digitální stříbro. Porovnáme Litecoin s Bitcoinem a podíváme se na důvody, proč jeho hodnota může růst rychleji než hodnota Bitcoinu. Naznačíme také novinky a budoucnost Litecoinu.

Litecoin nabízí levnější transakce než Bitcoin

Litecoin je používán se zkratkou LTC. Podobně jako v případě Bitcoinu, také Litecoin je decentralizovaná platební síť a zároveň kryptoměna založená na blockchainu.

Bitcoin (BTC)Litecoin (LTC)
ZakladatelNeznámý (Satoshi)Charlie Lee
Datum spuštěníLeden 2009Listopad 2011
Průměrná frekvence vytváření nových bloků10 minut2,5 minuty
Konečný počet mincí21 milionů84 milionů
Průměrný transakční poplatek (18.11.2017)9,5 dolarů0,1 dolarů
Způsob těženíSHA-256Scrypt
Tržní kapitalizace (18.11.2017)128 miliard dolarů3,6 miliard dolarů

Výhody nákupu Litecoinu

Litecoin je jedna z nejstarších krytpoměn, která vychází z Bitcoinu a přináší několik vylepšení:

  • Blok u Litecoinu se vytváří v průměru každé 2,5 minuty. To znamená, že transakce se potvrzují v průměru 4x rychleji než u Bitcoinu, kde se blok vytváří každých 10 minut
  • Vzhledem k rychlejšímu potvrzování transakcí jsou v litecoinové síti několikanásobně menší poplatky, než u bitcoinové sítě. Průměrný poplatek za transakci v litecoinové síti je 2 koruny
  • Konečný počet Litecoinů je 84 milionů, což je 4x více než u Bitcoinu (21 milionů)

Kvůli těmto vylepšením je v současné době Litecoin ideální měnou pro placení v reálném životě. Proto se Litecoinu také někdy říká digitální stříbro.

Růstu popularity Litecoinu v současné době nahrávají vzrůstající poplatky na bitcoinové síti a přicházející technologické novinky na litecoinovou síť, které ještě zvýší rychlost transakcí.

Je vysoce pravděpodobné, že do budoucna bude Litecoin ve srovnání s Bitcoinem posilovat.

Zajímavostí je, že Litecoin nemá white paper (základní dokumentaci). Jedná se o “kopii” Bitcoinu s několika vylepšeními, proto by byl white paper téměř identický s Bitcoinem.

Kde koupit Litecoin?

Nejčastější volbou začátečníků je obvykle online burza Coinbase. Je oblíbená pro jednoduché uživatelské prostředí a nabízí také bezpečnou peněženku, kde Litecoiny je možné uložit. Pro začátečníky je také vhodná česká směnárna Simplecoin, kde lze nakoupit Litecoin za české koruny.

Tip: Přes tento odkaz na Coinbase získáte vstupní bonus 10 USD od Coinbase při nákupu za alespoň 100 USD/EUR.

Další oblíbeným místem pro nákup Litecoinů je burza Coinmate, která je registrovaná v Anglii a majitelé jsou původem z Čech. K dispozici je účet v české Fio bance, kam můžete posílat peníze rovnou v korunách a na účtu peníze k nákupu Litecoinu opravdu rychle. Pokud máte Fio banku, už za pár minut se poslané peníze z českého účtu připíšou na váš účet Coinmate.

Na burze je možné kupovat Bitcoin nebo Litecoin přímo za koruny. Tyto dvě měny patří aktuálně mezi nejoblíbenější, takže Coinmate pro první nákupy plně dostačuje.

  • Coinbase – Litecoin lze podobně jako Bitcoin koupit za eura ve směnárně Coinbase. Poplatky jsou nižší než u Bicoinu a Litecoin se na účet připíše ihned.
  • Burzy – Litecoin je možné na burze koupit pomocí Bitcoinů (např. burza Poloniex, Bittrex, Kraken, BinanceBitstamp nebo Bitfinex). Některé burzy (například Bitfinex nebo Kraken) také povolují nakoupit Litecoin za dolary či eura. V případě nákupu za dolary či eura je nutné poslat na burzu peníze předem pomocí SEPA platby.
  • ShapeShift a Changelly – tyto služby vám okamžité smění jednu kryptoměnu za druhou (například Bitcoin za Litecoin, Litecoin za Ethereum a podobně). Na Changelly je dokonce možné nakoupit velké množství kryptoměn včetně Litecoinu za dolary nebo eura – nevýhodou jsou poměrně vysoké poplatky. Výhodou je příjemné uživatelské prostředí a rychlost směny.

Služba ShapeShift umožňuje pohodlnou konverzi kryptoměn

Litecoin – kurz a historie

Litecoin je druhou nejstarší kryptoměnou. Je provozován od roku 2011. V té době Charlie Lee, bývalý zaměstnanec Googlu a směnárny Coinbase, začal experimentovat s bitcoinovým kódem.

Dne 7.10. 2011 zveřejnil na serveru GitHub zdrojový kód měny, kterou nazval Litecoin. Samotná platební síť a měna začaly fungovat o týden později.

Charlie Lee jako tvůrce Litecoinu není anonymní, jako tomu je například u Bitcoinu. Pro řadu lidí to je výhoda, která podporuje důvěryhodnost měny Litecoin.

Tvůrce litecoinu Charlie Lee

V prosinci 2011 byl vydán nový protokol, který snižoval transakční poplatky v síti více než dvacetkrát. Na konci roku 2013 tržní kapitalizace Litecoinu překročila 1 miliardu dolarů. Příčinou byl drastický vzestup, kdy za dva týdny Litecoin zdvacetinásobil svou hodnotu. Na krátký čas byl aktuální kurz Litecoinu na hodnotě 50 dolarů.

V roce 2014 byl vydán první ASIC-miner pro těžbu Litecoinu. Tím se násobně zvýšila obtížnost těžení a snížila se profitabilita těžení na grafických kartách. Hodnota klesala a na konci roku 2014 měl Litecoin kurz na hodnotě 1,5 dolarů. K takovému poklesu přispělo mnoho faktorů:

  • Pád burzy Mt. Gox, při kterém mnoho investorů ztratilo v kryptoměny důvěru.
  • Na konci roku 2014 Charlie Lee na svém Twitteru uvedl, že Litecoin momentálně nepotřebuje další úpravy a že se jedná o hotový produkt. Po tomto prohlášení drasticky klesl kurz Litecoinu.

V letech 2015 a 2016 se toho moc neudálo, technologický vývoj prakticky neexistoval a hodnota kurzu Litecoinu stagnovala.

Stagnace skončila na začátku roku 2017, kdy se opět ozval Charlie Lee. Pomocí svého účtu na sociální síti Twitter nastínil svoji vizi Litecoinu jako platidla. Oznámil budoucí implementaci SegWitu a Lightning network (technologie, které se zabývají zrychlením transakcí v síti) na litecoinovou platformu. To mělo za následek obnovení důvěry a růst kurzu Litecoinu.

10. 5. 2017 byl na litecoinové síti úspěšně spuštěn SegWit a nedlouho poté litecoin opět po 4 letech překonal aktuální kurz Litecoinu hranici 50 dolarů. Na testovacích serverech byly spuštěny první pokusy s Lightning Network, které trvají dodnes.

19. 9. 2017 Charlie přes Twitter oznámil první úspěšnou “atomic swap” (instantní konverze jednotlivých kryptoměn mezi sebou) transakci mezi Litecoinem a Vertcoinem.

Aktuální kurz Litecoinu lze přehledně sledovat na stránkách Coinmarketcap.com, v mobilní aplikaci Crypto Pro pro iOS a v aplikaci Delta pro Android.

Zájem veřejnosti i firem o Litecoin roste

V posledním roce se Litecoin těší masové adopci ze strany veřejnosti. Prakticky všude, kde je přijímaný Bitcoin, je přijímaný i Litecoin. Adopce se ještě zvýšila v poslední době, kdy Bitcoin čelí problémům s velikostí transakčních poplatků, které často dosahují částek přes 500 korun.

Mnoho restaurací přijímá kromě bitcoinu také Litecoin

Hlavní tváří Litecoinu je Charlie Lee. Na vývoji se také podílí několik vývojářů. Zajímavostí je, že jediný vývojář Litecoinu na plný úvazek je Shaolinfry.

O propagaci a vývoj Litecoinu se stará Litecoin Foundation. Pro oznámení novinek ve vývoji nebo propagaci Litecoin nejčastěji používá Twitter nebo Reddit, kde má přes 60 tisíc odběratelů.

Těžení Litecoinu

Získávání Litecoinu probíhá přes těžbu, podobně jako u Bitcoinu a většiny kryptoměn. Až do roku 2014 se pro těžbu používaly grafické karty. Kdokoli, kdo měl doma lepší herní grafickou kartu a zároveň neměl moc drahou elektřinu, tak mohl výhodně těžit Litecoin.

Ke změně došlo v roce 2014, kdy na těžení Litecoinu vznikly speciální těžební stroje známé jako ASIC. Ty se používají také při těžbě Bitcoinu.

Tyto ASIC stroje jsou optimalizované pro těžení kryptoměn. V porovnání s grafickými kartami mají mnohonásobně větší výpočetní výkon. Proto se v konkurenci ASIC strojů již déle nevyplatilo těžit Litecoin na grafických kartách.

Litecoin se od Bitcoinu liší také způsobem těžení. Pro vysvětlení rozdílů je nutno rozebrat těžební algoritmy podrobněji.

Litecoin byl první měnou, která v roce 2011 nabídla alternativu k těžebnímu algoritmu SHA-256, který je používán u Bitcoinu. Algoritmus využívaný Litecoinem se nazývá Scrypt a liší se od SHA-256 v několika bodech:

  • SHA-256 má velké nároky na výpočetní výkon. Scrypt potřebuje také dostatečně velkou paměť, kam si ukládá náhodně vygenerovaná data. Tato data Scrypt následně používá pro nalezení hashe a vytvoření bloku.
  • Scrypt měl být ASIC-resistant. To znamená, že by se nedal těžit na speciálních výpočetních obvodech, známých jako ASIC určených speciálně pro těžbu kryptoměn. Ovšem v roce 2014 vydala firma KnCMiner těžební stroj Titan, který uměl obejít tuto ASIC-resistant technologii a umožnil těžit Litecoin i na ASIC-minerech. V současné době tak opravdovými ASIC-resistant kryptoměnami zůstává pouze Vertcoin a Groestlcoin.

Budoucnost

Technologie kryptoměn se v posledních měsících začala vyvíjet astronomickým tempem a Litecoin není vyjímkou. Kryptoměna Litecoin plánuje spustit Lightning Network, Atomic Swaps a další technologické novinky, které usnadní adopci kryptoměn širokou veřejností.

Jednou z dalších novinek je také implementace Rootstocku (RSK), který by umožnil vytváření smart contracts v litecoinové síti (chytré kontrakty, například: Adam pošle Janovi 20 LTC jen za předpokladu, že Jan vlastní méně než 5 LTC).

V souvislosti s boomem anonymních kryptoměn je do budoucna plánovaná také implementace technologií MAST a Confidental Transactions, které vytvářejí anonymitu v litecoinové síti.

Jak bude stoupat popularita Litecoinu, tak s ní bude stoupat i počet restaurací, kaváren nebo obchodů, kde bude Litecoin přijímán jako jeden z možných způsobů platby. Je velmi pravděpodobné, že popularita a kurz Litecoinu bude stoupat.

Z těchto důvodů se odhaduje, že Litecoin má před sebou skvělou budoucnost. Zvláště když přihlédneme k plánovaným technologickým novinkám jako je Lightning Network nebo Atomic Swaps, které ještě více usnadní placení Litecoinem v reálném životě.

Našli jste chybu?